Dzisiejszy prezes Orlenu Daniel Obajtek w szybkim tempie gromadził i nadal gromadzi majątek - jest właścicielem i współwłaścicielem 38 nieruchomości. A PiS po przejęciu władzy zrobił wszystko, by Obajtek uniknął procesu - prokuratura oskarżyła go o oszustwa i wzięcie łapówki

Obajtek jest dziś jedną z gwiazd obozu władzy i ulubieńcem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Gdy ujawniliśmy tzw. taśmy Obajtka, a potem milionową zniżkę na apartament w Warszawie, wreszcie opisaliśmy, jak „dobra zmiana” czyściła go z poważnych oskarżeń, do obrony prezesa Orlenu rzucono wszystkie siły: od państwowej telewizji po Prokuraturę Krajową i CBA.

Do 2016 r. oficjalnie zarobki Obajtka wynosiły maksymalnie ok. 210 tys. zł brutto rocznie (pensja wójta plus 30 tys. z wynajmu mieszkań). Zanim został samorządowcem w 2006 r., były zdecydowanie niższe – firma Elektroplast, gdzie zaczynał karierę zawodową, płaciła mu maksymalnie 5 tys. zł brutto, od 2002 r. miał też niewielką dietę radnego Pcimia.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Układ typowy dla postradzieckich satrapii azjatyckich i samej Rosji. Biznesy panstwowo, partyjno prywatne że wsparciem tajnych służb. Od zera do milionera. Na bezczelnego i z tupetem. Śmierdzi kryminałem na odległość ale to układ zamknięty. Macki ośmiornicy oplotły wszystkie instytucje mogące ten rabunek powstrzymać. Zostały jedynie wolne media, po które ta mafia również zaczyna sięgać.
  @Vito(ld)60
  Dobra zmiana: były ośmiorniczki, jest ośmiornica!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @Vito(ld)60
  Już wiadomo czemu, jak wygrali wybory tak się spieszyli po nocach aby „naprawiać” państwo. Dali w łapę całemu społeczeństwu, żeby wybory wygrywać i zadziało więc dobre pytanie jest takie: ilu Polaków jest uczciwych z wyboru, a ilu z przymusu. Nie umiem sobie na to pytanie odpowiedzieć bo od dawna gołym okiem było widać, co to za ludzie i było dość czasu, aby wyrobić sobie zdanie chociażby obserwując cały „cyrk smoleński”. Ale jeśli dzisiaj taki człowiek jak Kasprzak miota się bez sensu i w końcu rezygnuje, a Pis i Maliniak dalej na czele, to chyba czas na głębszą refleksję.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Vito(ld)60

  To OBAJTEK jeszcze na wolności????

