Jan 如iewak broni帷 si podczas apelacji, nie twierdzi, 瞠 jego oskar瞠nia pod adresem c鏎ki Zbigniewa 鑿i彗alskiego s prawdziwe. T逝maczy, 瞠 to by造 "jedynie opinie" i "skr鏒y my郵owe".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Społecznie uzasadnionego interesu nie można bronić za pomocą fałszu” – orzekł 16 stycznia 2019 r. warszawski sąd rejonowy, uznając, że Śpiewak pomówił mecenas Bogumiłę Górnikowską o „udział w złodziejskiej reprywatyzacji” w Warszawie. 13 grudnia sąd okręgowy podtrzymał w całości ten wyrok – jest już prawomocny.

Szczegóły sprawy znają tylko strony, bo procesy o zniesławienie są z zasady utajnione. Aktywista twierdzi, że chciałby ujawnić więcej, ale nie może. Materiałów nie chce też ujawnić Górnikowska.

Dokumenty z procesu „Wyborcza” dostała ze źródeł sądowych. – Uważam, że opinia publiczna powinna je poznać. Może parę osób zastanowiłoby się, zanim wyda oceny – mówi osoba, która przekazała nam kopie akt. Są wśród nich pozew, wyrok sądu pierwszej instancji (utrzymany właśnie 13 grudnia), apelacja Śpiewaka i wiele innych dokumentów.

Akt 1. Śpiewak oskarża

18 października 2017 r. aktywista, który szykuje się właśnie do startu w wyborach na prezydenta Warszawy, pisze na Twitterze: „Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 r. metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie”.

Śpiewak uporczywie używa panieńskiego nazwiska Górnikowskiej. Będzie tak robił podczas rozpraw. Pisze, że Górnikowska w sprawie nie pojawiła się przypadkiem i że stał za tym Ćwiąkalski, w latach 2007-09 minister sprawiedliwości. Chodzi o budynek przy ul. Joteyki 13.

Gdy Śpiewak publikuje swoje informacje, sprawa tej kamienicy jest od dawna zamknięta. Nikt nie kwestionuje praw spadkobierców znalezionych m.in. w czasie, gdy kuratorem części budynku była Górnikowska.

Od tego momentu Śpiewak zamieszcza kolejne informacje o „przekazaniu córce Ćwiąkalskiego sklepu i 11 rodzin na Ochocie”, o „przejęciu przez córkę ministra metodą na kuratora połowy kamienicy”, „przejęciu kamienicy metodą na zmarłego”, „grubej aferze z udziałem elity prawniczej”, „dramacie lokatorów kupionych przez córkę Ćwiąkalskiego”.

19 października 2017 r. organizuje przy Joteyki konferencję prasową, którą transmitują media. Powtarza na niej oskarżenia, koncentrując się na „córce Ćwiąkalskiego”.

Prawniczka reaguje. Wysyła Śpiewakowi żądanie, by zaprzestał rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Śpiewak wyśmiewa je i nazywa „pogróżkami”.

Akt 2. Górnikowska: Przeproś i po sprawie

Po pierwszych oskarżeniach Górnikowska tłumaczy w mediach (jest to też w aktach sądowych): od 2008 r. była kuratorem Aleksandra Piekarskiego, właściciela połowy budynku. Była świeżo po aplikacji adwokackiej. O przyjęcie kurateli poprosił ją kolega pracujący w kancelarii krakowskiego prawnika Roberta Porwisza.

Porwisz reprezentował żyjących spadkobierców drugiej części kamienicy. Ustalenie losów Piekarskiego było konieczne do przejęcia części mieszkań i uzyskania odszkodowania za te, które zostały już sprzedane. Wiadomo było, że Piekarski prawdopodobnie nie żyje. Prawo wymaga jednak ustalenia daty jego śmierci i znalezienia osób uprawnionych do spadku.

Trwa to do grudnia 2011 r. Kancelaria Porwisza musi zbadać losy ok. 100 osób o nazwisku Aleksander Piekarski, które przed wojną mieszkały w stolicy. W końcu znajduje właściwego. Zmarł w 1959 r., ale żyją jego spadkobiercy. 18 listopada 2011 r. pierwszy z nich wnosi o uchylenie kurateli.

