46,4 proc. dla Trzaskowskiego, 45,9 dla Dudy w najnowszym sondażu Kataru dla TVN. Prezydencki wyścig coraz bardziej zacięty. Rywale, ale i wyborcy mają świadomość, że liczą się pojedyncze głosy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To sondaż telefoniczny z 8-9 lipca, przeprowadzony na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 dorosłych Polaków.

W porównaniu z sondażem z 3 lipca zmiany są niewielkie. Trzaskowskiego wskazało teraz 0,6 punktu procentowego mniej osób niż wtedy. Dudę - o 0,1 punktu mniej.

W najnowszym badaniu Kantaru 7,7 proc. to niezdecydowani (0,7 punktu więcej niż w poprzednim badaniu). Jak się w końcu zdecydują, to właśnie ich głos może przeważyć, czy Jarosław Kaczyński dalej będzie w Polsce budował autorytarne państwo, czy nowy prezydent będzie mu patrzył na ręce i prezesa PiS przyhamuje.

Duda i Trzaskowski szalenie intensywnie objeżdżają Polskę. Walczą o każdy głos.

Bo dodatkowe 1 proc. głosujących to aż 302 tys. głosów, czyli mniej więcej 2/3 wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza z I tury. Dodatkowe 3 proc. – to już 906 tys. wyborców, więcej niż elektoraty Roberta Biedronia i Kosiniaka-Kamysza razem wzięte. Jest o co walczyć.

Ostateczny wynik w niemałym stopniu zależy od frekwencji. W I turze poszło na wybory 64,51 proc., czyli 19,4 mln Polaków. Czy 12 lipca do urn może pójść więcej?

- Tym razem sytuacja jest dość nietypowa - tłumaczy dr Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego - Mobilizacja wyborców w I turze była już i tak wyjątkowo silna jak na polskie społeczeństwo, nie wiadomo więc, czy są jeszcze jakieś rezerwy.

Ponieważ przez najbliższe trzy lata nie są zaplanowane wybory, to może skłaniać Polaków, by iść na głosowanie. Nie jest jasne, czy fakt, że mamy wakacje, zmobilizuje czy zdemobilizuje. - Niektórzy zauważają, że sezon urlopowy lub sytuacja epidemiologiczna mogą wpływać na wyborców demobilizująco, ale twardych dowodów tu nie ma - ocenia dr Gendźwiłł -  Przez pandemię nie są to typowe wakacje, wielu Polaków zrezygnowało z dalszych podróży.

Gdzie są „rezerwy”? Sondaż exit poll IPSOS pokazuje, że w grupie najstarszych wyborców (powyżej 60. roku życia) frekwencja była wyraźnie niższa niż w innych grupach wiekowych.

- To zjawisko rzadkie - ocenia socjolog - Wcześniej to zwykle najmłodsi wyborcy najsłabiej głosowali.

W porównaniu z wyborami do Sejmu teraz wśród najstarszych głosowało aż o milion mniej.

To dlatego premier Mateusz Morawiecki przekonywał seniorów, że mogą na wybory iść tłumnie, bo to bezpieczne.

Rezerwy są także wśród 40-latków. W 2019 r. exit poll po wyborach parlamentarnych szacował frekwencję w tej grupie na 75,7 proc., a w 2020 – na 70,1 proc.

- Dużym wyzwaniem będzie utrzymanie bardzo wysokiej mobilizacji najmłodszych, zwłaszcza z elektoratów Hołowni i Bosaka - ocenia socjolog.

W przypadku wyborców Hołowni sytuacja wydaje się klarowna. Na podstawie ostatnich sondaży socjolog zakłada, że ok. 70–75 proc. od Hołowni poprze Trzaskowskiego, a od 5 do 15 proc. – Dudę. Reszta waha się lub nie pójdzie głosować.

Ale znaczna część elektoratu Hołowni z I tury (może nawet jedna czwarta) wcześniej nie głosowała w wyborach, więc retoryka „ostatniej szansy na ratowanie demokracji”, jaką często posługują się zwolennicy Trzaskowskiego, może do nich nie trafiać.

Nie jest jasne, jak się zachowa elektorat Bosaka, sondaże pokazują różne szacunki.

Sondaż IPSOS dla Oko.press zakłada, że Duda może liczyć na 24 proc. wyborców Bosaka z I tury, Trzaskowski – na 33 proc., reszta waha się lub nie pójdzie ponownie głosować. Sondaż Pollstera mówi, że 49 proc. wyborców Bosaka poprze Dudę, a 19 - Trzaskowskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  52/48 na korzyść Trzaskowskiego.
  @DariuszDar
  Już czuję te całonocne nerwy, jak przy karnych Polaków na Euro we Francji.
  Bożesz Ty, mój, a nie może być od razu po exit polls 55 do 45 dla Rafała ? Byłby whiskacz, okrzyk radości na cały świat i ... spokojna noc do rana ?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @emilfiscal
  Też bym tak chciał, a jak!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @DariuszDar
  Bo karne to 15 minut, a tu będzie cała noc nerwów. To jak 32 karne z rzędu (8 godzin i 4 serie na godzinę) - ja tego nie wytrzymam :)
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @emilfiscal
  W poniedziałek rano będzie wiadomo. Napisałem 52/48 jako o ostatecznym wyniku. Exit polls pokażą w niedzielę wieczorem 54/46.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @DariuszDar
  exit polls pokarzą 50,3 dla Dudy a ostateczne wyniki to będzie 52 dla Dudy, bo ci "niezdecydowani" to ci którzy wiedzą że głosowanie na Adriana to obciach a i tak z różnych powodów to zrobią.

