Podczas wykonywania swoich obowiązków na marszu narodowców w Warszawie fotoreporter "Wyborczej" Jędrzej Nowicki został rzucony przez policję na ziemię.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stało się to podczas VII Marszu Powstania Warszawskiego. Na czele kilkusetosobowego pochodu narodowców niesiono baner: "Stop totalitaryzmowi". Na nim oprócz przekreślonej swastyki był przekreślony znak tęczy symbolizujący środowisko LGBTQ. 

W trakcie marszu policja usunęła ze zgromadzenia Macieja Piaseckiego z OKO.press. Stało się to "na prośbę organizatorów", którzy "nie życzyli sobie" obecności dziennikarza. Ze sceny kilkakrotnie padały obelżywe słowa pod adresem mediów. Piasecki ostatecznie wrócił na marsz, ale zaczepiali go demonstranci. 

Przez policję spisana została również Agata Szczęśniak z OKO.press. Czym "sprowokowała" narodowców? Rozdawała w tłumie ulotki z wierszem Anny Świrszczyńskiej "Budując barykadę". 

Na pl. Krasińskich, gdzie kończył się marsz, Obywatele RP zorganizowali kontrmanifestację. Usiedli pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, jeszcze zanim narodowcy tam dotarli. Policja najpierw negocjowała z nimi, by opuścili to miejsce. Potem - gdy narodowcy zaczęli się zbliżać - dała im dwie minuty na opuszczenie miejsca zgromadzenia

Z policyjnego megafonu popłynął komunikat: - Na wniosek organizatora legalnego i zarejestrowanego zgromadzenia publicznego informuję, że państwa obecność w tym miejscu jest niepożądana. Organizator na podstawie przepisów prawa posiada uprawnienia do wskazywania osób niepożądanych w swoim zgromadzeniu. Informuję, że w przypadku niepodporządkowania się poleceniom policji policja użyje środków przymusu bezpośredniego. Informuję, że w ciągu dwóch minut przystąpi do działania. Wzywam posłów, senatorów, osoby posiadające immunitet do opuszczenia terenu działań policji.

W pewnym momencie policja zaczęła wynosić protestujących. 

- Fotografowałem - razem z kilkunastoma innymi fotoreporterami i fotoreporterkami - jak wyciągają z tłumu kolejne osoby. Robiąc jedno ze zdjęć, poczułem rękę policjanta na swojej szyi. Ciągnął mnie do tyłu i rzucił na ziemię - relacjonuje nasz fotoreporter Jędrzej Nowicki. 

- Zobaczyłem, jak odepchnięty Jędrzej po prostu leci i z wielkim impetem upada na bruk. Przewrócił się na torbę ze sprzętem, miał w niej obiektywy. Myślałem, że nic z nich nie zostało, bo słychać było dźwięk tłuczonego szkła. Ktoś zaczął krzyczeć: "Co wy robicie, on jest dziennikarzem!". Panował jeden wielki chaos - opisuje dziennikarz "Wyborczej" Marcin Warszawski. 

Policjanci nie próbowali tłumaczyć, dlaczego tak się zachowali. Nie sprawdzili, czy Nowickiemu nic się nie stało. Nasz fotoreporter uderzył głową o bruk, ale nie odniósł większych obrażeń. Udało się również uratować jego sprzęt. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Milicja z narodem... A raczej z jego brunatną częścią.
  już oceniałe(a)ś
  113
  4
  Nie piszemy "narodowcy", bo ta nazwa wprowadza w błąd. Podobnie jak kryzys klimatyczny. Piszemy "faszyści", podobnie jak katastrofa klimatyczna.
  @he219
  Zgadzam się, to są faszyści.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Państwo policyjne . Jak mają przed sobą kibola lub nazi-narodowca to nie ruszają aby nie zaogniać sytuacji. Człowieka z różą można sponiewierać bezkarnie. W Białymstoku Pisowcy mogli spokojnie wrzeszczeć, blokować a legalną demonstrację kierowano w inną stronę. Tylko uważajcie Rosja i Białoruś mogą domagać się odszkodowania za naruszenie praw autorskich .
  już oceniałe(a)ś
  80
  2
  Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości że mamy do czynienia z faszyzacją Polski? Pół roku przed wybuchem II WŚ też nikt nie wiedział że wojna nastąpi. Ja to już wiem, wie to Jarosław K., który do tego prze. A na kim ma mu zależeć? Brata "załatwił", rodziny nie ma, nienawiść w sercu hodowana przez lata...Satanista z Żoliborza zaciera ręce z wybryków narodowych faszystów....Żołnierze wyklęci, mordujący mieszkańców wsi, uczniów szkół i ich nauczycieli...wszak to bohaterskie czyny w opinii tego księcia ciemności....Brzydzę się takim typem i jego wyznawcami!
  już oceniałe(a)ś
  60
  2
  manifestacja tzw narodowców, czyli: pogrobowcy hitlerowców świętują zniszczenie warszawy
  już oceniałe(a)ś
  56
  0
  Securitate.
  już oceniałe(a)ś
  53
  2
  Granatowi.
  już oceniałe(a)ś
  47
  2
  Naziland
  @boaz
  PISLAND
  * > PISLAM , to jest polska endecko-kato-naziolska odmiana totalitarnego Talibanu <
  już oceniałe(a)ś
  3
  0