ŚLEDZTWO "WYBORCZEJ". Asystent sędziego Jakub Kalus udzielał porad prawnych organizatorom urodzin Hitlera: instruował ich, jak mają się zachowywać podczas śledztw, przygotowywał im pisma procesowe i wezwania do mediów. Później został delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wyborcza” dotarła do wiadomości e-mailowych między Kalusem a Mateuszem S., ps. „Sitas”, liderem stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, organizatorem pokazanych w reportażu TVN „urodzin Adolfa Hitlera”. Mamy też SMS-y wymieniane między Kalusem a Jackiem L., działaczem śląskiego Ruchu Narodowego. Wynika z nich, że Kalus przesyłał „Sitasowi” wskazówki związane z toczącymi się wobec niego śledztwami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Narodowy doradca sądowy: służył skrajnej prawicy, wieszał na szubienicy polityków PO, ale wciąż jest asystentem sędziego

Jakub Kalus od 2013 r. pracował jako asystent sędziego w gliwickim sądzie rejonowym, przygotowywał projekty orzeczeń oraz uzasadnień. W listopadzie 2017 r. brał udział w pikiecie narodowców, którzy w Katowicach powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów PO. Był już w tym czasie (od 16 sierpnia 2017 r.) delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie zajmował się obsługą komisji reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego – ujawniła to „Wyborcza”. W lutym 2018 r. resort zakończył delegację. Asystent wrócił do pracy w sądzie rejonowym, ale niedługo awansował i od października 2018 r. pracuje w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Ze śledztwa „Wyborczej” wynika, że jako asystent sędziego występował równocześnie w zupełnie innej, nieformalnej roli: zachowywał się jak obrońca i udzielał porad prawnych Mateuszowi S. Chodzi m.in. o postępowanie prokuratury dotyczące oferowanych w internecie przez lidera DiN rasistowskich naklejek.

21 kwietnia 2017 r. „Sitas” pisze w mailu do Kalusa, że prokuratura chce przesłuchać jego żonę jako przewodniczącą Dumy i Nowoczesności. „Będzie oskarżona (...). Musimy obmyślić jakiś mądry plan, co ma zeznawać Malwina” – pisze zaniepokojony „Sitas”.

Kalus odpowiada: „Powinna odmówić składania zeznań. (...) Tylko trzeba o tym powiedzieć od razu przy rozpoczęciu przesłuchania. Na chwilę obecną chcą ją słuchać jako świadka, wg mnie nie odważą się postawić jej zarzutu, już sprawa jest dla nich nieprzyjemna”. Kalus pisze także do „Sitasa”, że „spróbuje przez weekend coś przygotować, jakieś pisma do pismaków”.

Z treści maili wynika, że to Kalus przygotował wezwanie skierowane przez „Sitasa” do dziennikarza „Wyborczej” Marcina Pietraszewskiego w sprawie usunięcia naruszeń dóbr osobistych Dumy i Nowoczesności. „Sitasowi” nie podobało się zdanie, że jego organizacja uznawana jest za „rasistowską”, „powiązaną ze sceną neonazistowską”.

Zdobyliśmy też dowody na to, że to Kalus był faktycznym autorem lub współautorem co najmniej dwóch interpelacji sporządzonych przez posła Roberta Winnickiego (wcześniej Kukiz’15, teraz – Konfederacja). Interpelacje dotyczyły „prześladowań środowisk narodowych przez organy publiczne”. W praktyce chodziło w nich o postępowania prokuratury dotyczące Dumy i Nowoczesności.

13 stycznia 2017 r. Kalus pisze w mailu do „Sitasa”: „Podsyłam projekty interpelacji do oceny. Jak uważasz, że o czymś niepotrzebnie napisałem, lub widzisz coś, co można dodać, to śmiało pisz”. Jedna z przesłanych przez Kalusa „Sitasowi” interpelacji dotyczyła biegłej Jadwigi Stawnickiej, która na zlecenie prokuratury opiniowała oferowane w internecie przez lidera DiN naklejki. Poseł Winnicki pytał Ministerstwo Sprawiedliwości m.in. o to, „czy planuje wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec skandalicznej opinii biegłej”. Odpowiedzi udzielił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł: „W sprawie (...) w trybie pilnym zostanie przeprowadzona kontrola w Prokuraturze Krajowej”.

Z maili, które poznała „Wyborcza”, wynika, że opinia wiceministra bardzo ucieszyła Jakuba Kalusa i „Sitasa”.

