Każde państwo musi mieć środki, by neutralizować zagrożenia takie jak terroryzm czy hakerskie ataki na wrażliwą infrastrukturę. Takim środkiem jest słynny izraelski program Pegasus pozwalający łamać np. zabezpieczenia szyfrowanych komunikatorów WhatsApp czy Signal. Problem pojawia się wtedy, gdy władza używa go do inwigilacji zwykłych obywateli albo krytycznych wobec niej dziennikarzy.

Świat, dzięki międzynarodowemu śledztwu mediów i organizacji non profit Forbidden Stories, dowiedział się, że dzięki Pegasusowi różne służby specjalne inwigilowały ponad tysiąc osób z ponad pięćdziesięciu krajów. Na ich liście jest co najmniej 65 biznesmenów, 85 działaczy na rzecz praw człowieka, 189 dziennikarzy (m.in. CNN, „New York Timesa" i „Le Monde") oraz ponad 600 polityków i urzędników państwowych, w tym głowy państw, ministrowie, dyplomaci czy wojskowi.

Na Węgrzech, co szczegółowo opisał brytyjski „Guardian", Pegasus posłużył do śledzenia niezależnych mediów, których i tak niewiele już zostało w państwie Viktora Orbána. To niebywały skandal – najpierw autorytarna władza poprzez zaprzyjaźnionych biznesmenów przejmuje gazety czy portale internetowe, by je uciszyć, a teraz inwigiluje tych, którzy jako ostatni patrzą jej na ręce.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Za pierwszego złodziejstwa, pis dzielcy siedzieli ze słuchawkami na uszach wielkich i pocąc się z podniecenia słuchali, podsłuchiwali.
  Teraz mają pegasusa, a ja mam bolesną uwagę do Izraelczyków.
  Stalin do ostatniej chwili karmił hitlera ropą, rudą, zbożem.
  Mało wam doświadczeń z potworami? Baczcie, kogo karmicie, bo i swoją diasporę skrzywdzicie, jak już o innych i wolności innych nie dbacie.
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  Nonsens. Należy natychmiast zakazać Pegazusa, a poszkodowani oraz rodziny ofiar zamordowanych jak Khashoggi powinne zaskarżyć NSO o miliardowe odszkodowania i do ICC za zbrodnie przeciw ludzkości.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  Tak , tylko małpie nie wolno dawać brzytwy do ręki...
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Pegasus to sztuczna inteligencja z ruskim akcentem ulepszona przez potomków dzieci Mojżeszowych stąd uogólniając tak wielkie parcie katofaszystów na homogenizację narodu , dobrozmianowców upapranych po uszy w program zniszczenia Unii i zmiana kierunku ekspansji na Drang nach Osten.?Jeden naród, jedna Rzesza, jeden wódz? a nad wszystkim czuwa Władymir Władymirowicz i posłuszne kreatury Salvini,Orban,Erdogan,Le Pen .
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Jeżeli władza czuje się bezkarna, jeżeli nikt jej nie kontroluje, to zrobi wszystko aby umocnić swoją władzę za pomocą bezprawia. Metody rodem z pełnokrwistych dyktatur przenikają na Węgry i pewnie też są obecne w Polsce. Ale tego pewnie nie prędko się dowiemy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Za podpisanie cyrografu z diabłem, powinien być przynajmniej symboliczny stos, czyli śmierć polityczna i publiczna anatema...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Dawanie rządom takich narzędzi to proszenie się o kłopoty
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Ad "To nie Pegasus jest zły (...)": cóż za pochopny sąd, redaktorze Imielski!
  już oceniałe(a)ś
  5
  1