Do przepisywania list poparcia Marka Jakubiaka zatrudniono cudzoziemc闚 z Rosji, Bia這rusi i Ukrainy. Jednego dnia potrafili sfa連zowa karty z prawie 18 tys. nazwisk. Jakubiak: Nic o tym nie wiem, zawiadamiam prokuratur
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Proceder ujawnił cudzoziemiec zatrudniony przy tworzeniu list poparcia Jakubiaka. Według jego relacji 10 marca na Facebooku zamieszczono ogłoszenie po rosyjsku o treści: „Warszawa. Przepisywanie książki. Od 40 zł za godzinę. Potrzebuję pilnie pracownika”.

Wybory prezydenckie 2020. Przepisywacze w akcji

Jak twierdzi nasz informator, „prace organizowane były w budynku przy ul. Kopernika 30 w Warszawie. Polegały na wypełnianiu kartek. Zgłaszającym się mówiono, że praca jest wykonywana ze względu na konieczność opracowania spisów wyborców, których nie można zrealizować w urzędach państwowych”.

– Pracowników werbowano wyłącznie w rosyjskojęzycznych grupach. Chodziło o to, by zadawali jak najmniej pytań – mówi informator.

Dodaje również: „Osoby realizujące pracę dostawały od organizatorów, Jakuba L. i Mateusza P. [podaje pełne nazwiska], wykazy ludności z imieniem i nazwiskiem, numerem PESEL i adresem, jak również karty »Komitetu wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marka Jakubiaka«. Następnie przepisywały dane z wykazów na karty”.

Tylko jednego dnia, 18 marca, przepisano – jak twierdzi nasz informator – dane wyborców na 1176 kart, po 15 pozycji każda (to łącznie 17 tys. 640 nazwisk). „Karty były wypełnione wyłącznie danymi: imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL. Pola Lp. [liczba porządkowa] i własnoręczny podpis pozostawały puste”.

W takim kształcie „przepisywacze” przekazywali karty zleceniodawcom. Nasz informator nie wie, kto dorabiał później podpisy.

Przez pierwsze dni pracy cudzoziemcy dostawali pieniądze do ręki. Potem obiecano im przelewy, ale tej części wypłaty już nie dostali.

Kopernika 30 to przedwojenna kamienica w centrum Warszawy. Jest własnością spółdzielni Samopomoc Chłopska, która wynajmuje pomieszczenia różnym firmom. Sprawdziliśmy, że sala 627, gdzie mieli pracować „przepisywacze”, rzeczywiście jest w budynku. Według portiera w marcu pojawiali się tam „młodzi Ukraińcy”.

Marek Jakubiak. "Słup dla Andrzeja Dudy"

Zlecenie zakończyło się 20 marca. Trzy dni później Jakubiak ogłosił, że zebrał 140 tys. podpisów. Złożył je w Państwowej Komisji Wyborczej.

Marek Jakubiak, z przekonań narodowiec, z zawodu biznesmen branży piwowarskiej, w polityce zaistniał dzięki współpracy z Pawłem Kukizem. W Sejmie 2015-19 był jedną z głównych postaci jego klubu. Pod koniec kadencji pokłócili się z Kukizem i Jakubiak skończył jako niezrzeszony.

Jako kandydat niezależny wystartował w wyborach parlamentarnych 2019 r., ale dostał niewiele ponad 3 tys. głosów. Gdy zatem ogłosił, że startuje na prezydenta, pytano go, jakim cudem bez żadnej kampanii i w krótkim czasie zdołał zebrać podpisy.

Kandydatura Jakubiaka i złożenie przez niego list od początku budziły wątpliwości. Pytano, jak bez kampanii i w czasie pandemii zebrał takie poparcie? Jakubiak odpowiadał, że podpisy „przynieśli mu ludzie”.

Opozycja zaczęła mu zarzucać, że jest „słupem dla Andrzeja Dudy”. Gdy inni kandydaci zbojkotują wybory, Jakubiak zostanie, by głosowanie mogło być ważne. Jak podała Wirtualna Polska, pomorski PiS zlecił swoim działaczom zbieranie podpisów pod poparciem dla Jakubiaka. Kandydat mówił, że nie ma o tym pojęcia i „nigdy nie rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim”.

