Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"W reakcji na nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz wobec polskiego konsula w Brześciu, Polska uznała dziś za persona non grata dyplomatę z Ambasady RB w Warszawie" - napisał Przydacz na Twitterze.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dodał, że informację o wydaleniu białoruskiego dyplomaty strona polska przekazała "notą dyplomatyczną podczas spotkania w MSZ RP".

Te "nieprzyjazne i nieuzasadnione działania białoruskich władz" to wydalenie konsula generalnego RP w Brześciu Jerzego Timofiejuka, do którego doszło we wtorek. Przyczyną był udział konsula w nieformalnych obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych, których strona białoruska uważa za zbrodniarzy.

We wtorek Przydacz powiedział PAP, że "Polska niezwłocznie i adekwatnie, stosując zasadę wzajemności, odpowie na nieuzasadnioną decyzję władz Białorusi o uznaniu za persona non grata polskiego konsula w Brześciu".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.