Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ZOBACZ WIDEO:

Od roku z marnym skutkiem zmagamy się ze śmiercionośnym wirusem. Szczepienia to wciąż daleka przyszłość, światowe gospodarki stygną, europejskie rządy nie potrafią razem działać. Lockdown, zdalna praca i szkoła na odległość przeorały nasze myślenie o państwie i jego obowiązkach wobec nas. Rządzący działają w poczuciu całkowitej bezkarności, a jedna afera przykrywa drugą.

Wstrząs, jaki wywołała pandemia, pogłębia fakt, że w Polsce rząd podniósł rękę na prawa kobiet i wysłał przeciwko nim policjantów z pałkami i gazem. 

Kryzys w Polsce się pogłębia, kraj coraz bardziej oddala się od norm obowiązujących w UE. Władza nie panuje nad epidemią, odwraca uwagę, wzmaga represje, szykuje rozprawę z niezależnymi mediami. 

W tym krytycznym momencie zapraszamy na spotkanie z Donaldem Tuskiem i Adamem Michnikiem. To kontynuacja już rozpoczętej arcyciekawej i arcyważnej rozmowy sprzed lat.

W dawnych czasach zaprosilibyśmy Was do naszej redakcji przy Czerskiej. Byłaby scena, rzędy krzeseł, telebimy i pytania z sali. Dziś możliwe jest tylko spotkanie zdalne.

Dlatego 4 lutego o godz. 20 Adam Michnik z redakcji "Wyborczej" w Warszawie, a Donald Tusk z naszej trójmiejskiej redakcji w Gdańsku podejmą rozmowę na odległość.

Nie, nie zapytamy "jak żyć, panie premierze", ale zapytamy – skąd dziś brać nadzieję? Czy ostatnie ruchy społeczne na Białorusi i w Rosji mogą być sygnałem nadchodzących zmian? Czy obietnica złożona polskim dziewczynom - „nigdy nie będziesz szła sama” - jest jedynie obietnicą ulicy? Czy może stać się obietnicą nowego społecznego ładu? Czy Ameryka, która potrafiła powiedzieć „DOŚĆ”, jest dla nas nadzieją na powrót demokracji także i u nas?

Udział w spotkaniu mogą wziąć członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej". Spotkanie będą Państwo oglądać i komentować za pośrednictwem internetowej platformy Teams. 

Dołącz do Klubu "Wyborczej"

Dla wielu czytelników „Wyborcza” to coś więcej niż publikowane artykuły. Dlatego członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM. 

To będzie już drugie spotkanie w Klubie "Wyborczej". 20 stycznia, w dniu inauguracji prezydentury Joego Bidena, gościliśmy Anne Applebaum. Zapis rozmowy można obejrzeć tutaj.

A tutaj pierwszy odcinek "Kolegium W", serialu, w którym co tydzień opisujemy pracę w gazecie i odsłaniamy kulisy "Wyborczej".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.