Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorzy wszystkich demonstracji i spacerów apelują do uczestników o zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznego dystansu. 

Lista protestów jest aktualizowana.

AKCJA OGÓLNOPOLSKIEGO STRAJKU KOBIET W KOŚCIOŁACH

"Czytałyście pana Gądeckiego, biskupa? Jak cieszy się, że w Polsce będzie zakaz aborcji? Wiecie, jak cieszą się kościelni sadyści? Wiecie, jak jutro katofanatycy będą świętować zwycięstwo nad kobietami? Fakt legalizacji tortur?" - od tej serii retorycznych pytań członkinie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet rozpoczynają opis akcji, którą w niedzielę 25 października zamierzają przeprowadzić w katolickich kościołach. Do udziału zapraszają sympatyczki i sympatyków w całym kraju.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada akcję w kościołachOgólnopolski Strajk Kobiet zapowiada akcję w kościołach Mat. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

BIAŁYSTOK

Niedzielny protest "czarny spacer" w Białymstoku ma rozpocząć się o godz. 19 na Rynku Kościuszki. Jego organizatorem jest m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet – Białystok, Partia Razem – Podlaskie, Młoda Lewica – Podlasie. W zapowiedzi akcji na Facebooku napisano: „Żarty się skończyły! Wychodzimy na ulicę, bo nie pozwalamy na odbieranie naszych praw przez katolickich fanatyków. Powiedzmy NIE głośno i wyraźnie”.

BIELSKO-BIAŁA

W niedzielę uczestnicy protestu spotkają się o godz. 18 na pl. Ratuszowym. - W sobotni wieczór w Bielsku-Białej siostrzany spacer za wolnością wyboru! Niosła nas solidarność, w tym nasza siła! Pamiętajcie, na naszych oczach dzieje się historia, my ją tworzymy! Dla siebie, naszych córek i wnuczek. A w niedzielę o 18 znów widzimy się na placu Ratuszowym. Niech będzie nas naprawdę dużo! - zachęca "czarny protest" Bielsko-Biała.

KRAKÓW

Niedzielny protest odbędzie się pod kurią o godzinie 14. "Atrapa Trybunału Konstytucyjnego wraz z (NIE!) rządem urządziła piekło kobietom! Politycy i sędziowie TK zrobili dobrze nienawistnemu Kościołowi katolickiemu! KatoePISkopat podjął nieludzką decyzję, opartą na pseudonaukach Kościoła! Patologiczny związek PiS-u z Kościołem podejmuje patologiczne decyzje! To jest wojna" - zachęcają do przyjścia w niedzielę na Franciszkańską. "Weźcie ze sobą znicze. Zapalcie i zostawcie pod bramą kurii. Weźcie wieszaki #WieszakDlaBiskupa i zostawcie obok zniczy. Ubierzcie się na czarno (czarne maseczki) i weźcie czarne parasolki" - zachęcają. 

Z myślą o tych, którzy nie mogą pojawić się na Rynku lub pod kurią, zaplanowano niedzielny protest samochodowy. "W porze, kiedy większość ludzi jest na mszy, przejedźmy przez Kraków i pokażmy, że nie zgadzamy się na łamanie naszych praw!" - zapraszają organizatorzy. Początek o godz. 10 na parkingu pod sklepem Ikea (ul. Conrada 66). Trasa protestu: ul. Armii Krajowej, Czarnowiejska, Aleje, Nowy Kleparz, Śląska, Wrocławska, Radzikowskiego.

LUBLIN

Na niedzielę zapowiedziano kolejną demonstrację w obronie praw kobiet. Tym razem w Ogrodzie Saskim. "Spotykamy się w niedzielę 25 października o godzinie 16.30 w lubelskim Ogrodzie Saskim i ruszymy razem w kierunku archikatedry celem wyrażenia naszego żalu i gniewu" - piszą organizatorzy. I dodają: "Wyjdź z nami na przemarsz żałobny dla tysięcy osób, które będą cierpieć z powodu odebrania im przez polski rząd podstawowych praw. Weź ze sobą na znak protestu czarną parasolkę, lub znicz. Weź ze sobą swojego męża/partnera/brata/ojca".

