Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - to zdanie napisane na Twitterze Terleckiego 4 czerwca wstrząsnęło polską sceną polityczną.

Tego dnia Białorusinka odsłaniała z Rafałem Trzaskowskim pomnik "Solidarności" w Warszawie. Przyjęła też zaproszenie na Campus Polska, spotkanie z młodymi, którzy chcą działać publicznie, ale bez partyjnych legitymacji. Campus organizuje Wspólna Polska, autorski ruch Trzaskowskiego. Terlecki niezadowolony z takiego obrotu spraw wysłał Cichanouską do Moskwy.

Terlecki: "Źle przysłużyła się Pani sprawie białoruskiej"

Wicemarszałek Sejmu nie skasował wpisu ani za niego nie przeprosił. Brnął w tłumaczeniach, dowodząc, że miał prawo użyć takich sformułowań. - "Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory" - Terlecki napisał w liście do Swiatłany Cichanouskiej wysłanym kilka dni po złośliwym tweecie. W liście znalazły się kłamstwa, które "Wyborcza" skrupulatnie wypunktowała

Po wypowiedziach Terleckiego na temat liderki białoruskiej opozycji posłowie KO złożyli wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu. Do głosowania w tej sprawie ma dojść 23 lub 24 czerwca.

Tymczasem, dość nieoczekiwanie, w poniedziałek Terlecki spotkał się z Cichanouską. Do spotkania doszło na Litwie. Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP Ryszard Terlecki i Marek Pęk gościli w Wilnie, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki.

Pęk i Terlecki: "Wszystkie partie w Polsce stoją za Białorusią"

Podczas tej wizyty doszło też do spotkania z Cichanouską, o którym poinformował wicemarszałek Pęk. - "Dziś odbyło się spotkanie Pani Prezydent Elekt Swiatłany Cichanouskiej z wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim - niech żyje Wolna Białoruś!" - napisał Pęk na Twitterze i dodał zdjęcie, na którym widać wymienionych przez niego uczestników spotkania.

To samo zdjęcie na Twitterze pokazała też Cichanouska. Napisała, że Terlecki - razem z Pękiem oraz Włodzimierzem Bernackim, wiceministrem edukacji i nauki - odwiedzili ją w Wilnie - "Wyrazili pełne poparcie dla białoruskiego ruchu demokratycznego, ogłosili kontynuację programów stypendialnych dla naszych studentów. Zapewnili mnie, że wszystkie partie w Polsce stoją za Białorusią".

- "Dzisiaj Swiatłana Cichanouska spotkała się z wicemarszałkiem Terleckim, który wyjaśnił jej swoje stanowisko – potwierdził w rozmowie z PAP doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka.

 Wiaczorka podkreślił, że to było pierwsze spotkanie Cichanouskiej z wicemarszałkiem Terleckim, podczas którego "dyskutowano głównie o sprawach białoruskich i o tym, jak Polska może wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.