– Wśród organizacji, które mnie poparły, nie ma PiS – zapewniał. – Zgłosili się do mnie obywatele, to było jakieś półtora, dwa miesiące temu, oni zebrali pod moją kandydaturą około 20 tys. podpisów (...). Resztę zebrali działacze takich ugrupowań jak Wolni i Solidarni, Bezpartyjni Samorządowcy czy Skuteczni. Dołączył się internet, były indywidualne inicjatywy. Ludzie pobierali sobie druki z internetu, zbierali na nich podpisy i wysyłali do mnie pocztą. Niektóre dochodziły nawet do mojego mieszkania.

"Komuś zależy, by pana Marka Jakubiaka zdyskredytować"

„Wyborczej” udało się porozmawiać z Mateuszem P., który został wskazany jako współorganizator procederu. Mateusz P. był wcześniej pełnomocnikiem Maxa Kolonki, publicysty-blogera, który chciał startować na prezydenta z komitetu o nazwie Revolution. Kiedy rozstał się z Kolonką, postanowił poprzeć Jakubiaka.

Mateusz P. zaprzecza, by fałszował wykazy: – Komuś zależy na tym, by pana Marka podejrzewano o negatywne działania. Chodzi o to, by go zdyskredytować. Nic takiego nie miało miejsca, a informacje na temat przepisywania list przez osoby z zagranicy to fejk. Rzeczywiście, dostarczyłem panu Markowi paczkę z podpisami. Zbierając je, oparłem się o struktury, które miałem z czasów działalności w komitecie Maxa Kolonki. Ale to były nowe podpisy. Po prostu zarzuciłem swoim ludziom temat, czy mieliby ochotę zebrać podpisy dla pana Marka, i się udało.

Dodaje, że w paczce było ok. 20 tys. podpisów z okolic Częstochowy i północy Polski.

Inaczej do sprawy podchodzi Jakubiak. W rozmowie z „Wyborczą” nie zaprzecza, że fałszowanie miało miejsce. Twierdzi, że nie miał z tym nic wspólnego i zawiadamia prokuraturę.

Na początku kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitet Jakubiaka i przyjęła jego listy poparcia. Ale już wcześniej, 25 marca, mec. Roman Giertych wezwał PKW do sprawdzenia podpisów. W ubiegłym tygodniu PKW odpowiedziała Giertychowi, że znalazła w wykazach Jakubiaka nieprawidłowości i zawiadamia prokuraturę. Szczegółów nie podano, ale najprawdopodobniej chodzi o opisaną tu akcję.

Zgodnie z ordynacją wyborczą listy poparcia zbiera komitet danego kandydata. Najczęściej podpisywanie odbywa się na ulicach, zebraniach partyjnych, przez obchód po domach lub przez internet. Kandydat musi przedłożyć PKW listę 100 tys. osób, które go popierają. Według kodeksu karnego (art. 248 pkt 6, dział „Przestępstwa przeciwko wyborom”) „nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum” to przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca

Przydatne linki

Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Kandydat prawdziwy jak ca貫 pa雟two PiS.
  @lord_of_cinder
  Prawdziwe jest jednak to, 瞠 kto temu osobnikowi udost瘼ni wykazy ludno軼i z NASZYMI danymi osobowymi!

