Donald Tusk napisał list otwarty do przywódców państw UE. Podkreśla w nim, że trzeba użyć "wszystkich dostępnych środków" w celu powstrzymania eskalacji napięcia na wschodniej granicy Unii. "Brak reakcji tylko rozzuchwali prowokatorów" - uważa Tusk.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przewodniczący PO napisał list otwarty do przywódców państw Unii Europejskiej. "Zwracam się do Was, przywódców państw-członków Unii Europejskiej, z gorącym apelem o pełną solidarność z Polską i Litwą w obliczu wstrząsającego kryzysu na granicy z Białorusią" - napisał Donald Tusk.

Tusk: Musimy użyć wszystkich dostępnych środków

Jego zdaniem UE musi użyć "wszystkich dostępnych środków nacisku" w celu powstrzymania napięcia na granicy z Białorusią. "Niezależnie od Waszych poglądów na kwestię migracji i oceny sytuacji wewnętrznej w Polsce, musimy - podkreślam, musimy - jako wspólnota polityczna użyć wszystkich dostępnych środków nacisku w celu powstrzymania eskalacji napięcia na wschodniej granicy Unii" - zaznaczył były przewodniczący Rady Europejskiej.

Dodał, że "dla wszystkich powinno być już jasne, że kryzys ten został spowodowany cynicznie przez Aleksandra Łukaszenkę, a jego celem jest destabilizacja Polski, Litwy i całej Unii". "W każdej chwili sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Chodzi o fundamentalne bezpieczeństwo całej naszej wspólnoty" - zaznaczył lider Platformy.

Tusk ostrzega, że "nie ma już czasu i miejsca na czekanie". Uważa, że potrzebne są trudne decyzje wobec Mińska i wsparcie Polski i Litwy. "Brak reakcji lub przesuwanie jej w czasie tylko rozzuchwali prowokatorów oraz ich protektorów i doprowadzić może do dramatycznych, trudnych do przewidzenia konsekwencji. Liczę na Waszą mądrość i determinację" - zakończył list szef PO.

Von der Leyen zapowiada sankcje

Również w środę o nowych sankcjach wobec Białorusi mówiła szefowa KE  Ursula von der Leyen. Po spotkaniu z Joem Bidenem w Waszyngtonie powiedziała, że "sytuacja na granicy z Białorusią nie jest kryzysem migracyjnym, ale próbą destabilizacji sąsiadów Białorusi". - Poszerzymy zakres sankcji wobec Białorusi - podkreśliła von der Leyen.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ostatni "sprawiedliwy", znający polską specyfikę i czujący mentalność sąsiada.
@staccato

Pola minowe i armatki wodne.
już oceniałe(a)ś
0
14
@JimmyDore
Daj sobie siana. Nudny troll.
już oceniałe(a)ś
8
0
@JimmyDore
WTF Jimmyy?
już oceniałe(a)ś
3
1
@morosebull

Pola minowe już zakazane, pozostają armatki wodne.
Jak chcesz powstrzymać , zdecydowanych na wszystko ,
szarżujący tysiąc mężczyzn w wieku poborowym ?
już oceniałe(a)ś
0
4
Donald Tusk mówi do przywódców, bo może.
Prezes tymczasem słucha, co o nim dobrego mówi premier. I patrzy, jak ładnie mu kłaszczą...

