Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj relację na żywo na Wyborcza.pl

- Jak już państwo dowiedzieliście się z mediów, zmarła 56-letnia pacjentka w Poznaniu. Miała towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność. Była w szpitalu miejskim w Poznaniu w stanie ciężkim. Chciałbym złożyć wyrazy współczucia rodzinie i bliskim - powiedział minister Szumowski. 

Minister dodał, że to zdarzenie pokazuje powagę sytuacji, a zagrożenie nie jest hipotetyczne. Jest groźne dla osób słabszych.

- Dbajmy o to, żeby ich nie narazić na tak poważne konsekwencje. Mamy w Polsce powyżej 1200 osób w kwarantannie. Informowałem państwa, że wspólnie z policją będziemy odwiedzać te osoby, kontrolować, czy są odpowiedzialne i czy przestrzegają zasad. Dziś dostałem informację, że na te 1200 osób jedynie 16 miało absencję w miejscu kwarantanny. Bardzo dziękuję Polakom za to, że czują się odpowiedzialni za zdrowie innych - dodał Szumowski. 

Minister zdrowia przypomniał, że wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Dziś zaś zostanie wydane rozporządzenie dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. 

- To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może ograniczyć obrót i używanie określonych produktów, a także czasowo ograniczyć funkcjonowanie instytucji i zakładów pracy. A także wprowadzić zakaz zgromadzeń i widowisk - mówił Łukasz Szumowski. 

Apelował też do młodych ludzi o pozostanie w domach. - To nie jest czas wolny, czas na imprezy, na zabawę w klubach. Jak państwo widzicie, wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni, pozostańmy w izolacji. To jedyna forma, jak społeczeństwo może się chronić. My - służba zdrowia - ratujemy ludzi chorych. Ale nie zawsze nam się udaje - mówił Szumowski. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.