21 grudnia 2011 r. rola Górnikowskiej się kończy. Za kuratelę nad częścią spadku prawniczka dostała 150 zł brutto.

Po oskarżeniach Śpiewaka, wtedy miejskiego radnego, składa prywatny akt oskarżenia z art. 212 kodeksu karnego. W sądzie aktywista odrzuca ugodę, mimo że Górnikowska chce tylko zaprzestania pomówień oraz przeprosin na Twitterze i Facebooku.

Akt 3. Archiwista wyjaśnia

W trakcie procesu aktywista znacznie ogranicza swoje zarzuty. Jak stwierdza, Górnikowska „przekroczyła swoje uprawnienia jako kurator przez to, że szukała spadkobiercy aż trzy lata i dokonywała podwyżek czynszu, do czego nie miała uprawnień”. Mówi, że Górnikowska „pełni funkcję zaufania publicznego, musi być zatem odporna i mieć świadomość, że jej działalność będzie poddawana ocenie”.

W wyroku pierwszej instancji sąd stwierdził: „Kluczowa była kwestia prawdziwości zarzutów sformułowanych przez Jana Śpiewaka”. I że „w jego wypowiedziach przedstawione były fakty, które nie miały miejsca w rzeczywistości”.

W wyroku czytamy:

Reprywatyzacja w Warszawie budzi kontrowersje społeczne, prawdą jest też, że na ten proceder zwrócił uwagę Jan Śpiewak, nie oznacza to jednak uprawnienia Jana Śpiewaka do formułowania niesprawdzonych zarzutów pod adresem Bogumiły Górnikowskiej.

Uzasadnienie przypomina: „Śpiewak podawał, że Górnikowska, córka ministra sprawiedliwości w rządzie Tuska, przejęła kamienicę metodą na kuratora, czyli podejmowała działania, które pod pozorem zabezpieczenia interesów majątkowych spadkobiercy doprowadziły do nabycia przez nią nieruchomości, przy czym było to możliwe ze względu na jej powiązania rodzinne i polityczne”.

Sąd: „W rzeczywistości Górnikowska została ustanowiona kuratorem dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, której daty urodzenia nie znała. Nigdy też nie przejęła na własność kamienicy ani nie czerpała z niej żadnych korzyści”.

Wśród ogólnych uwag sąd przypomina, że „nie może powoływać się na obronę społecznie uzasadnionego interesu ten, kto podnosi nieprawdziwy zarzut”.

Śpiewak zarzucał Górnikowskiej, że „zwlekała z podejmowaniem czynności w zakresie” ustalenia daty zgonu Piekarskiego. Zarzut ten też nie jest prawdziwy. Podczas procesu obszerne zeznania składa archiwista wynajęty przez kancelarię Porwisza. Mówi o ustalaniu daty śmierci Piekarskiego, kłopotach z tym związanych i o poszukiwaniach jego spadkobierców. Tych ostatnich ostatecznie znaleziono, także dzięki staraniom prawników, w tym Górnikowskiej.

Sąd podkreśla: „Jan Śpiewak, nie dysponując wiarygodnymi dowodami, zarzucił nadużycie wykonywanego zawodu w procesie zwrotu kamienic w ramach reprywatyzacji warszawskiej. Uczynił to, wykorzystując swój autorytet jako społecznika, który ujawnił nieprawidłowości przy prywatyzacji, i kierując się doraźną korzyścią związaną z dyskredytowaniem Bogumiły Górnikowskiej. Miał przy tym świadomość, że nie dysponuje dowodami na prawdziwość swoich zarzutów, i nie dowiódł zachowania należytej staranności przy ustaleniu faktów”.

Akt 4. Śpiewak: To były skróty myślowe

Składając apelację, aktywista nie upierał się już, że mówił prawdę. Bronił się, że jego oskarżenia były „wyłącznie opiniami” i „hipotezami”. Jak pisał, „kluczowe inkryminowane sformułowania nie stanowiły zdań w sensie logicznym. Nie przedstawiały informacji, ale jedynie opinie. Ich odbiorców miały sprowokować do krytycznej oceny podstawowych problemów życia publicznego, zostawiając im jednocześnie pole do interpretacji”.