  Gdzie jest prezes UODO? Gdzie jest Zerro?
  ju ocenia貫(a)
  79
  0
  @lord_of_cinder
  Pa雟two nale篡 do nas, nie do PiS ani 瘸dnej innej partii. Ta prawda musi w ko鎍u dotrze do narodu. Nale篡 zmieni system wybierania pos堯w z partyjnego na jednomandatowe okr璕i wyborcze. Co wida po pos豉ch w senacie.
  ju ocenia貫(a)
  32
  11
  @lord_of_cinder
  prowincjonalny pisBOLSZEWICKI przebieraniec, albo jak kto woli 獞ok
  ju ocenia貫(a)
  39
  0
  @starzec70
  Nale篡 my郵e! Przed g這sowaniem. Nie nale篡 s逝cha propagandy p造n帷ej z ambony.
  ju ocenia貫(a)
  35
  0
  @pudel.ledup
  To p騧niej. W pierwszej kolejno軼i to jest zadanie dla ABW.
  ju ocenia貫(a)
  30
  0
  @calvados
  Bezmy郵enia na nic nies逝chanie. ;)
  ju ocenia貫(a)
  12
  0
  @starzec70
  Jednomandatowe okr璕i wyborcze, cho to zupe軟ie inny system, prowadz do podobnych nieprawid這wo軼i.
  ju ocenia貫(a)
  15
  1
  Mnie najbardziej ciekawi, co mia dosta w zamian. Przecie to biznesmen i za darmo tego nie zrobi. Podkre郵am - MIA dosta, bo 瞠 nie dostanie nic to oczywiste jak austriackie gadanie.
  ju ocenia貫(a)
  22
  0
  @lord_of_cinder
  Re磨m kulawego nie obstawia tylko jednego konia. Gdyby wariant z fa連zowaniem wybor闚 napotka trudno軼i, gotowy jest ju plan b:
  "Jak informuje Radio ZET, policja kupi r闚nie 30 milion闚 sztuk amunicji, co przekracza dotychczasowe zam闚ienia dwu-, a nawet trzykrotnie."
  Dodatkowo neo-zomo zamawia 5 opancerzonych pojazd闚 z armatkami wodnymi i 124 furgony do przewozu zatrzymanych...
  ju ocenia貫(a)
  24
  0
  @lord_of_cinder
  Kukizowi" zawdzi璚zamy" neofaszyst闚 i wszelkie odpady w parlamencie .Nie kto inny ale on sam i ci przez niego wprowadzeni szli貫mb w 貫b z pisem .Dzisiaj chc ratowa sw鎩 byt w polityce zasili PSL ,Kosiniak Kamysz nie mia obiekcji ,瞠by go przytuli .Bo PSL to nic innego jak PiS bis ,wyj徠kowo ciep這 lansowany przez media :(:(
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  @lord_of_cinder
  Marek ?D逝goPiS? Jakubiak. Tak go zapami皻a historia, kiedy wyjedzie na emerytur do daczy pod Moskw...
  ju ocenia貫(a)
  10
  0
  @david_brent
  ...ny zupak.
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  @mirkomz
  Mo瞠 pi耩 lat mia dosta, a mo瞠 jaki domiar?
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  @ironic
  Oczywiscie. Vide status Stoklosy.
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  Dzialania fagasa o fizjonomii podmiejskiego fryzyzjera,dowodza,ze nic nie zmienilo sie od 1988 roku.Za tym blaznem stoi rzeczywisty pomyslodawca,przypominajacy schylkowego Brezniewa.Zoliborski psychopata chce miec pewnosc,ze areszt domowy dla calego narodu,pozwoli wybrac ponownie rezydenta.
  @majak
  O przepraszam. 畝den porz康ny fryzjer takiej mordy zakapiorskiej nie ma.i szmat kr鏒kiej t逝stej szyjki nie zas豉nia. I nie robi sobie szczotki do kibla wok馧 ust 軼i郾i皻ych. Na pewno w mojej gminie.
  ju ocenia貫(a)
  68
  1
  @bra-tanki
  Zapomnialem dodac,albanskiego.
  ju ocenia貫(a)
  32
  1
  @majak
  Tak jest. Mamy ju rz康z帷ych rezydent闚, pod wodz kacyka i szaman闚.
  "Wybieranie" dotyczy tylko tego brakuj帷ego "p", czyli najwy瞠j Poczmistrza.
  ju ocenia貫(a)
  27
  0
  @majak
