W związku z epidemią koronawirusa w Polsce rząd odwołał wszystkie imprezy masowe. Po uzgodnieniu z wojewodami będą mogły się one odbywać bez udziału publiczności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Epidemia koronawirusa. Kolejni zakażeni w Polsce - relacja na żywo na Wyborcza.pl

Premier ogłosił we wtorek odwołanie imprez masowych. Według ustawy imprezą masową nazywane są wszystkie wydarzenia rozrywkowe, artystyczne, sportowe lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach. Taka impreza odbywa się na stadionie, w innym obiekcie, który nie jest budynkiem lub na terenie, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż tysiąc.

Może się ona również odbyć w hali sportowej lub w innym budynku, jeżeli liczba udostępnionych miejsc wynosi nie mniej niż 500. W przypadku imprez sportowych organizowanych w halach liczba miejsc wynosi nie mniej niż 300.

Imprezą masową nie są natomiast wydarzenia organizowane: w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach. Wyłączone są również imprezy w szkołach i placówkach oświatowych organizowane przez zarządzających tymi szkołami i placówkami. A także imprezy organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Kolejny paragraf ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wyłącza też z tej definicji imprezy "sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępne i nieodpłatne, organizowane na terenie otwartym". Pod definicje nie podlegają też imprezy zamknięte organizowane przez pracodawców dla ich pracowników. 

Organizatorów imprez masowych obowiązują specjalne przepisy dotyczące m.in. odpowiedniej liczby pracowników ochrony. Niektórzy starają się więc ominąć prawo i nie zgłaszają, że ich wydarzenie jest imprezą masową. Warto sprawdzić, czy impreza, na którą się wybieramy, może mieć charakter masowy.

Jak zapowiedział premier, organizatorzy powinni uzgadniać z wojewodami, czy imprezy masowe będą mogły się odbyć się bez udziału publiczności. Dotyczy to głównie meczów piłkarskich i innych wydarzeń sportowych.

Intel Extreme Masters 2020 - jeszcze przed rządowym zakazem, wojewoda zabronił udziału publiczności w imprezie (z powodu epidemia koronawirusa). Rozgrywki Counter - Strike w Spodku odbyly sie przy pustych trybunach. Katowice, 28 lutego 2020
Intel Extreme Masters 2020 - jeszcze przed rządowym zakazem, wojewoda zabronił udziału publiczności w imprezie (z powodu epidemia koronawirusa). Rozgrywki Counter - Strike w Spodku odbyly sie przy pustych trybunach. Katowice, 28 lutego 2020  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    A w kościółkach bezpiecznie?
    @ert
    Tam ?tylko? wyziewy z niedomytych ciał, niedopranych ubrań i rozdziawionych paszcz.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @ert
    To imprezy organizowane przez inne państwo, którego jesteśmy lennikiem ! Ich nasze prawodawstwo nie obowiązuje a ewentualna pandemia zwiększy im wpływy do kasy ! I tylko kasa się liczy a nie jakiś tam wirus ! Dla nich prawdziwa zarazą jest LGBT !!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A co z mszami, pielgrzymkami? Miesięcznice smoleńskie też uwzględniono? Konwencje partyjne? Epidemia stalinizmu?
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    Znów jakaś pozoracja . Na stadionie się zarażę , ale w kinie już nie? Jakoś mnie to nie przekonuje. W kościele, to wiem , że się nie zarażę, bo nie bywam.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Kurcze, co z rekolekcjami i pielgrzymkami. Suweren nie może żyć bez indoktrynacji z ambony!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    no to duda pozycje "uj?.bal" zadnych spotkan wyborczych przed publicznoscia ,pozostaje tylko "publiczna "pisowska telewizja ?.z "wlasciwa propaganda ",no to klaun sobie pozamiatal; wyp...lil kurskiego ,wsadzi swoich przydupasow i bedzie robil kampanie przez 24 na dobe
    @romanf
    Poczekamy,zobaczymy...dziś gierki polityczne są nieprzewidywalne
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A centra handlowo-rozrywkowe jak Polska długa i szeroka? Tysiące ludzi, setki poręczy, powierzchni, wind, bliski kontakt...Może pora być konsekwentnym w tym zamykaniu? Na imprezie masowej covid-19 nam straszyny a w centrum handlowym już nie?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Definicja imprezy masowej zawarta w ustawie jest dziurawa jak sito. Nie liczy się liczba sprzedanych biletów, tylko 'liczba udostępnionych miejsc ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej'. Czy mecz zorganizowany na stadionie przy publiczności 50 osób jest czy jest imprezą masową? Może być. Jeżeli ławeczek dla publiczności zaprojektowano 1001, to każda impreza sportowa będzie masowa, nawet jeżeli będzie tylko 50 osób, siedzących po 50 metrów jedna od drugiej.

    Z kolei koncert w sali, która ma zaprojektowanych 499 miejsc dla publiczności, nie będzie miała statusu masowej. I każdy może kaszleć, kichać i mieć gorączkę.

    Trzeci wyjątek to nabożeństwa, procesje i uroczystości religijne. Z definicji nie podlegają one ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Mam nadzieję, że wirus zapoznał się z ustawą :3
    już oceniałe(a)ś
    3
    0