Śpiewak stwierdził też, że atakując Górnikowską, „posługiwał się oczywistymi skrótami myślowymi oraz sformułowaniami, które nie mają jednoznacznych desygnatów i podlegają swobodnej interpretacji”. Jak zapewniał, „nigdy nie twierdził, że [Górnikowska] popełniła jakiekolwiek przestępstwo”.

Tuż po wyroku z 13 grudnia Śpiewak pisze jednak na Facebooku: „Dzisiaj sąd skazał mnie prawomocnym wyrokiem na 5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki na rzecz córki ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego [w rządzie PO-PSL]. Za co? Ujawniliśmy, że była kuratorem 120-latka w nielegalnej reprywatyzacji kamienicy na Ochocie. Na jej skutek doszło do dramatu lokatorów i czterech przedwczesnych zgonów. Zostałem skazany za to, że walczyłem po stronie słabszych i sprawiedliwości. Elity chcą, żebyśmy przestali walczyć z korupcją, układami i patologiami. Ich niedoczekanie”.

Po stronie Śpiewaka staje premier Mateusz Morawiecki. Pisze, że „z Janem Śpiewakiem jest sercem i umysłem”, a „uznanie go winnym i zasądzenie wobec niego kary stoi w jaskrawej sprzeczności ze społecznym poczuciem sprawiedliwości”.

