Najmłodsi pisali o harcerzach jako hardych rycerzach harcujących przed bitwą, najstarsi - o spiżowym posągu Lenina w nowohuckiej alei Róż. Do drugiego etapu VIII Dyktanda Niepodległościowego przeszło ponad tysiąc uczniów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dyktando pisało około 25 tysięcy uczniów szkół podstawowych i średnich w całej Polsce. Jego wyniki zostały właśnie ogłoszone. By dostać się do wojewódzkiego etapu, trzeba było solidnie się postarać. - Uczniowie napisali to dyktando doskonale - mówi Marek Wasiak z fundacji Zawsze Warto, która jest organizatorem konkursu.

Zgodnie z regulaminem do drugiego etapu przeszło 70 najlepszych uczestników z każdego województwa, pod warunkiem że napisali dyktando minimum na 75 proc. punktów.

W istocie napisali je znacznie lepiej.

I tak w grupie klas IV-VI szkół podstawowych przepustką do etapu wojewódzkiego był wynik powyżej 78 proc. W klasach VII-VIII - 85,6 proc., w szkołach ponadpodstawowych - 76,2.

Wśród województw królowała Małopolska. Uczniowie podstawówek, którzy zakwalifikowali się do dalszych zmagań, napisali dyktando na ponad 90 procent!

Wasiak: - Trzeba pamiętać, że w Małopolsce piszemy dyktando już od ośmiu lat. To tu urodził się pomysł. Widzimy, jak z roku na rok wyniki są coraz lepsze. To oczywiście nie zasługa samego dyktanda, ale pracy, jaką w przygotowania do niego wkładają nauczyciele, którzy potem skrupulatnie analizują wyniki z uczniami.

Aż 11 osób w całej Polsce nie zrobiło w dyktandzie ani jednego błędu! A łatwo nie było. Najmłodsi pisali o harcerzach jako hardych rycerzach harcujących przed bitwą. O hufcach, chorągwiach i drużynach... Starsi o Felicjanie Sławoju Składkowskim, który podczas pandemii hiszpanki żarliwe egzekwował prawo nakazujące stawianie toalet na każdej zabudowanej działce, a najstarsi o spiżowym posągu Lenina w nowohuckiej alei Róż. W sumie do drugiego etapu przeszło 1152 uczniów (to blisko 5 proc. piszących).

Miał się on odbyć 28 października. Już wiadomo, że to niemożliwe w zamkniętych z powodu koronawirusa szkołach. - Zawieszono lekcje, więc i my zawieszamy nasze dyktando na lepsze czasy - mówi Wasiak. Ma nadzieję, że uda się je przeprowadzić w pierwszym kwartale 2021 roku.

Udany start w dyktandzie uczniom szkół podstawowych przynosi wymierne korzyści. Jego laureaci dostają dodatkowe punkty na świadectwie, co zwiększa ich szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Dyktando odbywa się w ośmiu województwach: dolnośląskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nowohucki to był Ryszard z Misia, zanim cenzura nakazała jego zmianę na Ochódzkiego, bo to było jawne naśmiewanie się z osiągnięć ustroju.
  @misiekpysiek2
  Ten Rysiek od "Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki".
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Historia jak zwykle alternatywna - jak Sławoj nakazał budować sławojki, to już było prawie dziesięć lat po hiszpance. Ale edukatorom jest wszystko jedno.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0