Mamy cztery nowe przypadki zachorowań na koronawirusa - powiedział na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To dwójka pacjentów ze Szczecina, którzy wrócili z Włoch. Jest również jeden pacjent we Wrocławiu. Oraz jeden przypadek zakażenia u pacjenta, który podróżował autobusem z Niemiec wraz z pierwszym zakażonym. Przebywa w Ostródzie. Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną - powiedział Szumowski.

Oznacza to, że w Polsce liczba zakażonych wzrosła do pięciu. - Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia. Większość pacjentów jest w stanie stabilnym - poinformował minister. Szef resortu powiedział, że pacjenci to "osoby młode i w średnim wieku".

Obecnie w Polsce (stan na 6 marca) 128 osób jest hospitalizowanych, 1299 osób przebywa w kwarantannie domowej oraz 6184 jest objętych nadzorem sanepidu.

Spirytus bez akcyzy i 238 mln dla Agencji Rezerw Materiałowych

W przyszłym tygodniu Minister Rozwoju ma przedstawić pakiet propozycji wsparcia dla firm z branż, które najbardziej ucierpiały przez rozwój epidemii koronawirusa, tj. turystyka czy transport. - Z kolei Minister Finansów przygotować ma rozporządzenie dotyczące zwolnienia spirytusu z akcyzy. Ma to związek z produkcją płynu do dezynfekcji rąk przez firmę Orlen - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Rząd planuje też utworzenie specjalnej infolinii przeznaczonej wyłącznie dla lekarzy, która ma być obsadzona przez profesjonalistów medycznych.

Dworczyk zapowiedział też przekazanie 238 mln zł z rezerwy budżetowej dla Agencji Rezerw Materiałowych na maski, rękawice i stroje ochronne. Natomiast do szpitali w całej Polsce ma trafić dodatkowe 98 mln zł.

Senat za ustawą bez poprawek

Senat przyjął bez poprawek antykoronawirusową specustawę . Ale nie jest ona dopracowana, więc w przyszłym tygodniu chce ją znowelizować.

W piątek w Brukseli spotkali się ministrowie zdrowia z całej Unii Europejskiej, by rozmawiać o zagrożeniu epidemią koronawirusa. Szumowski powiedział dziennikarzom, że spotkanie było ważne, bo ministrowie przekazali sobie szczegółowe informacje o sytuacji w ich państwach. - Rozmawialiśmy o tym, by dokładnie analizować bezpieczeństwo lekowe. Nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia zaburzenia dystrybucji leków, ale trzeba zadbać, by nie było go za kilka miesięcy - podkreślił Szumowski.

Koronawirus. Świat pracuje nad szczepionką

W czwartek Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz wywożenia z Polski leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych .

Podczas spotkania w Brukseli Polska przystąpiła do mechanizmu wspólnej dystrybucji leków z krajami UE. - Jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie do niej - tłumaczył Szumowski. Dodał, że nad szczepionką pracuje w tej chwili cały świat i będzie ona gotowa dopiero za minimum 18 miesięcy.

Szumowski podkreślił też, że zapoczątkował rozmowę o wspólnym funduszu solidarnościowym krajów UE na wypadek zagrożenia epidemią. - Mamy fundusz, który dotyczy katastrof i klęsk żywiołowych, ale nie epidemii. Podniosłem ten problem, bo skutki epidemii mogą być dla gospodarki bardzo dotkliwe - zaznaczył.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Minister Szumowski w Brukseli ? zapoczątkował rozmowę o wspólnym funduszu solidarnościowym krajów UE na wypadek zagrożenia epidemią?
  .... jak rząd polski przewiduje kłopoty to przypomina sobie o UE, jej funduszach, powołuje się na solidarność, ale na codzień wersja jest taka, że nikt nam nie będzie obcymi językami mówił co robić.

