Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczny Dzień Kobiet został okrzyknięty przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Dniem Kobiet bez Kompromisów. 8 marca w całym kraju odbywają się pikiety i demonstracje, podczas których zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów" oraz różnymi petycjami i inicjatywami uchwałodawczymi kierowanymi do samorządów: m.in. o dofinansowanie in vitro i szczepień przeciwko HPV; w sprawie gabinetów ginekologicznych bez klauzuli religijnej i dla osób z niepełnosprawnościami; oraz w sprawie nadawania ulicom, placom i rondom nazw Praw Kobiet. 

8 marca. "Dzień Kobiet bez kompromisów". Lista protestów (aktualizowana)

BiałystokBielsko-Biała | Bydgoszcz | CzęstochowaKatowice | Łódź | OlsztynPoznań | Rzeszów | TrójmiastoWarszawa | Wrocław |

Policja zamknęła kobiety w kordonie

W Warszawie protest rozpoczął się w centrum miasta na rondzie Dmowskiego. Policja otoczyła kobiety kordonem i odgrodziła teren. Uczestniczki protestu są spychane z ronda, pojedyncze osoby są wynoszone poza kordon i spisywane.

We Wrocławiu manifestacja z udziałem ok. setki protestujących rozpoczęła się o godz. 18. Strajk Kobiet ustawił też cztery klatki. W nich stanęły cztery kobiety, z których plecami widoczne są napisy m.in. "piekło kobiet", "myślę, czuje, decyduje".

Obok jednej z klatek stanął mężczyzna przebrany za księdza, obok drugiej mężczyzna w kostiumie Andrzeja Dudy, przy kolejnych stanął mężczyzna w stroju biskupa, a obok czwartej przebrany za policjanta. 

W Białymstoku akcja „ Dzień kobiet. Bez kompromisów!” odbyła się na Rynku Kościuszki. W trakcie akcji jej uczestniczki i uczestnicy przypomnieli historię walki o prawa kobiet w Polsce i na świecie. Podobnie jak w innych miastach, zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy legalizującej aborcję.

Z kolei w Katowicach na placu przed Rawą zebrało się ok. 200 osób. W czasie trwania akcji zbierania podpisów pod ustawą o legalizacji aborcji na rynku ustawiło się kilkanaście radiowozów. Policjanci początkowo tylko przyglądali się tłumowi. Jednak kiedy grupa przebranych w czerwone płaszcze i białe czepki kobiet podeszła pod Teatr Śląski, aby zrobić sobie zdjęcie, wkroczyli do akcji.

"Podręczne" kręciły się po Katowicach jeszcze przed strajkiem, wzbudzając spore zainteresowanie przechodniów i zachęcając do składania podpisów. - Przeszłyśmy pod teatr w odstępach dwumetrowych, pod teatrem ustawiłyśmy się w takim samych odstępach, a mimo to policjanci otoczyli nas i zaczęli spisywać. Za co? - oburzają się uczestniczki happeningu. Dodają, że każda miała maseczkę na twarzy i zachowywała dystans.

W Poznaniu na moście Teatralnym zawisły banery:  "Most aborcji bez granic +48 222 922 597" i "W dniu 8 marca życzymy nam systemu opartego na pomocy wzajemnej i trosce".

Wczesnym popołudniem rozpoczął się tam happening przeciw przemocy "Spróbuj chodzić w moich butach". A później z mostu Teatralnego wyruszyła rowerowa masa krytyczna. - Jedziemy po prawo do bezpiecznej aborcji - mówiły organizatorki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.