Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO NA WYBORCZA.PL

#BrawaDlaWas to wspólna akcja m.in. „Wyborczej”, Onet.pl, „Faktu”, „Newsweeka”, „Dziennika Gazety Prawnej”, portalu Interia, Radia ZET, RMF FM, „Rzeczpospolitej”, wydawnictwa Polska Press i TVN Discovery Polska.

O nasze zdrowie walczy 1,5 tys. zespołów ratowników medycznych, 280 tys. pielęgniarek i 130 tys. lekarzy. Przez lata byli niedoceniani i źle wynagradzani.

Początkująca pielęgniarka w szpitalu powiatowym zarabia dziś ok. 2,5 tys. zł na rękę. Po latach pracy niewiele więcej, przeciętna pensja w zawodzie to 3 tys. zł netto.

Ratownicy medyczni mają podobne wynagrodzenia. Wszyscy łatają budżety domowe nadgodzinami. Rekordziści mają ich po 400-500 w miesiącu.

Do tej pory koronawirusem zakaziło się prawie 500 pracowników służby zdrowia. Brakuje maseczek i kombinezonów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał inny powód: „nonszalancję niektórych medyków”. Za słowa przeprosił dopiero wtedy, gdy oburzyli się pracownicy służby zdrowia.

W takich warunkach walczą dziś z pandemią.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.