  ale walczyć trzeba do końca.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @janmeslier
  Więcej optymizmu, plizz!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @emilfiscal
  Ja tu Was wszystkich pogodzę.
  Po pierwsze, whisky(zamiennie wódka, wino, piwo) powinna być obowiązkowo na stole w wieczór wyborczy. Czy wygramy, czy przegramy, napić się trzeba:)
  Po drugie, bez względu na wynik drugiej tury, na tym się nie skończy. Myślę, że będzie kryterium uliczne. Poli bez kontroli, czyli wojna w Babilonie. Kryzys wiecznie żywy.
  PS. Też mam już dość.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @DariuszDar
  Exit polls zwykle niedoszacowują Dudy, więc w nich wynik będzie lepszy dla Trzaskowskiego. Pytanie, ile w ostateczych wynikach Duda odrobi to exit polls? W I turze było to ok. 2,5%.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @DariuszDar
  Też tak stawiam:-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szanowni Państwo, 12 lipca czas rozpocząć demontaż skorumpowanego, agresywnego reżimu Kaczyńskiego.
  @tmeu
  Moim zdaniem jak wygra Duda, to w poniedziałek przyjdą o 6.00 rano po wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. We wtorek zainstalują komisarzy i różne mafie pisowskie (sutenerów z podkarpacia; szmaciarzy z PCK; maseczkowa, respiratorowa, itp ...) przyjda rozparcelować majątek gminny miedzy siebie. Wtedy "suweren" zrozumie co zrobił, ale będzie już za późno. Zacznę się konfiskaty mienia: likwidacja niezależnych mediów: usuwanie sędziów: przymusowe dokwaterowania żuli do prywatnych domów: korupcja milicji, prokuratury, służb skarbowych; wymuszanie haraczy; przejmowanie prywatnych form przez aparatczyków pis ..... Nie wierzycie? ....... zobaczycie!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A jaka pogoda będzie w najbliższą niedzielę? Bez względu na aurę będzie slonecznie bo Rafał Trzaskowski wygra. A razem z nim Polska. I tyle!
  już oceniałe(a)ś
  37
  2
  Wszyscy wyborcy Hołowni, Bosaka, Biedronia i Kosiniaka-Kamysza powinni mieć swiadomość, że:
  po wygranych wyborach Kaczyński zamknie ich partie. Tak po prostu. Nie da dofinansowania i do kogo się odwoływać? Albo normalnie zacznie zamykać jako nieprawomyślnych. I co mu wtedy zrobicie? To już nie będzie żadnego cacy.

  Ba, nawet jak Trzaskowski wygra, to nie będzie cacy. Dziki zwierz, a oblężony zaczyna kąsać, więc oni nam dadzą jeszcze popalić.
  @misiekpysiek2
  Kosiniak się skompromitował kompletnym brakiem zaangażowania przez ostatnie 2 tygodnie. Dopiero dziś się pojawił i ledwo mu przeszło przez gardło, że "bliżej mu do Rafała Trzaskowskiego".
  Tak egoistyczny, śliski polityk nie zasługuje na uwagę opozycyjnego elektoratu.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Niedoszacowanie Dudy jest faktem, bo część z Was - wyborcy Dudy (halo, są tu tacy?) się wstydzi, na kogo głosuje, I się w sumie nie dziwię. TEŻ BYM SIĘ WSTYDZIŁ.

  Ale widełki się zwiększają :)
  Pociąg Rafała odjeźdża.
  @emilfiscal
  W pierwszej turze łatwiej się wstydzić i pisać w ankiecie, że głosowało się na kogoś innego. Teraz, jeżeli się będzie chciało kłamać, to jednocześnie pracuje się na rzecz przeciwnika, a więc teraz będą mniej kłamać, czyli wynik będzie bardziej rzetelny.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie rozumiem niezdecydowanych i głosujących na Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent zhańbił ten urząd i sprzeniewierzył się Bogu. Wielokrotnie złamał Konstytucję III RP a przysięgał jej strzec wzywając jednocześnie Boga: "tak mi dopomóż Bóg". To wystarczający i konieczny powód, by usunąć go z Urzędu, jeśli chcemy móc - jako Polacy obywatele, a także katolicy - spojrzeć na swoje twarze w lustrze.
  @72kaz
  stąd "niezdecydowani" oni nie kłamią ze na Trzaskowskiego tylko mówią że "się zastanawiają" a głosować będą za szczuciem na obcych i darami od Panów dla emerytów.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @72kaz
  Duda wielokrotnie gwałcił Konstytucję, w sieci uganiał się za leśnymi ruchadłami, bezmyślnie podpisywał co mu kazali. Mnie szokują takie zachowanie głowy państwa , ale jak widać są tacy którym się to podoba. Duda i oni z jednej są parafii.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @72kaz
  16 Polskich obywateli, katolików Cię poparło. No chwała im za to.Ale obawiam się, że Ci katolicy, po niedzielnej mszy, zmienią swoje zdanie, niestety.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Niby jest remis ale wystarczy wiedzieć na podstawie poprzednich sondaży i wyniku I tury ilu "niezdecydowanych", którzy wiedzą że głosowanie na Dudę to obciach, bo jego elektorat to statystycznie ciemnota i nieudacznicy ale z różnych powodów na niego głosują.

  Zapewniam że większość tych "niezdecydowanych" to właśnie tacy.

  a rzecz rozstrzygnie mobilizacja, bo sporo ludzi trochę się wstydzi albo jeszcze deklaruje że na Dudę ale część może już nie jest aż tak bojowo nastawiona w obronie narciarza żeby specjalnie się fatygować do komisji a u nas mobilizacja jest chyba jednak potężna.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Smutne - ale niestety prawdziwe.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0