  Przypuszczam 瞠 PIS co na niego ma . Albo jakie przekr皻y robi albo , co wydaje si bardziej prawdopodobne jaki ma造 skandalik obyczajowy, o czym mog豉by 鈍iadczy ta jego apaszka (wiem , wiem ,to stereotyp ale jako tak Saryusz-Wolski mi si kojarzy).
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Czy kogo to dziwi?
  @jlc60
  Nic z tym nie robota, to i nie dziwota.
  ju ocenia貫(a)
  8
  0
  @jlc60
  Nie nie dziwi.
  Ale to, 瞠 tak na rympa z Rosjanami, to ju niepokoi.
  ju ocenia貫(a)
  26
  0
  @jlc60
  Nie powinno.
  ju ocenia貫(a)
  8
  0
  @frywolnik
  Ruscy od dawna w Polsce czuj si jak u siebie. Polecam ksi捫ki Pi徠ka i Rzeczkowskiego.
  ju ocenia貫(a)
  13
  0
  @jlc60
  RZECZPOSPOLITA WARCHOLSKA z naczelnym warcho貫m KACZALNIKIEM -jkaczynskim
  ju ocenia貫(a)
  6
  0
  I co, nie mafia?
  @pudel.ledup
  Bo co, wybra nie klan sycylijczyk闚...?
  ju ocenia貫(a)
  2
  8
  @pudel.ledup
  Nie mafia, lecz PiSowska bezpieka. Co na jedno wychodzi.
  ju ocenia貫(a)
  23
  1
  @pudel.ledup
  Mafia. Do tego ruska.
  ju ocenia貫(a)
  22
  0
  Nie mam najmniejszej w徠pliwo軼i, 瞠 za ca造m procederem stoi PiS... Jakubiak w tym wszystkim jest tylko zabezpieczeniem dla PiSu - na wypadek, gdyby pozostali kandydaci si wycofali.
  Pis prze do w豉dzy po trupach... a Jakubiaka "wypluj" jak ju nie b璠zie potrzebny.
  A swoj drog - Jakubiak to smie... i wcale nie jest mi go szkoda - zas逝guje na to, by by "wypluty" i spuszczony do szamba.
  @puszczyk
  eee, przysz造 naprezez Narodowego Koncernu Piwowarskiego
  ju ocenia貫(a)
  19
  0
  @puszczyk
  Mo瞠 nawet sko鎍zy jak Lepper.
  ju ocenia貫(a)
  14
  1
  @puszczyk
  Za procederem PiS a za PiSem Kreml...
  ju ocenia貫(a)
  21
  0
  @puszczyk
  "Jakubiak to 鄉ie" - tak samo jak jego "piwo" to szczochy. Poznaj cz這wieka po owocach jego pracy.
  ju ocenia貫(a)
  5
  0
  @puszczyk
  to taka przysluga jakubiaka dla wladzy autorytarnej, wladza sie odwdzieczy i laskawiej bedzie zerkac na biznezy jakubiaka...
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Trzeba jednak przyzna, 瞠 PiS umie w polityk. Wzi瘭i sobie Jakubiaka jak laleczk. Albo zrobimy z niego s逝pa, a jak si nie uda, to i tak ca豉 para hejtu p鎩dzie w narodowc闚 - naszych bezpo鈔ednich konkurent闚.
  @franzkafka
  To nie polityka, to gangstera.
  ju ocenia貫(a)
  62
  0
  @franzkafka
  A co to ma wsp鏊nego z polityk? Zwyk貫 bezprawie i niesprawiedliwo嗆, to jest kamie w璕ielny PIS.
  ju ocenia貫(a)
  53
  0
  @franzkafka
  Taaa... polityka i biznes po polsku, czyli rympa i juma. :(
  Na szcz窷cie nie dla wszystkich tak siem to rozumie...
  ju ocenia貫(a)
  38
  0
  @franzkafka
  Tu nic nie ma wsp鏊nego z polityk . Kukiz dobiera sobie takich samych popapranc闚 . Jak sko鎍zy ze sob to ta jego ferajna rozpe透豉 si do innych pissowskich gang闚 . To takie dwa buraki , megalomani w dodatku oszu軼i !
  ju ocenia貫(a)
  22
  0
  "ludzie przynie郵i", znaczy go嗆 robi za po篡tecznego idiot putina po prostu ...
  @bylyradomianin
  ...ale to jest proste tylko bez wi瘯szo軼i prostak闚...
  ju ocenia貫(a)
  17
  0
  Ten przyk豉d pokazuje z kim PIS 軼i郵e wsp馧pracuje.
  @ZKRK1952
  ...z katolickim elektoratem narodu prawos豉wnego?
  ju ocenia貫(a)
  26
  0
  @ZKRK1952
  Bardzo optymistyczne za這瞠nie.
  PiS z nimi nie wsp馧pracuje, PiS wykonuje ich polecenia.
  ju ocenia貫(a)
  13
  0