Sejm przyjął ustawę mającą przygotować Polskę na koronawirusa. Przepadły projekty opozycji, które nie przyznawały władzy tak daleko idących uprawnień jak rządowa. Choć nie bez zastrzeżeń, nowe prawo poparła też opozycja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aż 400 posłów zagłosowało za przyjęciem ustawy, która ma przygotować Polskę na epidemię koronawirusa.

Rządowy projekt wpłynął do Sejmu w niedzielę wieczorem, a już w poniedziałek zajęli się nim posłowie z komisji zdrowia. "Istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego" – czytamy w uzasadnieniu.

Rządowa propozycja zakłada, że pracodawca może polecić swoim podwładnym pracę z domu. W przypadku zamknięcia placówek oświaty rodzice, którzy nie mogą pracować, bo muszą opiekować się dziećmi, otrzymają dodatkowy zasiłek (nie dłużej jednak niż przez 14 dni).

Koronawirus wyłącza odpowiedzialność władzy

Ale w projekcie zawarto również wiele zapisów budzących wątpliwości opozycji. Przedsiębiorcom i innym podmiotom premier będzie mógł wydawać polecenia "podlegające natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia" i "niewymagające uzasadnienia".

Podczas posiedzenia komisji zdrowia wprowadzono jednak poprawki, które pozwoliły KO i Lewicy zagłosować za ustawą. Za poprawkami głosowali także posłowie PiS.

Skreślono cały artykuł, który budził największe kontrowersje i brzmiał: "Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19". Dodano również m.in. poprawkę, która bronić będzie przed szkodliwymi decyzjami wojewodów. Rząd jest też zobowiązany do przedstawiania kwartalnych sprawozdań o skuteczności ustawy.

Koronawirus. Opozycja chciała działać już wcześniej

Wcześniej opozycja złożyła dwa swoje projekty. Firmowany przez Koalicję Obywatelską wpłynął jeszcze 14 lutego, Lewicy – w ubiegłym tygodniu. Wtedy rząd przyznawał wprawdzie, że koronawirus zapewne dotrze i do nas, ale jednocześnie zapewniał, że jesteśmy na to przygotowani, a specjalne przepisy nie są potrzebne.

Propozycje opozycji nie dają władzy tak daleko idących uprawnień jak projekt rządowy. Obydwa mają podobny wydźwięk – przewidują obowiązkową hospitalizację osób, które zachorowały lub są podejrzewane o zachorowanie na wirusa COVID-19. Tych, którzy mieli z nimi styczność, czekałyby również obligatoryjne, trwające do dwóch tygodni, kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny.

Przed głosowaniem za ustawą opozycja wypomniała rządowi, że jeszcze niedawno nie wspominał o zagrożeniu koronawirusem. – Ten tryb jest nadzwyczajny i przypomina nam niechlubną praktykę tego Sejmu, ale rozumiemy też nadzwyczajną sytuacją. Przypomina nam też zapewnienia rządu z zeszłego tygodnia, że wszystko jest pod kontrolą. Teraz nagle okazuje się, że przez 24 godziny trzeba uchwalić prawo – mówił z mównicy sejmowej Bartłomiej Sienkiewicz (KO). – Koalicja Obywatelska poprze tę ustawę, ale niech rząd nie myśli, że nie będziemy patrzeć mu na ręce. W interesie nas wszystkich – obywateli Polski – życzę wam, żebyście ten obowiązek udźwignęli – stwierdził.

Ustawę poparła również Lewica, choć posłanka klubu Marcelina Zawisza podkreślała, że nie jest ona idealna. Zaznaczyła, że nie chroni ona m.in. praw osób zatrudnionych na umowach śmieciowych i nie zapewnia Polsce bezpieczeństwa lekowego. Ustawy nie poprali jedynie posłowie Konfederacji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Co ma takiego w sobie specustawa, że jest obecnie niezbędna w "erze koronavirusa"?
  -
  Po raz kolejny opozycja ze strachu głosuje za zamordyzmem. Nasze prawo było wcześniej dostosowane do działania w trakcie epidemii (ospy, odry, etc) czy sytuacji nadzwyczajnych, po jakiego grzyba dać rządzącym kolejne uprawnienia do ubezwłasnowolnienia praktycznie każdego. Ustawa, która została zaprezentowana wczoraj o 23.30 a dzisiaj głosowana - czy ktoś widzi jakiś powód takiego pośpiechu? czy w opozycji siedzą same głupki???
  Na kogo ja głosowałam? Na bezmózgowców?
  @zabicdrozda59
  Też jestem tego zdania.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  Czy ta opozycja to banda pozytecznych idiotów, co boją się wlasanego cienia i co powie o nich dojna zamiana? Dajcie im władzę absolutną pod pozorem walki z koronawirusem.
  @ktop
  Dyżyrny Trol TVP w akcji
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Gratuluję Konfederacji, która jako jedyna okazała się partią opozycyjną gdy tego trzeba. Wstyd KO, wstyd Lewico, wstyd PSL. Rząd ma teraz możliwość zrobienia dosłownie wszystkiego pod przykrywką walki z epidemią. Bo co? Bo boicie się że media zarzucą wam że nie chcecie walczyć z koronawirusem? Tani populizm?
  @Marcin Mikołajczak

  Ta ustawa jest (w jakiejś formie) potrzebna, bo COVID-19 to nie żarty i bez zdecydowanych kroków się tego nie opanuje i dobrze że opozycja to rozumie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  13
  @Prenumeratorwyborczej
  Wybrani to tacy sami idioci, jak wybierający. Z mojej biedry zniknął makaron i konserwy. To świadczy o takiej samej tępocie i nieznajomość tematu tej "epidemii", jak twoja błyskotliwa wypowiedź. Szczególnie urzeka mnie fraza "w jakiejś formie".
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Nie wiem czy opozycja powinna do tego przykładać rękę i głosować "ZA"...
  już oceniałe(a)ś
  25
  5
  PIS ograło opozycję. Ta ustawa była niepotrzebna. Jedynym celem jest pogłębienie dyktatury. Nikt nie zadał pytań typu: ile testów wykonuje się dziennie, kto jest dostawcą odczynników, gdzie te odczynniki są. Jest tylu lekarzy wśród posłów. PIS nic nie robi dla społeczeństwa tylko dla siebie. Chyba przez te 5 lat już się przekonaliśmy.
  @ZKRK1952
  Masz całkowitą rację. A ciemny lud tego i tak nie kupi. Za to opozycja koncertowo sprzedała swoją głupotę.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @ZKRK1952
  Zgoda, ze ustawa jest niepotrzebna. Ale uczciwie mówiąc chyba jednak nie słuchałeś transmisji i pytań.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jesteśmy w dudzie z przygotowaniami, także trza to ustawą załatwić! Genialne w swej prostocie! Już się czuję bezpieczniej...
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Ale Adrian za to milczy! i ją podpisze jak szybko minie epidemia.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Durnie - dosadniej o podobneji zgraii wyrazil sie Piulsudski kury szczac......
  już oceniałe(a)ś
  19
  4