Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Myślę, że Pani Swiatłana Cichanauska doskonale wie, że na polskiej scenie politycznej wszyscy poważni politycy i ugrupowania są po stronie wolnej i demokratycznej Białorusi. Wewnętrzne spory u nas mało Ją interesują. I w Jej sytuacji to chyba racjonalne zachowanie" – napisał w sobotnie popołudnie na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Cichanouska: Białoruś jest zjednoczona. A to bardzo dziwny tweet

Wpis prezydenta to komentarz do niefortunnej wypowiedzi wicemarszałka Sejmu. W piątek Ryszard Terlecki poradził liderce białoruskiej opozycji i prezydent elekt, żeby „poszukała pomocy w Moskwie". „Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" – napisał przewodniczący klubu PiS.

To reakcja na udział Cichanouskiej w obchodach 32. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Liderka białoruskiej opozycji wspólnie z politykami PO wzięła udział w odsłonięciu pomnika „Solidarności" w Warszawie oraz wystąpiła na konferencji prasowej z Rafałem Trzaskowskim. Rozmawiali m.in. o formach pomocy dla Białorusinów, jakiej mogą podjąć się m.in. samorządy.

Na odpowiedź Cichanouskiej Terlecki nie czekał długo. - Teraz nie walczycie przeciwko sobie, tylko za Białorusinów. Nie wydaje mi się, byśmy musieli być w centrum sporu. Na Białorusi pojawia się pytanie, dlaczego mielibyśmy być. To bardzo dziwny tweet – skomentowała w rozmowie z TVN 24. - Nie sądzę, że to w porządku wobec sytuacji, w której są Białorusini. Jest porozumienie pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi. Białoruś jednoczy się w tym wyjątkowym momencie - dodała.

Wypowiedź Terleckiego ostro skrytykował też Trzaskowski. - Wydawało mi się oczywiste, że jeśli chodzi o wsparcie dla białoruskiej opozycji, to w Polsce współpracujemy – mówił prezydent Warszawy w rozmowie z „Wyborczą". - Wtedy pojawił się komentarz, który - delikatnie mówiąc - dowodzi, że marszałek Ryszard Terlecki nie ma pojęcia, czym jest polska racja stanu – dodał.

Szef PO: Dla Terleckiego nie ma miejsca w polityce. Kompromituje Polskę

Prezydent Duda opublikował swój wpis, odpowiadając na komentarz dziennikarki „Wprost" Joanny Miziołek, która zauważyła, że - mimo wpisu Terleckiego - Swiatłana Cichanouska opublikowała na Twitterze zdjęcia z prezydentem, premierem i prezydentem Warszawy.

Mimo burzy, jaką wywołały jego słowa, Terlecki nie spuszcza z tonu. „Oburzonym moim tt wyjaśniam, że w czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów" – wyjaśniał na Facebooku. - "W dodatku pani Cichanouska ma tam występować razem z liderem opozycji wobec rządu Victora Orbána. Gratuluję pomysłu. Co innego spotykać się z kim tylko ma ochotę, a co innego brać udział w werbunku antyrządowych kadr. Oto jak łatwo stracić sympatię większości Polaków" - napisał.

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział wniosek o odwołanie Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. „Liczyłem na refleksję i przeprosiny ze strony posła Terleckiego. Zamiast tego brnie dalej, wypisując coraz większe bzdury. Dla takich jak on nie powinno być miejsca w polityce" – napisał na Twitterze. "Dość kompromitowania Polski" - dodał.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.