Przyłącza się do tego prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę przyjmuje Śpiewaka. Ten potwierdza, że rozmawiali o ułaskawieniu. Na stronie rządowej TVP Info czytamy, że „skazanie Jana Śpiewaka przypomina działania wymiaru sprawiedliwości w sprawie zamordowania Stanisława Pyjasa”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  ?kluczowe inkryminowane sformu這wania nie stanowi造 zda w sensie logicznym. Nie przedstawia造 informacji, ale jedynie opinie.?- teraz rozumiem czemu znalaz wsp鏊ny j瞛yk z Dud.
  @kallk
  Jak dla mnie to ju jest r闚ny ministrowi zero. K豉mie, kr璚i, jeszcze raz k豉mie i znowu kr璚i. A jak si co zaczyna dzia to do mamy, przepraszam do prezia 篡randola. Wypierpis i wypierduda.
  ju ocenia貫(a)
  62
  1
  @kallk
  matko, jaki to b璠zie cyrk, bohater ludu wspierany przez praw i sprawiedliw w豉dz, kt鏎a nigdy 瘸dnych oszczerstw nie formu這wa豉, 瘸dnych mord zdradzieckich, 瘸dnych nadzwyczajnych kast, 瘸dnego wycierania sobie twarzy gersdorf.
  ju ocenia貫(a)
  41
  2
  @kallk
  Szuka poklasku i rozg這su pseudo-patriota kosztem ludzi powszechnie znanych.
  ju ocenia貫(a)
  37
  1
  @karl_pron
  Kuchci雟ki w sprawie lot闚 (lekarstwa, "samolot i tak wraca pusty do Wwy" itd) by lepszy.
  ju ocenia貫(a)
  26
  2
  @kallk
  Zawsze w Historii pojawiaj si ZDRAJCY pokroju Ka逝篡, 如iewaka, Saryusza Wolskiego, tak jak ka盥e spo貫cze雟two obok ludzi przyzwoitych ma te oszust闚. kr皻aczy, k豉mc闚.
  Trzeba ich pi皻nowa.
  ju ocenia貫(a)
  22
  1
  @kallk
  No. I taki kto zas逝guje na u豉skawienie J璠rka z Dud闚. Sercem i umys貫m.
  ju ocenia貫(a)
  19
  0
  @kallk
  Nieokrzesany mi瘯ki ciulik - to taki "skr鏒 my郵owy", a bydle to "opinia" - o kim?
  ju ocenia貫(a)
  20
  0
  @kallk
  Kolega ze studi闚 przechodzi z tragarzami i akurat natkn掖 si na c鏎k ministra.
  Przez trzy lata, w pocie czo豉, w trudzie i znoju poszukiwa豉 wsp馧w豉軼iciela kamienicy za 150 z. brutto.
  Heroizm polskich prawnik闚 i ich wysi趾i poniesione dla dobra wsp鏊nego w trakcie reprywatyzacji chyba nigdy nie zostan docenione.
  I jeszcze inni wtykaj im szpilki...
  ju ocenia貫(a)
  4
  13
  Niechby si z takim skr鏒em my郵owym na Kaczy雟kiego rzuci, 瞠 ukrad dzia趾 na Srebrnej. Dawaj Jasio, nie kr瘼uj si. R鏏 na Nowogrodzkiej konferencj prasow!
  @krynolinka
  Zastanawiam si, jak pan duda zdawa egzaminy na Wydziale Prawa UJ. Czy to w og鏊e mo磧iwe 瞠 jest prawnikiem. Duda to pospolite nazwisko, wi璚 prawdopodobnie dosz這 do jakiej pomy趾i. Czy duda to duda? Podsuwam my郵 Jaros豉wowi Pierwszemu Kar這watemu: - mo瞠 dud jest perukarz z Radomia. Niech to zbada Pani Przy貫pska. Zawsze stoi obok swojej g這wy (st康 nazwisko przy-貫pska) wi璚 cokolwiek ona wymy郵i Jaros豉w og這si jako obowi您uj帷e prawo. I wtedy b璠ziemy mieli prawdziwego prezydenta, z konkretnym zawodem - perukarza.
