To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może ograniczyć obrót i używanie określonych produktów, a także czasowo ograniczyć funkcjonowanie instytucji i zakładów pracy. A także wprowadzić zakaz zgromadzeń i widowisk - mówił Łukasz Szumowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj relację na żywo na Wyborcza.pl

- Jak już państwo dowiedzieliście się z mediów, zmarła 56-letnia pacjentka w Poznaniu. Miała towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność. Była w szpitalu miejskim w Poznaniu w stanie ciężkim. Chciałbym złożyć wyrazy współczucia rodzinie i bliskim - powiedział minister Szumowski. 

Minister dodał, że to zdarzenie pokazuje powagę sytuacji, a zagrożenie nie jest hipotetyczne. Jest groźne dla osób słabszych.

- Dbajmy o to, żeby ich nie narazić na tak poważne konsekwencje. Mamy w Polsce powyżej 1200 osób w kwarantannie. Informowałem państwa, że wspólnie z policją będziemy odwiedzać te osoby, kontrolować, czy są odpowiedzialne i czy przestrzegają zasad. Dziś dostałem informację, że na te 1200 osób jedynie 16 miało absencję w miejscu kwarantanny. Bardzo dziękuję Polakom za to, że czują się odpowiedzialni za zdrowie innych - dodał Szumowski. 

Minister zdrowia przypomniał, że wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. Dziś zaś zostanie wydane rozporządzenie dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. 

- To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może ograniczyć obrót i używanie określonych produktów, a także czasowo ograniczyć funkcjonowanie instytucji i zakładów pracy. A także wprowadzić zakaz zgromadzeń i widowisk - mówił Łukasz Szumowski. 

Apelował też do młodych ludzi o pozostanie w domach. - To nie jest czas wolny, czas na imprezy, na zabawę w klubach. Jak państwo widzicie, wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni, pozostańmy w izolacji. To jedyna forma, jak społeczeństwo może się chronić. My - służba zdrowia - ratujemy ludzi chorych. Ale nie zawsze nam się udaje - mówił Szumowski. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Żądam zamknięcia kościołów. Biblioteki, baseny, muzea pozamykane. Gdzie jest większy metraż na jedną osobę w kościele czy w muzeum? Czego nie rozumiecie?
  @agamabana
  Chyba zacznę straszyć wnuki jak będą psociły KONKORDATEM.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @agamabana

  Są pod butem Watykanu i biskupów, to oczywiste. Słowacja nie miała z takim zakazem żadnych problemów.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @agamabana
  A gdzie suweren ma się modlić o o zdrowie Narodu? O darowanie nam tej plagi? O zdrowie dla rządzących (bo o rozum...)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @galex_torun
  W domu pambuk nie słyszy?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @agamabana
  Władze kościoła za nic mają ludzkie życie. To propagatorzy cywilizacji śmierci. Wolą żeby ludzie umierali niż mieli by stracić trochę pieniędzy czy odrobinę swojej władzy. Obrzydliwe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A kościół to co? Poza prawem?
  @crash
  Nie poza. Ponad.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @crash
  Tak
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @crash
  Jak to Dec mówił, prawo stanowione nie może być wyżej od boskiego. A że cała Pisiarnia tańczy jak koledzy Deca zagrają to jest jak jest.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  W sąsiadującym ze mną klubie wczoraj była impreza do 3. Tak, w środę. Głównie turyści. W sobotę mijałem wycieczkę 100 Włochów. W Krakowie nie ma oficjalnie dużo przypadków, bo kontroluje się polskich turystów, którzy wrócili do kraju. Ale osób, które miały kontakt z turystami przyjeżdżającymi do Polski nie.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  Palanciku to nie młodzi są niepoważni tylko kościelni. Do nich sobie apeluj.
  @kos
  Zwłaszcza, że osoby słabsze są nadreprezentowane w Kościołach
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @kos I młodzi i Kościół. Niestety.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Panie Szumowski propagandą chcecie przykryć totalny bajzel w Państwie. Jeśli Błaszczak zwolnił ze specjalistcznego laboratorium wojskowego w Puławach wybitnych specjalistów od zagrozen epidemicznych, którzy byli szkoleni min. w USA i na to miejsce dał chemika, to o czym mówić. Laboratorium to zaczeło działać pod kierownictwem chemika od 12.03. O czy tu mówić?? Specjaliści byli nie po drodze , to won. Damy tam swojego. I tak jest pewenie w wielu miejscach. A co z Obroną Cywilną, która powinna być w gotowości zawsze? Daliśmy pieniadze na Terytorialsów, bo ewentualnie moga tłumić rozruchy? SKANDAL, tak PiS rozwaliło Polskę!!
  @j-mas
  Teoria spiskowa dziejów - PiS wypuścił koronawirusa w Chinach, żeby przykryć totalny bajzel w Polsce.