  Gdzie CBA, gdzie Prokuratura? Uganiają się za kobietami ze strajku kobiet?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Vito(ld)60
  Na razie to układ scalony. Miejmy nadzieję, że za kilka lat będzie zamknięty.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Dziękuję za podsumowanie tego UKŁADU ZAMKNIĘTEGO! W normalnym kraju takie historie się nie zdarzają!
  @jlc60
  Bardzo dobre podsumowanie. Przydatnym uzupełnieniem byłoby zestawienie tabelaryczne w porządku chronologicznym ze wskazaniem w ostatniej kolumnie różnicy pomiędzy ujawnionymi przychodami geniusza biznesu a ostrożnie szacowaną wartością nabytych nieruchomości.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Wyobraźcie sobie teraz 38 niezgłoszonych zegarków Nowaka. Co to by się działo!
  już oceniałe(a)ś
  83
  0
  Najistotniejsze to zakupy za kwoty wielokrotnie wyższe sumy, niż dochody. To nieujawnione źródła, od których powinien być podatek dochodowy 75%. Ponadto, wszystkich którzy znali ceny rynkowe, a sprzedawali Obajtkowi kilkudziesięciokrotnie taniej (np posiadłość z basenem za 240 tys. zł, gdy jest warta 5 000mln zł) można bez przeszkód oskarżyć, że pod stołem wzięli równowartość oficjalnej ceny i też im przywalić podatek od nieujawnionych źródeł przychodu 75%. O rodzinie nie ma co wspominać. Groszem nie śmierdzieli . Tata to malarz pokojowy. Wszystkie przerzuty w tym gronie organizowali prawnicy. Rodzina Obajtków by tego nie wymyśliła. Za trudne.
  @ZKRK1952
  Pewien malarz pokojowy zrobił karierę w zbrojeniach. Ach, ci malarze pokojowi to urodzone talenty.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @ZKRK1952
  A to się nie przedawniło?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  To jest obraz końca Polski.
  @obds
  Końca nie widać ...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @obds
  To jest obraz polski katolickiej.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  uwielbiam te "odcinki" GW o "polskim bohaterze" , wzorem dla dzieci i mlodziezy...tak trzymac ,nie moze przyschnac ....wnosze do kurskiego o nakrecenie serialu w tvp i do glinskiego o konkurs na jakas powiesc - kariera daniela "o" ,do czarnka o umieszcenie tego "bohatera" w podrecznikach historii...no i do prezesa o mianowanie go na premiera ...taki talent "dar od boga" (jakiego?) nie moze sie zmarnowac....ile jeszcze takich obajtkow ? uwazam ze za malo ,bo gdyby bylo wiecej ,mielibysmy USA w europie .....chyba
  @romanf
  Tak trzymać i powtarzać aż do wyborów, bo to wku...a cały PIS. Nie dać zapomnieć. Pamiętam, że PIS tak robił całymi latami i opłacało się to im.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Obecne ceny paliw, to jedna wielka patologia. Przy obecnej cenie za baryłkę, w niektórych miejscach, cena za litr dochodzi do 6 zł.!
  I przy takich marżach, Orlen przynosi straty?
  Komu są zlecane "ekspertyzy prawne", kto zleca reklamy zaprzyjaźnionym mediom? Jakie kwoty przeznacza na to Orlen?
  Warto pytać ciągle i ciągle- jakim cudem, przy takiej koniunkturze i najwyższych cenach paliw w historii, firma przynosi straty???!!! Co się dzieje? Gdzie są lokowane pieniądze?
  I pytanie najważniejsze! Czy obrona Obajtka przez polityków PiS, ma związek ze stratami w firmie? Czy rodziny pisowców korzystają z dobroczynności pana Obajtka (tak, wiem że to patriotyczne, no ale chyba powinno byc jawne?)
  I najważniejsze z ważnych pytanie - czy kiedykolwiek zostaną wyjaśnione jakiekolwiek wątpliwości, przez polityków którzy twierdzą "że co oni mogą?" i/lub, przez ekipę która już raz straciła władzę, przez zachowania podobne do polityków PiS.
  już oceniałe(a)ś
  48
  1
  Jest ich sto, a jedna sprawa wystarczyłaby, żeby poleciał na zbity pysk on i jego promotorzy. Ale nie w tej Polsce.
  Przypomina się lata 80-81, kiedy zaczęły wypływać na wierzch wszystkie przekręty aparatu partyjnego. Mówiliśmy o nich czerwone pająki. Jednak przy tym wypasionym skorpionie tamci wydają się maleńkimi mróweczkami. Co zrobiliśmy z tym krajem?
  @jerjar
  "Co zrobiliśmy z tym krajem?"
  Zaufaliśmy po 1989 roku Solidarności i Kościołowi i liberalnym (ekonomia) konserwatystom (obyczaje). Głosowaliśmy na Unię Demokratyczną, KLD, Wałęsę, potem Unię Wolności, PO. PiS nie spadł z nieba. Od samego początku Polska demokracja była źle budowana. Od samego początku Kaczyńscy, PC, kler, Rydzyk byli "panami" - też "mogli wszystko" i dostawali od państwa wszystko co chcieli. Od samego początku kobiety nie mogły decydować o sobie, TK za wszystkich prezesów - i związanych z UW, i z SLD - stale je ograniczał. Od samego początku w szkołach była indoktrynacja religijna, zaś Komisja Majątkowa spełniała każde życzenie Kościoła, bez możliwości odwołania.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @cyrknoca
  znaczy tylko Zandberg/Biedron?
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @Wawo
  Nie tylko. Zandberg jest błyskotliwy, ale to za mało. Jest wielu świetnych ludzi w wieku 35-50 lat, demokratów, znających współczesną Europę, rozumiejących wartości europejskie, w tym u nas nieobecne - równości ludzi, świeckiego państwa, poszanowania praw kobiet i mniejszości - w różnych partiach. Poza PiSem, rzecz jasna. I oczywiście protestujące kobiety z Martą Lempart na czele.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0