Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzień 17 listopada jako Międzynarodowy Dzień Studenta ustanowiła Międzynarodowa Rada Studentów na kongresie w 1941 r. Upamiętniła w ten sposób studentów Uniwersytetu Karola w Pradze biorących udział w protestach przeciwko niemieckiej okupacji. 17 listopada 1939 r. Niemcy zamknęli czeskie uniwersytety, a 1,2 tys. studentów zesłali do obozów koncentracyjnych. 

Dzień Studenta przypomina nie tylko o tragicznej przeszłości, ale o prawach studentów i ich wpływie na jakość kształcenia.  

Według danych GUS-u w roku akademickim 2019/20 na 373 polskich uczelniach kształciło się ponad 1,2 mln studentów. Ponad połowa to kobiety. W porównaniu z poprzednim rokiem akademickim studentów w Polsce ubyło o 2,1 proc.  

Polskie uczelnie borykają się z licznymi problemami. Brakuje środków na badania naukowe, a w międzynarodowych rankingach jesteśmy daleko w tyle. W czasie pandemii dodatkowym wielkim wyzwaniem jest zdalne nauczanie.  

Prenumerata "Wyborczej" dla studentów

W „Gazecie Wyborczej” jesteśmy dumni z tego, że przyciągamy kolejne pokolenia czytelników. Dla studentów niezmiennie jesteśmy oknem na świat.  Dlatego przygotowaliśmy dla was specjalną prenumeratę. Do wyboru są dwa pakiety: podstawowy z pełnym dostępem do serwisu Wyborcza.pl, Wysokich Obcasów i podcastów oraz pakiet premium z dodatkowym dostępem do magazynu "Książki", "Wysokich Obcasów Ekstra" oraz archiwum "Gazety Wyborczej". Dodatkowo w pakiecie premium możecie udostępnić prenumeratę dwóm znajomym z roku. W ten sposób można podzielić jej koszty na trzy osoby. 

Do połowy grudnia, każdy kto zdecyduje się na zakup prenumeraty, otrzymuje dodatkowo pakiet zniżek od naszych partnerów: darmowy ebook lub audiobook od Legimi, Orange Flex za 1 zł przez pierwszy miesiąc i dodatkowe 100 GB internetu, dostęp do TIDAL HIFI przez dwa miesiące oraz zniżki na przejazdy z FlixBusem. Aby skorzystać z oferty, należy podczas rejestracji użyć maila w domenie uczelni.  

Dołącz do grona prenumeratorów „Wyborczej”.

Co czwartek piszemy też dla Was specjalny newsletter dla młodych “Latte na sojowym” z porcją najlepszych tekstów, z soczystym komentarzem oraz sporą dawką humoru.  

W „Wyborczej” dajemy z siebie 100 proc. Dzięki temu otrzymujecie stuprocentowe dziennikarstwo. Sprawdźcie nas! 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.