Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszemy o wszystkim, co ważne dla społeczności LGBT. Zapisz się na newsletter! 

Książka powstała w ramach projektu „Akceptacja – szeruję, działam i zmieniam!” zrealizowanego przez Gosię Kot, współprzewodniczącą zarządu Kampanii przeciw Homofobii, we współpracy z Humanity in Action Polska oraz przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Głównymi autorkami książki są Gosia Kot i Sylwia Vargas. Do pracy została zaproszona młodzież LGBTQIAP z całej Polski – w grupie były osoby różnej płci, w różnym wieku i o różnej orientacji.

Jak podkreśla Sida Olesiak, współpracująca przy tworzeniu książki, niektórzy z nich organizowali spotkania w miejscowościach, z których pochodzą, jednocześnie zajmując się lokalnym aktywizmem: pracując nad wydarzeniami i Marszami Równości.

Screen z książkiScreen z książki 'Od A do Z o LGBTQIAP'

Język, język i jeszcze raz szacunek

Gosia Kot zaznacza, że jej marzeniem było "stworzenie książki o tęczy, napisanej w przystępny sposób, w formie atrakcyjnej dla młodzieży i poruszającej kompleksowo tematykę różnorodności orientacji seksualnych i tożsamości płciowych". Książka jest dostępna w formacie PDF.

Autorki duży nacisk kładą na język. Czytamy więc: "gdy używamy określeń kobiety lub mężczyźni, oznacza to osoby, które same określają siebie jako kobiety bądź mężczyźni"; "zamiennie stosujemy pojęcia: osoby nieheteronormatywne, osoby queer, osoby LGTBQIAP, pod którymi znajduje się społeczność osób niewpisujących się w powszechny obraz płci i seksualności".

3 tysiące egzemplarzy w ciągu miesiąca

Książka "Od A do Z o LGBTQIAP” spotkała się ze sporym zainteresowaniem. W dwóch ostatnich tygodniach czerwca wysłano ponad 200 zamówień, a w ciągu miesiąca rozeszło się 3000 egzemplarzy książki. 

Jak mówi Nina Szewczyk, współpracująca przy tworzeniu książki, spotkania autorskie, które były organizowane w wielu miastach w Polsce przyciągały zainteresowanych nie tylko ze społeczności LGBTQIAP. Wiele osób zamawiało egzemplarz dla siebie, rodziny i bliskich osób.

Screen z książkiScreen z książki 'Od A do Z o LGBTQIAP'

W książce znajdziemy podpowiedzi, jak wyglądał coming out różnych osób i jak możemy poradzić sobie z tym w naszym przypadku. Po lekturze wiemy, gdzie zgłaszać mowę nienawiści, co zrobić, jeśli jesteśmy ofiarami przemocy oraz podkreślenie, jak ważna jest edukacja seksualna.

W książce znajdziemy porady, gdzie uzyskać pomoc. I my przypominamy, że nie jesteś sam!

  • Zadzwoń na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 (czynny cały tydzień od 12.00 do 2.00)
  • Kryzysowy Telefon Zaufania (od 14.00 do 22.00) - 116 123
  • Telefoniczne Centrum Wsparcia - 800 70 2222 (czynne całą dobę)
  • Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl
  • Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez KPH - https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna
  • Wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: wsparcie@wiaraitecza.pl

Książka otwierająca na dyskusję o LGBT jest darmowa. Autorzy chcą dotrzeć z nią w każdy zakątek Polski, otrzymali zaproszenie do rozdawania książek podczas festiwalu Pol'and'Rock. Zależy im również na tym, by znalazła się w bibliotekach w całym kraju, lokalach LGBTQIAP-friendly oraz siedzibach organizacji działających na rzecz ruchu LGBTQIAP. W związku z tym tak ważne jest wsparcie finansowe.

Potrzeba 24 tys. zł (15 000 zł to dodruk 5 000 książek, 1500 zł – dodruk 1 500 pocztówek, 500 zł – dodruk 4 000 wlepek, 2500 zł – stworzenie przypinek, 1500 zł – korekta książki, 2000 zł – wysyłka 600 książek, 500 zł – organizacja dodatkowych wydarzeń promocyjnych, 500 zł – koszty logistyczne wyjazdów na spotkania autorskie). Do tej pory autorzy zebrali 2815 złotych. Można ich wesprzeć tutaj.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.