Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że białoruscy żołnierze kolejny raz próbowali przepchnąć migrantów na polską stronę. "Białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy" - oświadczyło MON.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek MON poinformowało na Twitterze, że w środę doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy, którzy pomagają Straży Granicznej na granicy z Białorusią. Wojskowi mieli w pobliżu ogrodzenia zauważyć ok. 250 migrantów. "Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy" - informuje MON.

Zdaniem polskiego resortu obrony działania białoruskich żołnierzy wyglądały jak "próba eskalowania sytuacji, ale również były próbą ukrycia faktu przejścia na teren RP grupy migrantów". MON podkreśla, że polscy żołnierze nie dali się sprowokować i nie doszło do eskalacji.

"To już kolejny przykład włączania się Białorusinów w przepychanie migrantów na teren Polski" - podsumowuje swoje oświadczenie MON.

Żaryn o umundurowanych osobach z bronią

W środę rano rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że w nocy z 1 na 2 listopada polscy żołnierze zauważyli na granicy z Białorusią trzy osoby w mundurach z bronią. Gdy polski patrol próbował się z nimi skontaktować, nieznani ludzie przeładowali broń i wycofali się w kierunku Białorusi.

W tej sprawie do polskiego MSZ wezwany został przedstawiciel ambasady Białorusi, a Straż Graniczna wystosowała również formalny protest wobec strony białoruskiej.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że "chargé d’affaires Republiki Białorusi p. Aleksander Czesnowski został w dniu 2 listopada wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych". Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji.

USA: Solidaryzujemy się z naszymi sojusznikami z NATO

"Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez MSZ .

Bix Aliu, pełniący funkcję ambasadora USA w Polsce, uznał ciągłe prowokacje ze strony Białorusi za niedopuszczalne. "Solidaryzujemy się z naszymi sojusznikami z NATO" - napisał Aliu pod postem Żaryna o umundurowanych osobach z bronią, które przekroczyły polską granicę. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To oczywiście możliwa taka prowokacja. Na Białorusi podobnie jak w Polsce rządy sprawuje dyktator. Ale Błaszczakowi i spółce nie daję wiary w tę informację. Manipulacja.
@zgminu
I co na to ludzie Antona i bąkiewicza - zamiast na granicę to idą w marszu lub leją kobiety lub stoją na ulicy i profanują Modlitwę Różańcową. Hańba po trzykroć hańba.
już oceniałe(a)ś
0
0
Maaamooo, a białoruskie wojsko nas straszy.