  ju ocenia貫(a)
  49
  1
  @wnukhubala
  Kaleta chyba jest wychowankiem wydzia逝, na kt鏎ym wyk豉da profesor Gersdorf. Wyuczenie obowi您uj帷ego prawa na pami耩 w celu zdania egzamin闚 i tyle. Natomiast ju interpretacja i fa連zywa doktryna to inna para kaloszy.
  ju ocenia貫(a)
  32
  0
  @krynolinka
  "Nie mylmy dw鏂h system闚 walutowych" jak powiedzia klasyk.
  To, 瞠 jaki absolwent prawa wyg豉sza z min na熜anego jarz帳ka w k馧ko te same g逝poty nie 鈍iadczy wcale o tym, 瞠 prawa nie zna.
  安iadczy tylko o tym, 瞠 s逝膨c PiSowi musia odwiesi na ko貫k poczucie wstydu i etyk zawodow aby odnie嗆 jakie korzy軼i.
  W przypadku Dudeusza mam jednak powa積e w徠pliwo軼i, spogl康aj帷 na mimik jego twarzy nie zdradzaj帷ej 瘸dnych 郵ad闚 inteligencji. Znaj帷 Krak闚 mog za這篡, 瞠 sko鎍zy uniwersytet dzi瘯i temu, i jest synem pracownik闚 naukowych innej uczelni - to zamkni皻e i wzajemnie popieraj帷e si 鈔odowisko.
  ju ocenia貫(a)
  38
  0
  @zjadljad
  Z tego co pami皻am, promotor Andrzeja nie zarzuca mu braku inteligencji tylko zarzut si odnosi do spe軟iania politycznych rozkaz闚 wbrew istniej帷emu porz康kowi prawnemu.
  I nie to, 瞠 sobie w jaki tam spos鏏 ceni pana prezydenta. Nie chc tylko 瞠by si utrwala豉 opinia, 瞠 co z g逝poty robi. Szuka dla siebie miejsca na scenie politycznej ju dwadzie軼ia lat temu. Nie zapominajmy z jakiego pu豉pu startowa. Cyniczny i wyrachowany. Na g逝pot niczego nie zwalajmy. Do tego doskona造 aktor. Sympatyczny, 造siej帷y mi, kt鏎y zosta wkr璚ony przez m軼iwego starca, tego nie kupuj.
  ju ocenia貫(a)
  18
  0
  @krynolinka
  Hmmm? co na rzeczy jest w tym co piszesz. By mo瞠 r積ie g逝pa na wypadek gdyby co si posypa這.
  Musisz jednak przyzna, 瞠 je郵i gra idiot, to gra bardzo realistycznie i przekonywuj帷o.
  Co do krakowskich uk豉d闚 uczelnianych, to takie niestety s. Sam w pewnym stopniu bra貫m kiedy udzia w tej zabawie. Je郵i jest takim cwaniakiem jak piszesz to i tak niewykluczone, 瞠 jecha na uk豉dach pomimo rzeczywistych mo磧iwo軼i.
  ju ocenia貫(a)
  11
  0
  @krynolinka
  Masz racj, je瞠li Jasio jest taki odwa積y to niech to zrobi i wyci庵nie jakie brudne sprawy kaczrowi, albo jakiemu blisko kaczora. No Jasio odwagi!
  ju ocenia貫(a)
  7
  1
  @krynolinka
  Nieokrzesany mi瘯ki ciulik - to taki "skr鏒 my郵owy", a bydle to "opinia" - o kim?
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @Jagger48
  A kto wyciagnal sprawe srebrnej?! Nawet Kaczynski mowi na tasmach, ze budowa wiezowca zablokowana przez neatywna kampanie medialn 如iewaka, o tym te pisala Wyborcza
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  @zjadljad
  Korporacyjne uk豉dy.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @Jagger48
  @MaciekK
  Puenta.
  Redaktor Nizinkiewicz zapyta pana 如iewaka:
  "- Jak pan ocenia stosunek Andrzeja Dudy do praworz康no軼i?