  Foliowa czapeczka nie umiera?
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @j-mas
  Minister od zdrowia ogłasza zagrożenie epidemiologiczne gdy WHO ogłasza pandemię. Od kiedy oficjalny zakaz mszy i pielgrzymek? No kiedy ?Aż tak boisz się kieckowych,że narażasz nas na unicestwienie w imię kleszych interesów. Przecież możesz i masz prawo ,bo zakazałeś wszelkich publicznych zgromadzeń.Możesz nakazać sprawdzenie jak świątynie są przygotowane do dezynfekcji.Ministerze stosujesz Jezusową regułę o oddzieleniu spraw cesarskich od boskich a gdzie rozsądek ,logika.Klauzula sumienia nie dopuszcza rozsądku czy logiki? Masz kaganiec na myślenie w związku z tą klauzulą czy co.Idź do klasztoru ministerialna Ofelio.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ustawiamdlasiebienick
  PiS wykorzystuje wirusa, żeby przykryć totalny bajzel w Polsce. Ale co znany pisi troll może o tym powiedzieć?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Może by tak postraszono duchowieństwo, które namawia głupich do chodzenia na mszę i dawania na tacę.
  @ZKRK1952
  Forsa na leczenie,zapobieganie a nie dokarmianie KK i będzie po sprawie.To jest wyższość.KK się przecież jak przez wieki sam ochroni. Wierni w odróżnieniu do wierzących zawsze się znajdą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Słuchając wcześniej Ministra Zdrowia miałem poczucie że jesteśmy narodem wybranym. Teraz jesteśmy narodem najbardziej zagrożonym z powodu opieszałości rządu. A będzie jeszcze gorzej. Wszelkie rezerwy finansowe poszły na fanaberie Jarosława. 13 emerytury, 500+ i 500 +, przekop mierzei Wislanej, centralny port lotniczy, samoloty, linie lotnicze Concord, płace minimalne z rękawa i można by wymieniać jaszcze długo. Będzie rozpacz. Oj przydałyby się te miliardy na czarną godzinę. Poszło tego że 100 mld. Suwerem nie wybaczy oszustwa.
  @Starosta52
  Nie, dalej jesteśmy wybrani. Przez pisiorstwo do słuchania, a oni do objawiania nam co i jak.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Lepiej na kolanach proście Owsiaka, aby z zebranych środków kupił tyle respiratorów ile tylko się da.... amen!
  @48paka
  Realia są takie, że cały światowy zapas respiratorów został 2 miesiące temu wykupiony przez Chiny. Nie pomoże tu żadna gotówka ani Jurek Owsiak. Mamy to, na co latami zapracowaliśmy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @48paka
  Za pieniądze lekką ręką przeznaczone na TVP możnaby podwoić ilość respiratorów w Polsce (zakładam 200 000zł/respirator - w Polsce jest ok. 10 tysięcy respiratorów, na TVP poszło 2 mld).

  Tylko teraz jest już za późno, nikt nie ma 10 tysięcy wolnych respiratorów do sprzedania.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @gragkru
  nie wiedziałem, że respiratory składają się z pieniędzy. Nie trzeba ich najpierw wyprodukować?

  Ale fakt faktem - Italia złożyła Chinom zamówienie odkupienia 1000 respiratorów
  już oceniałe(a)ś
  0
  0