Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Poza pacjentem z Zielonej Góry nie ma innych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Podkreślił, że w Polsce przebadano łącznie 676 próbek, a 65 osób jest hospitalizowanych, by wykluczyć zakażenie. Ponad 300 osób jest poddanych kwarantannie, a ponad 4,5 tys. objętych nadzorem epidemiologicznym.

Minister powiedział również, że obecnie NFZ kontroluje szpitale, a rezerwy sprzętu częściowo zostały rozwiezione do placówek medycznych w sobotę, częściowo będą rozdysponowane w najbliższym czasie. Szumowski dodał też, że na świecie nad szczepionką przeciwko koronawirusowi pracują najlepsi lekarze i zapowiadają, że może być gotowa za 12-18 miesięcy.

Przedstawiciele zielonogórskiego szpitala podkreślają, że stan zakażonego pacjenta jest dobry. Spędzi w placówce 7-10 dni. Później zostaną wykonane badania i lekarze ponownie ocenią jego stan zdrowia, by stwierdzić, czy może wrócić do domu.

W czwartek do szpitala zgłosiło się trzech współpasażerów chorego, którzy obawiali się o swoje zdrowie. Ich próbki zostały wysłane do badań.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.