To właśnie teraz powinniśmy pokazać nauczycielom naszą szczególną wdzięczność, solidarność i wsparcie moralne. A także konkretne wsparcie materialne - pisze Komitet Społeczny "Wspieram Nauczycieli".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za czas strajku nauczyciele nie dostaną pensji – tydzień protestu to nawet kilkaset złotych straty. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego otworzyły konto, na które można wpłacać pieniądze, by wesprzeć strajkujących nauczycieli. Związkowców zainspirował do tego komentarz publicysty „Wyborczej” Wojciecha Maziarskiego. Z pomocy funduszu będą mogli skorzystać ci, którzy nie należą do ZNP i FZZ.

25 kwietnia nauczyciele zdecydowali, że zawieszają strajk, który rozpoczęli 8 kwietnia. Komitet tak komentuje to w oświadczeniu:

"Protest był – jest nadal – także obroną godności pracowniczej, obywatelskiej i ludzkiej przed lekceważeniem przez władze i cynizmem rządowej propagandy. Protestu o takiej skali nie było jeszcze po 1989 roku. Pokazaliście wszystkim, że taka mobilizacja jest możliwa. Staliście się głosem całego społeczeństwa obywatelskiego i znakiem nadziei na rozbudzenie społecznej energii i reaktywacji ruchu związkowego. Tym bardziej prosimy, byście nie ulegali nastrojom rozczarowania i zawodowego zniechęcenia".

Jednocześnie komitet nadal apeluje o wpłaty. W tej chwili na koncie jest ok. 7,5 miliona złotych, ale w ostatnim tygodniu kwota rosła powoli. 

"To nie jest mała suma, wyrażamy wdzięczność tym, którzy wpłacili pieniądze. Ale uważamy, że potrzebna jest kolejna mobilizacja. To właśnie teraz powinniśmy pokazać nauczycielom naszą szczególną wdzięczność, solidarność i wsparcie moralne. A także konkretne wsparcie materialne. Za parę dni nauczyciele dostaną wynagrodzenia i okaże się, jakie ponieśli koszty udziału w strajku. Dostajemy sygnały, że w niektórych przypadkach sięgają one nawet 1000 zł, i zwłaszcza dla samotnych mam-nauczycielek a także strajkujących nauczycielskich małżeństw oznaczają katastrofę domowego budżetu" - piszą przedstawiciele inicjatywy. 

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami kwota jednorazowego wsparcia wyniesie maksymalnie 500 zł i zostanie przyznana osobie strajkującej co najmniej pięć dni - pod warunkiem że nie dostała części wynagrodzenia za udział w proteście. Na początku maja na stronie ZNP i profilu facebookowym komitetu zostanie opublikowany formularz z wnioskiem o zapomogę. 

Numer konta do wpłat: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  PiS jednak boi się tego strajku skoro włączył swoich troli do komentarzy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Warto wspierać także nauczycielki i nauczycieli zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Inicjatywa Pracownicza. Jest to bojowy związek, pozbawiony biurokracji i etatów związkowych, dzięki czemu nie dał się złamać jak centrala ZNP i nadal czynnie prowadzi strajk w wielu miejscowościach. Nie wspiera go ani fundusz ZNP, ani ten dla niezrzeszonych. Tu jest ich zbiórka na fundusz strajkowy dla nauczycieli z małych miejscowości:
  zrzutka .pl/uccyrn
  @wujcioszela
  Czy autor komentarza mógłby wymienić miejscowości i szkoły w jakich. cytuję: "bojowy związek, pozbawiony biurokracji i etatów związkowych (...) nadal czynnie prowadzi strajk (...)"?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Wsparłam! Emerytka.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Zdaje się, że wg prawa nauczyciele nie mają prawa do wynagrodzenia za strajk. To oznacza, że nie mogą domagać się wynagrodzenia np. w sądzie, ale samorządy jak chcą to mogą te wynagrodzenia wypłacić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "W tej chwili na koncie jest ok. 7,5 miliona złotych"

  A ponoć strajk popierała połowa dorosłych Polaków, czyli jakieś 15 mln. Statystycznie wpłacili więc po pół złotego. Wyszła więc prawda, że nauczyciele zostali potraktowani przez wrogów rządu jako instrumentum vocale do okładania pisu. W tym kształcie okazali się jednak nieużyteczni, bo poparcie dla pisu wręcz wzrosło. Tak więc, nauczyciel zrobił swoje, nauczyciel niech idzie do klasy :) .
  @Azzo
  Muuu :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  No dobrze, ale za czemu mamy wpłacać na nauczycieli...? Za to,ze przebrali się za krowę robiąc cyrk z placówki oświaty ? czy za to,ze odeszli od biednych dzieciaków tuz przed egzaminami?
  @RacjonalnyPolak
  Ty tuczniku zgłoś się po twoje 100.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Prawda jest taka, że rząd PiS nie ignorował nauczycielskich postulatów, ponieważ rząd rozmawiał o tych postulatach z ZNP. Natomiast rząd PiS nie mógł się zgodzić na wysokość proponowanych podwyżek przez ZNP, ponieważ oczekiwania nauczycieli były zbyt wysokie.

  Sądzę, że gdyby ZNP zaproponował podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli o 7-8% w co roku, to rząd PiS byłby w stanie to zaakceptować, ponieważ politycy PiS mają świadomość konieczności podwyższania wynagrodzeń dla nauczycieli.

  Dlatego, nauczyciele, dzięki rozumnej i realistycznej postawie Solidarności, otrzymali jednak 15% podwyżkę w tym roku plus dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 zł.

  Nie sądzę, żeby krytykowanie nierealnych postulatów ZNP, było przykładem ?cynizmu rządowej propagandy?, ponieważ krytyczna, publiczna dyskusja o postulatach jakiejś grupy zawodowej, jest elementarnym składnikiem, demokratycznego państwa prawa.

  Natomiast można mówić o hipokryzji niektórych prezydentów miast, doskonale wiedzących o tym, że strajkujący nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za okres strajku, a pomimo tego, cały czas zapewniali strajkujących nauczycieli o tym, że takie wynagrodzenia otrzymają.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  Mam płacić ludziom,którzy przebierają się za krowy i robią oborę z placówek oświaty? Nie bądźmy śmieszni.
  @RacjonalnyPolak
  Trolle jako świnie dostają po 100.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0