Długą drogę przeszliśmy od ważnego członka NATO.
@abanazar
Jeśli już to białoruskie wojsko za aprobatą Rosji. Łukaszenka bez zielonego światła ze wschodu nigdy by czegoś takiego nie odwalił.
już oceniałe(a)ś
1
0
@kms_2313
Ależ oczywiście. Tylko jak przez lata nie do pomyślenia było podskoczenie Polsce, bo oznaczało to podskoczenie całemu Sojuszowi, tak teraz zielone ludziki łażą nam przez granicę i straszą, i to nawet nie Rosjanie, tylko ich ich przychlast.
Pamiętam jeszcze upadek naszej wiarygodności w NATO (Macierewicz), najazd na siedzibę Frontexu (Macierewicz), skłócenie ze wszystkimi sąsiadami i sojusznikami (Ziobro, Macierewicz, Rydzyk)... Upadek jak w filmie z Douglasem.
już oceniałe(a)ś
2
0
Ah! Właśnie wstałem po nocnej zmianie w pracy.... Oglądam jeszcze zaspany mieszkanie, wyglądam przez okno... W jakim pięknym i bezpiecznym kraju żyje... lodówka pełna, ogrzewanie można na full odkręcić, bo rząd spowodował, że gaz taniutki, jak nigdy przy poprzedniej władzy... kuźwa, az chce się żyć.... i obudziłem się obsrany, wiedząc ze PISdy dalej rządzą... ludzie są zabijani na komisariatach i izbach wytrzeźwień, pałuje się kobiety i zrzuca ze schodów, pozwala umierać matkom na ginekologicznych, wywozi przy zero stopni małe dzieci do lasów... ku...... jeepac was, jeepoane świnie....
już oceniałe(a)ś
11
0
Wawrzyk pokazał, przekazał, zrobił minę, się nadąsał, a potem ,na wydechu, podziękował towaszowi od ciepłego , tak dobrej koordynacji eskalacji.
Służu diktatoram, odrzekł gość i po misiaczkach wyszedł z nowymi pomysłami.
Piękny sojusz zamordystów i złodziei, bo idiotów on straszy, a cwaniaków podnieca.
Dyktatorzy obu bordurii łączą się.
już oceniałe(a)ś
10
0
PISowska POLSKA, biedny kraj rządzony przez idiotów...
Wstali z kolan, a nie potrafią poradzić sobie z małą, biedna Białorusią.
Jesteśmy teraz słabsi niż San Marino na boisku....
@abcdefghij
Pisowska żenada.
już oceniałe(a)ś
0
0
@abcdefghij
Ależ, zaraz tam słabi... jak tylko MON kupi ołtarze polowe, nikt nam nie podskoczy... zaraz dostanie w łeb kropidłem i zostanie wyklęty...
już oceniałe(a)ś
0
0
MANIPULACJA...nie ma niezależych obserwatorów...dostępu BRAK....
już oceniałe(a)ś
9
0
Jeśli nasi żołnierze tak dzielnie nie będą dawali się prowokować, to co musi się jeszcze zdarzyć aby zareagowali jak na wojsko przystało? Czy to nie śmieszne, że skarżymy się w NATO, bo armia białoruska w liczbie 3 (trzech) umundurowanych i uzbrojonych po zęby ludzików przelazła przez zasieki i przeładowała karabiny na widok naszych kilkudziesięciu bezradnych i zestrachanych żołnierzy? Na cholerę nam takie wojsko? W dodatku jeszcze mamy zwiększyć liczbę żołnierzyków kilkukrotnie. Moim zdaniem reakcja na podniesienie i skierowanie lufy karabinu w wiadomym celu powinna być natychmiastowa, ostra, bez żadnych tam okrzyków, tylko przestrzelenie z ostrej amunicji nad głowami napastników serii z kałachów, a następnie, gdyby się nie zestrachali, zastrzelenie na miejscu. Wojsko, które się boi i prosi o pomoc sojuszników, jest godne politowania a nie pomocy.
@simon39
Sednem problemu jest fakt, że tych kilku ludzików miało aprobatę Mińska, i prawie na pewno Moskwy. Stąd powiadomienie sojuszników.

Gdyby to byłi zwykli bandyci, dostaliby kulkę z automatu w ciągu kilku sekund.
już oceniałe(a)ś
0
4
@kms_2313
pewnie mieli napisane na mundurach "Niech Żyje Putin"... jaką aprobatę? Jak ktoś wlezie ci do chałupy z bronią, to będziesz go pytał na czyje polecenie to robi? czy też bez ostrzeżenia wpakujesz mu kulę w łeb lub nóż w bebech?
już oceniałe(a)ś
3
3
@kms_2313
tylko kto ich widział, tych ludzików ...
już oceniałe(a)ś
0
0
@kms_2313
Powinno się ich sresztowac za nielegalne przekroczenie granicy. Ale przecież było ich aż trzech i do tego uzbrojonych.
już oceniałe(a)ś
2
0
@simon39
A ci nasi to WP czy OT lub inni przebierańcy ? Chyba to drugie......
już oceniałe(a)ś
0
0
w czasach kiedy każdy ma kamerę w kieszeni (w telefonie) brak jakichkolwiek zdjęć jest podejrzany. udokumentowane zajście to materiał dla nato i onz
@bleble
to prawdziwe wojsko, byli tak obsrani, ze czym prędzej się oddalili aby nie eskalować konfliktu :)
już oceniałe(a)ś
0
0