Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Polskie MSZ napisało do białoruskich służb, że jest gotowe do natychmiastowego skierowania konwoju z pomocą humanitarną dla imigrantów przebywających na terytorium Białorusi.

"Obserwując z troską trudną sytuację dotyczącą grupy imigrantów przebywających na terytorium Białorusi, kierując się względami humanitarnymi, w dniu dzisiejszym Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP skierowało do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi notę dyplomatyczną, deklarując gotowość do udzielenia na miejscu pomocy rzeczowej" – napisało MSZ w niedzielnym komunikacie.

Dodano, że Polska zwróciła się z pytaniem o aktualne potrzeby istniejące po stronie białoruskiej, deklarując gotowość skierowania pomocy obejmującej m.in.: namioty, łóżka, śpiwory, koce, pidżamy, pościel, czy środki ochrony osobistej, a także – w razie potrzeby – żywność i leki.

Jeśli Białorusini zgodzą się na udzielenie pomocy uchodźcom, konwój Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wjedzie na Białoruś "przez najbliższe przejście graniczne i dotrze najkrótszą drogą do miejsca, w którym przebywają imigranci".

Tyle że uchodźcy koczujący w Usnarzu najbardziej potrzebują ochrony międzynarodowej. Tyle że polska straż graniczna nie chce od nich przyjąć wniosku w tej sprawie, co jest bezprawne, na co uwagę zwracali m.in. prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, oraz Episkopat

Straż Graniczna: "Białorusini zaprosili telewizję"

Z kolei Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że na wysokości Usnarza znajdują się obecnie 24 osoby (20 mężczyzn i 4 kobiety). Białorusini niektóre osoby zabrali, ale w ich miejsce przywieźli kolejne. Dostarczyli też uchodźcom jedzenie, napoje i papierosy oraz zaprosili telewizję.

"Służby graniczne Białorusi zaprosiły dziś białoruskie media na spotkanie z koczującymi cudzoziemcami. Miejsce koczowiska zostało wcześniej przygotowane do nagrań telewizyjnych" – napisali polscy pogranicznicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.