  Jan 如iewak: Prosz mnie zwolni z odpowiedzi. Jestem w sytuacji, w kt鏎ej b璠 sk豉da wniosek do prezydenta i w tej chwili nie chcia豚ym o tym rozmawia."
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Buuuum. I tak upada wizerunek zdolnego i potrzebnego aktywisty, kt鏎y wybra drog na skr鏒y. Bardzo nie豉dnie panie 如iewak. Cel nie u鈍i璚a 鈔odk闚.
  @czlowiek_z_bielan
  To nie znasz m造n闚 rewolucji bolszewickiej. Na pewno nie dadz mu zgin望. On jest ju ?nasz?, i nie pamietam 瞠by szkalowa parti!
  ju ocenia貫(a)
  49
  0
  @en.en
  Pewnie chcieliby mu nie da zgin望, ale sami stoj ju na straconej pozycji.
  ju ocenia貫(a)
  10
  0
  @czlowiek_z_bielan
  s這wo klucz: woda sodowa. Facet dzia豉 pod takim ci郾ieniem, 瞠 musi mie i ma problemy (z sob).
  ju ocenia貫(a)
  10
  0
  @czlowiek_z_bielan
  Cel nie. Cela ju tak.
  ju ocenia貫(a)
  6
  0
  @czlowiek_z_bielan
  on zawsze taki by, du穎 chlapania ozorem, ma這 fakt闚. do tej pory dzia豉這, dzi瘯i tej cz窷ci gdzie by造 fakty, no ale w ko鎍u kto go 軼ign掖 za chlapanie
  ju ocenia貫(a)
  16
  2
  @czlowiek_z_bielan
  Teraz za nim ta potwarz b璠zie si ci庵n望, a obecne rz康y kaczokrate sk械cz si , o, sko鎍z. Pozostanie po nich tylko wielki smr鏚.
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  PiS go wykorzysta w walce z s康ami i wypluje.
  A jak wynika z wyroku 如iewak jest winny pom闚ienia.
  @dhc
  i dlatego na pewno Duda go u豉skawi
  ju ocenia貫(a)
  21
  1
  @dhc
  Jest winny pom闚ienia, ale kara jest nieadekwatna i zupe軟ie nie uwzgl璠nia kontekstu sytuacji, w tym faktu, 瞠 pani mecenas mieszka鎍om szkodzi豉, a pan aktywista im pomaga. Zach璚am do lektury wywiadu z pani mecenas na oko.press - to ciekawostka i軼ie zoologiczna: rozmowa z papug, kt鏎a wije si jak piskorz
  ju ocenia貫(a)
  3
  34
  @slask.pl
  Kara jest adekwatna, bo Spiewak szedl w zaparte przez dwa lata. Mial czas, by przeprosic za "skroty myslowe".
  ju ocenia貫(a)
  30
  1
  @slask.pl
  Jest winny. Nie powinien rzygac na ludzi hejtem . Teraz sprawiedliwosci stala sie zadosc.
  ju ocenia貫(a)
  21
  2
  @slask.pl
  Pomaga sobie, nie innym. Kreowa sw鎩 wizerunek jako last stand, obro鎍a uci郾ionych, Rejtan i takie tam. Nie pomaga nikomu innemu poza sob. My PR is my castle!
  A 瞠by by豉 jasno嗆, to moja hipoteza i skr鏒 my郵owy, 瞠 o opinii nie wspomn.
  ju ocenia貫(a)
  25
  1
  @dhc
  Nieokrzesany mi瘯ki ciulik - to taki "skr鏒 my郵owy", a bydle to "opinia" - o kim?
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @makroten
  Hejt wylewa si tutaj w komentarzach
  Obelgi takie, 瞠 a w oczy k逝j
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @Hanka_11
  Z opiniami mo積a polemizowa i przedstawia swoje stanowisko, odpowiednio je argumentuj帷.
  如iewak nie wyst瘼owa we w豉snym interesie, odda g這s osobom, ktorych przez kilka lat nikt nie chcial s逝cha, kt鏎e by造 uciszane, wyrzucane z mieszka, albo w najgorszym wypadku traktowane jak pani Jolanta Brzeska. Na swojej aktywno軼i tylko straci - ma 22 sprawy w s康zie, prawnicy chc go zniszczy
  Twierdzenie, 瞠 dzia豉 na w豉sn korzy嗆 uwa瘸m za wyj徠kowo paskudny przejaw relatywizmu moralnego
  ju ocenia貫(a)
  0
  1
  @tardy_hroll
  Problem w tym, 瞠 如iewak polemizowa z faktami, nie opiniami (o czym 鈍iadczy to jak d逝go szed w zaparte). Do g逝pich nie nale篡, wi璚 jedyne na bo mo積a zrzuci tak absurdalne zachowanie to albo niedoinformowanie (to na pewno by這 na pocz徠ku) albo po prostu cynizm (model PiSowiski, kt鏎y stosowa p騧niej).
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  "Skr鏒y my郵owe", "by造 ?wy陰cznie opiniami? i ?hipotezami?
  Typowe t逝maczenie przypartego do muru pisiaka (tak, wiem, 如iewak nie jest z PiS, jest tylko pi徠 kolumn PiS)
  Gdyby kuratorem by kto , kogo nie mo積a w jakikolwiek po陰czy z PO, sprawy by nie bylo.
