Polska przystąpiła do mechanizmu wspólnej dystrybucji leków z członkami UE. Dzięki temu nasz kraj będzie miał równy z innymi państwami dostęp do szczepionki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek w Brukseli spotkali się ministrowie zdrowia z całej Unii Europejskiej, by rozmawiać o zagrożeniu epidemią koronawirusa. Łukasz Szumowski, szef polskiego resortu zdrowia, powiedział dziennikarzom, że spotkanie było ważne, bo ministrowie przekazali sobie szczegółowe informacje o sytuacji w ich państwach. - Rozmawialiśmy o tym, by dokładnie analizować bezpieczeństwo lekowe. Nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia zaburzenia dystrybucji leków, ale trzeba zadbać, by nie było go za kilka miesięcy - podkreślił Szumowski.

Szczepionka za 18 miesięcy

W czwartek Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz wywożenia z Polski leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych.

Podczas spotkania w Brukseli Polska przystąpiła do mechanizmu wspólnej dystrybucji leków z krajami UE. - Jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie do niej - tłumaczył Szumowski. Dodał, że nad szczepionką pracuje w tej chwili cały świat i będzie ona gotowa dopiero za minimum 18 miesięcy.

Szumowski podkreślił też, że zapoczątkował rozmowę o wspólnym funduszu solidarnościowym krajów UE na wypadek zagrożenia epidemią. - Mamy fundusz, który dotyczy katastrof i klęsk żywiołowych, ale nie epidemii. Podniosłem ten problem, bo skutki epidemii mogą być dla gospodarki bardzo dotkliwe - zaznaczył.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Cały świat nie wymyślił, że wystarczy wyprodukować testy, które zawsze będą dawały negatywny wynik i po problemie. U nas wirusa nie będzie, tylko zwykła grypa z wyjątkowo w tym roku większa śmiertelnością.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Cały świat to widzi i pislamu nienawidzi.
  Szczepionka, to za mało.
  Trzeba im zatkać kakao.
  Duda da i pis da.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  W Singapurze na wyniki testu koronawirusa czeka się na lotnisku od 3 do 6 godzin. Wszelkie informacje dotyczące zachorowań są transparentne i podane do publicznej wiadomości na stronie ministerstwa www.moh.gov.sg/news-highlights oraz w mediach, np. www.channelnewsasia.com/news/singapore . Statystyki i informacje o globalnej sytuacji www.worldometers.info/coronavirus/
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lichocką kandydatem na nowego prezesa TVP i PR. Ona dopiero nam pokaże! Jeszcze zatęsknimy za Kurskim.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Koronawirus jest problemem globalnym i tu zamiast uprawiania polityki należy działać zgodnie z zaleceniami WHO!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1