Nawet równiej i głośniej jak kiedyś Kim Ir Senowi.
już oceniałe(a)ś
44
4
juz sie wymknela. Wspopraca pissiorow z Lukaszenka rozwija sie na calego.
@zwierzoczlekoupior
Przepraszam, jeden minus jest omyłkowy, miał być plus.
już oceniałe(a)ś
6
3
@zwierzoczlekoupior
Ciekawe jest to, że współpracy rządu PiS z Łukaszenką nie widzą politycy zachodni, masowo popierający działania rządu PiS w sprawie granicy, co pokazuje, że autorowi komentarza nienawiść do PiS odebrała rozum.
już oceniałe(a)ś
1
8
@arawin321
widza.
już oceniałe(a)ś
4
2
@arawin321
i nie popieraja. Tylko w TVPiS jest wirtualna rzeczywistosc pisslamska.
już oceniałe(a)ś
4
2
@zwierzoczlekoupior
Dlaczego uważasz, że politycy zachodni to takie same niedojdy jak polscy?
Każdy, kto ma oczy, widzi, że PiS właściwie zarządza kryzysem, a PO zagalopowała się fatalnie w anty-PiSizmie.
już oceniałe(a)ś
0
8
@pawel_zet1
wlasciwie zarzadza, czyli powieksza i nie panuje?
Samodzielnie myslec nie jestes w stanie?
Wspolczuje.
już oceniałe(a)ś
2
2
A pisowska nomenklatura kupiła, w roku 2020, 12 milionów ton węgla z Rosji i jednocześnie wyrzuciła na hałdę 14 milionów ton polskiego węgla, słono za niego płacąc, naszymi, podatniczymi pieniędzmi. A za pisowską kasę Putin ustawił w enklawie kaliningradzkiej rakiety wymierzone w Warszawę.
To są tzw. pisowskie sankcje antyrosyjskie.
@IndependentWord2021
Kopiuj, wklej, kopiuj, wklej. To popraw chociaż to "komptmituj".
już oceniałe(a)ś
1
1
@persefona
nie wklejaj, napisz coś od siebie dobrze?
już oceniałe(a)ś
1
0
MOJE UZNANIE, panie Tusk

Lider kaczego Ku Klux Klan schował się do nory, za wyjątkiem uczestniczenia w cyklicznej orgii smoleńskiej.
@chi-neng
jak ktoś nazwał "męczennica smoleńska"
już oceniałe(a)ś
4
1
@msz
Dlatego w nagrodę oddano mu Wawel...
już oceniałe(a)ś
2
0
Już widzę paski kurTV z tekstem "Tusk prowokuje. Dąży do wojny" albo "zdradziecka opozycja, pod wodzą Tuska ustanawia granicę Niemiec na Podlasiu". My jesteśmy silni, zwarci, gotowi.
@Vito(ld)60
Po co Pisowizja ma takie głupoty robić, skoro wystarczy, że pokaże Tuska krytykującego budowę muru granicznego czy różnych polityków PO plujących na żołnierzy i funkcjonariuszy i wzywających do otwarcia granicy? Frasyniuk niby inna liga, ale jego też mogą puścić ze "śmieciami", bo przeciętnym Polakom kojarzy się z PO. PO okropnie dała ciała. To będzie sukces, jeśli nie zjadą w sondażach do 12-10%.
już oceniałe(a)ś
0
11
@Vito(ld)60
. My jesteśmy silni, zwarci, gotowi , robimy w gacie i Boimy się pokazać prawdę co się dzieje na granicy , dla tego nie dopuszczamy pomocy militarnej członków Unii jak też niezależnych dziennikarzy .
już oceniałe(a)ś
3
1
@IndependentWord2021
Powtarzasz się. Etatowiec pissowski?
już oceniałe(a)ś
1
1
Nie odpowiadajcie trollowi arawin321, jego to cieszy, a jego bełkotu nikt nie bierze pod uwagę. Zawsze wypełza toto i produkuje się na forach, a pojęcie o faktach ma kiepściutkie, pisze to co mu się marzy i jego zleceniodawcom. Kopiejki zarobił? To paszoł won, mierzawcu!
@IndependentWord2021
Weź coś na uspokojenie. Kto ci opłaca GW?
już oceniałe(a)ś
1
1
Pracując niegdyś w Iraku poznałem system jaki stosował Irak w stosunku do Polaków ; Żandarmeria Iracka na pustyni między Nasyryją a Basrą posiadała posterunki które zaopatrzone były w agregaty prądotwórcze , jeżeli im się zepsuł , zatrzymywali parę samochodów "Dromexu" który tam budował autostradę i czekali na reakcję Dyrekcji budowy jak i naprawę agregatu by wypuścić samochody . Ten system należało by zastosować uczynnym dla Irakczyków Biłorusinom . Twierdzili że Polacy powinni się podporządkować władzom Iraku a władzą wówczas była żandarmeria.
już oceniałe(a)ś
5
1