  Jako Polak czuję się oburzony że nasze działania antywirusowe mielibyśmy finansować obcymi piniędzmi.
  @Edward164
  To nie on zapoczątkował rozmowę, tylko Włosi i Francuzi. Dlaczego oni tak kłamią ? Nie umieją inaczej ?
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @klon
  ...ale chętnie się podłączą pod kranik.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @klon
  Jak go dopytac, to powie,że zapoczątkowal w sensie rozpoczął ze swojej strony, czyli włączył się. Taka to pisowska nowomowa na kazdym kroku.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Edward164
  Jak trwoga to do Unii Europejskiej.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Teraz kiedy strach dupe ściska to Bruksela jest dobra? Powinni uzależnić dostęp do szczepionki od przywrócenia praworządności.
  @espero
  Czy doprawdy życzsz sobie pandemii w TWOIM kraju, czyli Polsce? A może śmierć wybierze sobie tylko zwolenników PiS?
  Ale świadectwo wystawiasz obozowi PO & reszta opozycji, że to ludzie ogłupiali z nienawiści.
  Przypuszczam że nie masz większości za sobą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  22
  Pójdzie lawinowo.
  Wiadomo,że zarażonych było i jest więcej.
  @pemu
  Kłamią jak z nut
  już oceniałe(a)ś
  16
  2
  @pemu
  Skąd wiesz? Jesteśmy bardziej totalitarni od Chińczyków?
  Czy może jesteś influancerem siejącym panikę na czyjeś życzenie?
  już oceniałe(a)ś
  3
  16
  @Ilmatar
  Użyj m?zgu durniu i wytłumacz mi na co hospitalizowanych jest tych 120 osób?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  W koncu zaczeli robic testy, to i zakazeni sie "ujawnili".
  już oceniałe(a)ś
  67
  4
  Pislam ma wymarzoną koronę Wolski.
  Ora ET do wora.
  Niech będzie pochylony
  @bra-tanki
  Pod każdym artykułem w komentarzach tylko pis, pis i pis. Czy te komentarze na GW pisząś jakieś boty? O co chodzi?
  już oceniałe(a)ś
  0
  19
  @xcom_commander
  Pisi troll.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @xcom_commander
  To tak jak w ku...zji.
  PiS da ci.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @xcom_commander
  Przerzuć się na Gapola albo TVPiS. Tam tylko PO, PO, PO...
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @zwinka1
  Ale czy wy ludzie nie widzicie, że jesteście toczka w toczkę tacy sami jak ta druga strona? Artykuł może być o zdrowym żywieniu, wiązaniu sznurowadeł, lotach na księżcyc a w komentarzach i tak ciągle to samo niewybredne klepanie o pis, prezesie, rydzyku itp. itd., przecież to jakaś psychoza jest!
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @xcom_commander
  Takie są 'uroki' władzy - rządzący dostają po tyłku nawet za to, że deszcz pada lub nie pada :-)) A PiS, swoją butą i chamstwem wobec opozycji i niechętnych mu obywateli, zasłużył jak mało która władza na to lanie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @xcom_commander
  Wymień jedną rzecz którą przez te 4 lata zrobili dobrze.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @xcom_commander
  Dam Tobie pytanie pozbawione choćby jednego słowa PiS. Co o tej epidemii sądzi Królowa Polski? Czy Paulini, jej dworzanie z Jasnej Góry wydali już w tej sprawie oświadczenie jakieś? Czy obecny Król Polski wykorzysta swoje związki dynastyczne z TĄ Panią? Czy połączone wysiłki Królowej i Króla Polski zapobiegną epidemii w Naszym Kraju? Proszę uprzejmie o odpowiedz.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Koronawirus to dla jedynie słusznej partii dar niebios.
  Jak będą złe sondaże, to przełożą wybory na taki czas, żeby opozycja nie miała szans. Tylko jeszcze oczywiście do tego czasu Du*a musi wsławić się jakimś bohaterskim czynem typu przekazanie dla szpitala MSWiA 40 maseczek i 5 fartuchów kupionych za własne pieniądze które mu się należały.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Czyli uważasz, że szanse opozycji będą malały w miarę upływu czasu? Ciekawy pogląd.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Ilmatar
  Wszystko zależy od tego jak się rozwinie sytuacja z koronawirusem. Tu pole do popisu będzie miała TVPiS. Może wykreować Du*ę na zbawcę narodu, a ciemny lud w to uwierzy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Tylko dlaczego Maryja której opiekę zdrowotną powierzył Pan Minister nie zadziałała?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @polaris50
  nieistniejące postacie zwykle nie działają
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To wszystko przez koronę w logo PiS!

  Porozklejali tego wszędzie i zmutowało!
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Pewnie chodzi o to, żeby nie zwracać uwagi na decyzję pajaca o przeznaczeniu 2 miliardów.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0