Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czy historia opisuje prawdę? Na jakiej prawdzie opiera się polityka historyczna? Czy uczciwy historyk może być przekonany, że mówi prawdę?

O tym dyskutować będą:

  • Małgorzata Szejnert – pisarka i reporterka, dwukrotna finalistka Nagrody Literackiej "Nike"
  • Ludger Hagedorn – filozof i wykładowca, Permanent Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu
  • Marcin Król - profesor nauk humanistycznych, socjolog oraz historyk idei nowożytności i XIX wieku, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
  • Timothy Snyder – historyk nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, the Richard C. Levin Professor of History Uniwersytetu Yale

Debata odbędzie się 5 marca o godz. 18 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 w Warszawie.

Wstęp wolny.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prowadzona jest  rejestracja do dnia 1 marca pod adresem Instytutu Spraw Publicznych.

Uprzejmie informujemy, że mieszcząca się w historycznym pałacu sala, w której odbędzie się debata, jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Nagranie z debaty zostanie udostępnione po wydarzeniu.

Organizatorami debaty są: Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Spraw Publicznych. 

Wizytówki uczestników spotkania: 

Małgorzata Szejnert – reporterka i pisarka. Kierowała działem reportażu w tygodniku „Literatura”, współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Dwukrotnie wśród finalistów Nagrody Literackiej "Nike" za książki „Czarny ogród” (także w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus") i „Dom żółwia. Zanzibar”. Laureatka Nagrody Literackiej "Gdynia" za książkę „Wyspa klucz”. W 2014 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menedżerskiej”.

Ludger Hagedorn – Permanent Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Studiował filozofię i języki słowiańskie na Wolnym Uniwersytecie oraz Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, gdzie w 2002 roku uzyskał stopień doktora. W latach 2005-09 stypendysta Purkyne-Fellowship przyznawanego przez Czeską Akademię Nauk. Wykładowca takich uniwersytetów jak Uniwersytet Johana Gutenberga w Moguncji czy Uniwersytet Karola w Pradze. Gościnnie wykłada w Södertörns Högskola w Sztokholmie, a także w New York University w Berlinie.

Marcin Król - profesor nauk humanistycznych, socjolog oraz historyk idei nowożytności i XIX wieku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Opozycjonista, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Redaktor naczelny pisma „Res Publica Nowa”, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Współorganizator i prowadzący Debaty Tischnerowskie na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wielu książek, m.in. "Historia myśli politycznej" (2001), "Filozofia polityczna" (2008), "Czego nas uczy Leszek Kołakowski" (2010), "Klęska rozumu: kulisy najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej" (2013).

Timothy Snyder – jeden z najbardziej znanych współczesnych historyków, the Richard C. Levin Professor of History Uniwersytetu Yale, Permanent Fellow Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Specjalizuje się w historii nowożytnego nacjonalizmu, dziejów Europy Środkowej i Wschodniej oraz temacie Holocaustu. Określa mity narodowe i stosowany do dzisiaj XIX-wieczny, nacjonalistyczny sposób formułowania problemów historycznych jako metahistorię. Autor wielu nagradzanych książek, w tym „Black Earth: The Holocaust as History and Warning” (2015), która została wydana w 24 krajach, oraz najnowszej „Drogi do niewolności”, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Nagrody im. Hanny Arendt, Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” (2016).

Patronat medialny nad debatą: "Gazeta Wyborcza" i Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.