  @andrzejg52
  Niekoniecznie. W tej kamienicy mieszkali jego dziadkowie wi璚 mia osobisty interes.
  ju ocenia貫(a)
  33
  0
  @andrzejg52
  Ten pislamski oszczerca ma wiele spraw za t瘼y i lu幡y ozor, wi璚 duda b璠zie musia go dwadzie軼ia razy u豉skawia. Fajn mafi sobie wybra, idiota.
  ju ocenia貫(a)
  12
  0
  @andrzejg52
  1sza rzecz w tym,瞠 wiele spraw brudnej reprywatyzacji dzia這 si za rz康闚 鈍 pami璚i brata-bli幡iaka za czas闚 jego prezydowania m.st.Warszawie.
  2ga rzecz to taka,瞠 te procesy s w du瞠j cz窷ci utajnione ze wzgl璠u na dobro uczestnik闚 - tego akurat nie rozumiem: bo nie rozumiem,w jaki spos鏏 obalanie takich niecnych k豉mstw ma szkodzi poszkodowanym.
  3cia rzecz za,瞠 dzia豉 tu "prawo zapomnienia" - rozdmuchane przez pan闚 酥iewak闚 sprawy trafiaj do s康闚 i...potem ju nikt o nich nie pami皻a.A wyroki bywaj rozmaite.Czasem si zarzuty potwierdzaj,innym razem nie.W spo貫cznej pami璚i pozostaje natomiast sw康 owego pocz徠ku i fa連zywe - w razie falsyfikacji przez s康y - o z貫j woli lub z這czy鎍ach- politycznych przeciwnikach i ich "przekr皻ach".
  Ile karier politycznych zosta這 na takich akcjach zbudowanych?Pan Ziobro - afera Rywina,pan Jaki - reprywatyzacja warszawska.Czy pan 如iewak te chce si do nich przy陰czy ?
  ju ocenia貫(a)
  6
  0
  My郵, 瞠 ta posta jest smutna. Po pierwsze, ma rozd皻e ego i nie mo瞠 篡 bez brylowania w mediach. Po drugie, je郵i nawet zwr鏂i uwag na problem dzikiej reprywatyzacji, to niestety, jako tzw. po篡teczny idiota pis wyrz康zi szkody, kt鏎e z naddatkiem skompensuj wszystko, co uda這 mu si zrobi dobrego.
  @mateusz_pilich
  Dok豉dnie. Tak si ko鎍zy 郵epe parcie na szk這.
  ju ocenia貫(a)
  24
  2
  @mateusz_pilich
  No w豉郾ie:dok豉dnie to stwierdzi i s康...
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @mateusz_pilich
  Nieokrzesany mi瘯ki ciulik - to taki "skr鏒 my郵owy", a bydle to "opinia" - o kim?
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Panie 如iewak, b康 Pan m篹czyzn i we na klat ten wyrok. Za g逝pot si p豉ci. A uciekanie pod parasol PIS aby unikn望 kary, wiedz帷 瞠 wykorzystaj to propoagandowo w walce z praworz康no軼i sprawi, 瞠 publicznie stanie si Pan spalony, wirogodnos b璠xie zerowa. Wiec we Pan zachowaj si honorowo, chociazby ze wzgl璠u na nazwisko kt鏎e Pan nosi
  @zeneka12
  如iewak by pewien, 瞠 uzasadnienie wyroku nie ujrzy 鈍iat豉 dziennego. Liczy na podczepienie si pod antys璠ziowsk krucjat prezesa i jego eunuch闚.
  Pasuje do PiSu jak ula, jest nieco mniej schamia陰 wersj Jakiego.
  Tylko Paw豉 如iewaka szkoda.
  ju ocenia貫(a)
  36
  1
  @zeneka12
  Jaki honor? Ten czlowiek uwaza ze to skrot myslowy pewnie
  ju ocenia貫(a)
  26
  0
  @zeneka12
  ratuje w豉sny ty貫k i tyle.
  ju ocenia貫(a)
  9
  0
  @zeneka12
  Ju przepad這. Ju powiedzia i zrobi za du穎.
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  @Yonomano

  Dlatego obstawiam, 瞠 uzasadnienie z 1 instancji wypuscila pani Gornikowska. A dziennikarza chorni tajemnica, wiec nigdy to nie wyjdzie na jaw. Sprytne pani mecenas, ale widac stracila nerwy.
  ju ocenia貫(a)
  2
  5
  同IEWAK - po篡teczny idiota. Jakby co, to tylko skr鏒 my郵owy.
  @@gomkisa99
  Opinia.
  ju ocenia貫(a)
  21
  0
  @ironic
  ...to i ja w charakterze opinii: prawdziwym po篡tecznym idiot to jest "Razem" staj帷e w obronie tego pana i pokazuj帷e,jak bardzo nie na miejscu jest symetryzm nakazuj帷y broni ka盥ego poszkodowanego bez wzgl璠u na to,czy nale篡 do "moich",czy "cudzych" barw politycznych.Tyle,瞠 tym razem skazanie prawomocnym wyrokiem, to nie krzywda tylko ...oddanie sprawiedliwo軼i oskar瘸nemu przez tego skazanego...
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  @@gomkisa99
  co skraca貫 酥iewak, po篡teczny czy idiota
  ju ocenia貫(a)
  3
  0