Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 16. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego nominowanych zostało sześć artykułów i cykli artykułów prasowych, dwa reportaże telewizyjne, dwie publikacje internetowe oraz jeden wywiad radiowy.

Wśród łącznie 11 materiałów dziennikarskich znalazły się dwa cykle artykułów ukazujących się na łamach "Wyborczej". Pierwszy to teksty pióra Andrzeja Poczobuta poświęcone wyborom prezydenckim na Białorusi publikowane od 11 sierpnia. Według oficjalnych danych wygrał je - zdobywając 80,1 proc. głosów - Aleksander Łukaszenka. Jego główna kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska miała uzyskać 10,1 proc. poparcia. Wtedy też wybuchły masowe protesty przeciw uznawanym za sfałszowane wyborom. Demonstranci domagali się odsunięcia Łukaszenki od władzy, przeprowadzenia uczciwych wyborów, zaprzestania stosowania przemocy i uwolnienia więźniów politycznych.

Autorami drugiego nominowanego do nagrody cyklu są Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski, którzy w swoich tekstach pisali o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Artykuły były publikowane w "Wyborczej" między majem a lipcem.

Czuchnowski był nominowany do tej nagrody już w zeszłym roku - wraz z Agnieszką Kublik za cykl artykułów śledczych dotyczących afery KNF oraz razem z Iwoną Szpalą za teksty dotyczące afery Srebrnej.

Wówczas nagrodę przyznano Tomaszowi i Markowi Sekielskim za film "Tylko nie mów nikomu" poświęcony pedofilii w Kościele, który w ciągu zaledwie dwóch dni w serwisie YouTube wyświetlono ponad 5 mln razy. Obydwaj znaleźli się zresztą na liście Bloomberga - 50 najważniejszych osób mijającego roku. Tomasz Sekielski został również Dziennikarzem Roku 2019 w konkursie Grand Press.

Pozostali nominowani:

Wojciech Bojanowski (TVN/TVN24) za reportaż "Niech toną";

Tomasz Kuzia, Tomasz Kozłowski i Michał Pietrzak ("Fakt") - za cykl artykułów o interesach ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego rodziny;

Bertold Kittel (TVN/TVN24) - za reportaż "Pancerny Marian i pokoje na godziny";

Jakub Korus ("Newsweek Polska") - za artykuł „Surogatki z miasteczka Wilanów”;

Robert Mazurek (RMF FM) - za wywiad z Kazikiem Staszewskim;

Zbigniew Nosowski ("Więź") - za artykuły „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”;

Janusz Schwertner (Onet) - za reportaż „Miłość w czasach zarazy”;

Ewa Siedlecka ("Polityka") - za cykl artykułów ukazujących fakty i konsekwencje tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości;

Patryk Słowik i Jakub Styczyński ("Dziennik Gazeta Prawna") - za artykuł "Nocna wrzutka warta miliardy".

Nagroda przyznawana jest od 2005 r. autorom materiałów dziennikarskich, które "łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości". Jej celem jest "uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.