ŁÓDŹ

Magda Gałkiewicz mówiła w rozmowie z "Wyborczą" podczas sobotniego protestu: - Będziemy protestować do skutku. Wierzymy, że nasze działania, nasza determinacja przyniosą efekt i zapobiegną skandalicznym zmianom w polskim prawie, które przyniesie wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W niedzielę spacer przeciwko zakazowi aborcji organizują Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Uczestnicy spotykają się o 12.50 pod Centralem.

"To jest WOJNA! Nie poddamy się! Protestujemy dalej! Wkurwia Cię całkowity zakaz aborcji? Nas też! Spotykajmy się, żeby to wyrazić! Weźcie maseczki, czarne stroje i całą Waszą złość!" - czytamy w opisie wydarzenia. 

POZNAŃ

W Poznaniu zapowiadane były dwie manifestacje - o godz. 12 odbył się spacer z parasolkami po ulicy Święty Marcin

"Wszystkie idziemy razem po nasze prawa, bo mamy dość wypychania poza nawias społeczny. Pokażmy PiS-owi i Episkopatowi, że kobiet nie można wkurwiać, a każda osoba, która podnosi na nas rękę, musi liczyć się z konsekwencjami!" - piszą organizatorki wydarzenia, zapraszając poznanianki i poznaniaków na niedzielę na godz. 19 na plac Wolności. I dodają: "Miło już było, teraz będzie skutecznie, jak przystało na kobiety! Jesteśmy gotowe na wszystko".

Poznański metropolita abp Stanisław Gądecki pochwalił ograniczenie kobietom prawa do aborcji. W niedzielę kobiety przerwały mszę w jego katedrze. - Niech Kościół zajmie się sobą i zostawi politykę - mówili protestujący. Ksiądz wezwał policję.

RZESZÓW

W niedzielę o godz. 15 na rzeszowskim Rynku odbędzie się Strajk Kobiet. Organizatorzy zapowiadają go w mediach społecznościowych hasłem: "To jest wojna". Chodzi o sprzeciw wielu środowisk w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Poprzednia demonstracja odbyła się w Rzeszowie w piątek. Miała bardzo wysoką frekwencję, przyszło mnóstwo młodych osób. Według szacunków policji w piątkowej manifestacji wzięło udział ok. 800 osób.

ŚLĄSK I ZAGŁĘBIE

Pod katowicką katedrą Chrystusa Króla przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych protestowało w sobotę około 3 tys. osób. W niedzielę O 19 organizowany jest kolejny spacer. Demonstranci znów mają się spotkać ze zniczami pod katedrą.

Podobny spacer ma się odbyć w centrum Dąbrowy Górniczej. Protestujący zwołują się na godz. 19 pod Pałacem Kultury Zagłębia. 

O godz. 18 ma się rozpocząć spacer w Świętochłowicach. - Spotykamy się na Skałce pod pomarańczowym pomnikiem i idziemy na ul. Katowicką pod siedzibę PiS - zachęca organizatorka spaceru. 

Spacer ma też przejść ulicą Ziemowita w Gliwicach. Początek o godz. 12.

Organizują się także Tychy. Tam spacer odbędzie się o 18.30 z kościoła św. Marii Magdaleny.

TORUŃ

Na godz. 16 na niedzielę zaplanowana jest akcja „Czuwanie pod kościołami z Czarnymi Parasolkami”. - Dość emocji w ten weekend – przynajmniej dla nas. Postójmy spokojnie pod toruńskimi kościołami i sprawmy, by kler zobaczył ogrom wściekłych kobiet – zapowiadają organizatorzy protestu.

TRÓJMIASTO

Niedzielny sprzeciw wobec decyzji TK rozpoczął się o godz. 11. Protestujący spotkali się pod Europejskim Centrum Solidarności i z placu Solidarności ruszyli w kierunku ul. Długiej. Pod fontanną Neptuna połączą swoje siły ze strajkującymi restauratorami, przedstawicielami branży fitness oraz ludźmi kultury.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.