Poseł Winnicki i Jakub Kalus nie odpowiedzieli na pytania „Wyborczej”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo brunatna jest ta "dobra zmiana"
  @dupek
  Raczej czarna, z trupią czaszka na czapce i dwoma błyskawicami na kołnierzu.
  już oceniałe(a)ś
  49
  1
  @dupek
  Taka jak kościół.
  już oceniałe(a)ś
  25
  1
  @dupek
  NIGDY tego co jest ZLE , PODLE , nie nazywaj >dobrym< ?
  Nawet zastosowanie cudzyslowia , nie zmniejsza stopnia spolecznej szkodliwosci , wynikajacej z bezwiednego i bezmyslnego powtarzania , propagowania , rozpowszechniania , powielania oraz UTRWALANIA , populistycznego mitu , kato-naziolskiego propagandowego KLAMSTWA ?
  Od 3 lat w Polsce mamy doczynienia z PODLA zmiana ...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @north-west (w Polsce mamy doczynienia z PODLA zmiana ):

  "podły" to nie jest dobry przymiotnik dla określenia tej "zmiany", to jest raczej "dojna zmiana" i o kasę najbardziej w niej chodzi - w znacznym stopniu publiczną kasę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Faszysci,ktorzy nazywaja siebie "patriotami",dzialaja pod parasolem ochronnym rzadzacych,a raczej pod przyzwoleniem kulawego psychopaty.
  @majak
  i ze wsparciem niby szalonego Antka, który stworzył dla nich wylęgarnio-przechowalnię: WOT
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @majak
  Bo to krypto-nazista. Praktykuje Goebellsa w zakresie propagandy i manipulacji, jakby mógł to poszedłby dalej
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "Nic nowego pod słońcem". A będzie tego faszystowskiego g...a jeszcze więcej .
  już oceniałe(a)ś
  207
  2
  Dobra zmiana już nie wstydzi się coraz ściślejszych związków z naziolami.
  @north-west (Od 3 lat w Polsce mamy doczynienia z PODLA zmiana); albo raczej: dojną zmianą
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Poinformować świat jakich pracowników na PZPR PiS i Ziobro.
  @premie-nam-sie-naleza
  "Świat" jest doskonale poinformowany.
  Gorzej z poinformowaniem Podkarpacia i Podlesia.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  W normalnym państwie faszystowskiej złóg wynoszący informacje już byłby w kajdankach. Ale Ziobro to parasol ochrony faszystiwskiej dziczy dlatego na jesień obaj wyjada w samochodach więziennych.
  już oceniałe(a)ś
  150
  2
  Mają wtyczkę w polskim rządzie. Tak to przeczytałem w pośpiechu. Ale wstyd. Coraz gorzej widzę.
  A może nie?
  Niech będzie obalony.
  @bra-tanki
  W rządzie też mają. Wiceministra od cyfryzacji chociażby - a ten pewnie nie jest jedyny... :(
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @bra-tanki
  Jojo ma takiego oficjalnie, jako wiceministra.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @kamerton
  Przepraszam, w cyfryzacji.
  Tyz piknie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @bra-tanki
  Wtyczka + rozgałęziacz...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @zwinka1
  Czyli tzw. zlodziejka.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @baczny_obserwator_nonsensow (W rządzie też mają. Wiceministra od cyfryzacji chociażby):

  no, nie tylko. Sam premier przecież składał wieńce na pomniku tzw. Brygady Świętokrzyskiej (NSZ) - to przecież był gest symboliczny. Nb. jako pierwszy polski urzędnik tego szczebla i może w ogóle jako pierwszy polski urzędnik.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @de_ka
  Tak !
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  I za to PZPR PiS przegra wybory. Napluli ofiarom faszyzmu i chronią zwykłych bandytów. Kaczosęp ze spółka na jesień spłynie prosto do szamba razem z faszystowską dziczą.
  @premie-nam-sie-naleza
  kłopot w tym, że elektoratowi nie przeszkadza ani rasizm, ani antysemityzm rządzących, elektorat przestaje się wstydzić własnego antysemityzmu i taki jest efekt 'przyzwolenia' PiS na neofaszyzm
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  40% elektoratu to faszystowska dzicz, więc nie wiem, czy akurat PiS przegra...
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  @bloop
  Przegra. Oczywista oczywistość.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @bloop
  dzicz dziczą...ale wciąż różańcowe kołtuństwo ma się dobrze :(
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @bloop
  Dosc mocne, ale obawiam sie, ze prawdziwe w tym sensie, ze ten elektorat bardzo podatny na tego typu ideologie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @warszawianka (kłopot w tym, że elektoratowi nie przeszkadza ani rasizm, ani antysemityzm):

  ale tylko elektoratowi PiS. Na szczęście to nie cały polski elektorat. Zobaczymy co pokażą najbliższe wybory, może w Polsce nie jest tak źle.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0