Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - mówi Jarosław Kaczyński. Ujawniamy nagranie, na którym prezes PiS opowiada za zamkniętymi drzwiami o wartej 1,3 mld zł inwestycji spółki Srebrna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ O PROGRAMIE

>> Taśmy Kaczyńskiego. Posłuchaj nagrania prezesa PiS [AUDIO I STENOGRAM]

>> Jak prezes PiS negocjował biznes na Srebrnej za 1,3 mld zł

>> Taśmy Kaczyńskiego. Jak powstał układ zamknięty Srebrna

„Wyborcza" ma nagrania rozmów w centrali PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i dokumenty dotyczące wielkiej inwestycji spółki Srebrna. Pokazują kulisy dyskretnych negocjacji oraz Jarosława Kaczyńskiego w szczególnej, nowej roli.

Twardy biznesmen Kaczyński

Ma on twarz biznesmena twardo stąpającego po ziemi i świetnie obeznanego ze skomplikowaną siecią fundacji i spółek. Na działce, na której w latach 90. uwłaszczyło się środowisko jego poprzedniej partii Porozumienie Centrum (prezes PiS mówi, że stało się to, gdy rządzili „komuniści"), Srebrna chce wybudować biurowiec wysoki na 190 m – dwie „bliźniacze" wieże. Przygotować inwestycję mają firmy Geralda Birgfellnera, Austriaka, który choć jest rodzinnie powiązany z Kaczyńskim, uważa dzisiaj, że został w tej sprawie oszukany. Na nagraniu słychać, jak Jarosław Kaczyński zwleka z zapłatą za wykonaną przez Birgfellnera pracę. W biurowcu mają się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, który dzisiaj gnieździ się w willi na warszawskim Żoliborzu, tuż obok domu Jarosława Kaczyńskiego.

W radzie fundacji jest prezes PiS. Fundacja jest jednocześnie właścicielem spółki Srebrna.

Na nagraniu Kaczyński ożywia się, gdy słyszy, że fundacja może mieć 30 proc. dochodu z wynajmu biurowca rocznie. Wzorem są deweloperskie interesy Tadeusza Rydzyka. – Dobrze słyszeć, bo ja dzisiaj będę z nim [Rydzykiem] rozmawiał – podkreśla prezes PiS.

Pomóc miał kontrolowany przez państwo bank Pekao SA kredytem do 300 mln euro. Jego prezes to Michał Krupiński, „złote dziecko" PiS i protegowany Zbigniewa Ziobry, wcześniej szef PZU z nominacji rządu Beaty Szydło.

Z nagrania wynika, że Krupiński działa „na telefon" zaufanych ludzi szefa partii rządzącej. Grzegorz Tomaszewski, kuzyn Kaczyńskiego, mówi, jak uzgadniał z Krupińskim, by podtrzymać przy życiu podupadającą „Gazetę Polską Codziennie".

Nagranie, które dziś opisujemy, zaczyna się w czasie, gdy prezes Kaczyński zawiesza jednak projekt budowy biurowca. Ale nie z braku pieniędzy. Denerwuje się, że warszawski ratusz pod rządami Platformy Obywatelskiej blokuje warunki zabudowy.

– Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie – podkreśla kilka razy Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 r.

Z kolejnych fragmentów wynika, że nie chodzi tylko o wybory w Warszawie, ale też o wybory do parlamentu w 2019 r. I że gdyby informacje o przygotowaniach do inwestycji i toczonych negocjacjach wyszły na jaw, byłoby to zabójcze politycznie dla PiS. „Partia buduje wieżowiec", „to nie do obrony", „chodzi o medialny atak", „to jest polityka" – wylicza Kaczyński.

Co wiemy na pewno o taśmach Kaczyńskiego i wieżowcu Srebrnej:

* przez 14 miesięcy pracy dla spółki Srebrna Gerald Birgfellner odbył 160 spotkań biznesowych, w tym 16 z samym Kaczyńskim w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie;

* Kaczyński brał udział w najważniejszych decyzjach spółki Srebrna dotyczących tej inwestycji, wiedział, że w przedsięwzięcie zaangażowany był bank Pekao SA;

* Pekao SA zgodził się sfinansować przygotowanie inwestycji przez firmy Birgfellnera, w sumie dokumenty banku opiewają na 15,5 mln euro;

* bank zgodził się też skredytować do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł, całą inwestycję – jest o tym mowa w dokumentach Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego;

* powodzenie inwestycji Kaczyński uzależniał od wyborczego zwycięstwa PiS w 2018 r. w Warszawie i rok później w całej Polsce;

* w rozmowach projektowane wieże nazywano „bliźniakami" lub „K-Towers", od nazwiska braci Kaczyńskich;

* projekt był utajniony, Birgfellner miał go prowadzić poprzez dwie spółki o nazwie Nuneaton (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa) i K-Towers;

* w nagranej rozmowie i w dokumentach posiadanych przez „Wyborczą" przypominano, by Srebrna nie była kojarzona z budową „bliźniaczych" wież;

* gdy Kaczyński inwestycję wstrzymał, Srebrna odmówiła zapłaty Birgfellnerowi i znanej kancelarii adwokackiej za pracę, nie chciała też pokryć wydatków Austriaka, jak bilety lotnicze i hotele, poniesionych przy dotychczasowym przygotowaniu projektu;

* Kaczyński przekonywał Birgfellnera, że nie ma wpływu na decyzje władz Srebrnej, a jedyny sposób wypłacenia mu pieniędzy to roszczenie sądowe z jego strony;

* całkowite wynagrodzenie Austriaka, po wybudowaniu „dwóch wież", miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Wyborcza", w ubiegły piątek prawnicy Birgfellnera – Roman Giertych i Jacek Dubois – wysłali do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o „uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego". Austriacki biznesmen zarzuca prezesowi partii rządzącej „dokonanie oszustwa wielkich rozmiarów".

Roman Giertych: – Mam nadzieję, że postępowanie w tej sprawie nie zostanie upolitycznione. W przeciwnym wypadku, ze względu na to, że czyn został popełniony na szkodę obywatela Austrii, rozważymy wystąpienie o wszczęcie postępowania przez prokuraturę w Wiedniu. Austriacki kodeks karny dopuszcza taką możliwość.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Myśleliśmy naiwnie, że tę wolność od jego kłamstw i manipulacji wydrepczemy sobie w marszach. Nie udało się, ale oto pojawiła się nadzieja. To nic, że dziś ma kształt ucha. Takie czasy.

  Powiedzmy, że to Ucho Opatrzności - inaczej nie można byłoby pokazać prawdy o wielkiej politycznej mistyfikacji - że człowiek przez dziesięciolecia kreujący się na zatroskanego o Polskę, bezinteresownego męża stanu, w istocie jest twardym biznesmenem. I to w najgorszym, szemranym wydaniu.

  Wizja Polski, którą w nas wymusza Kaczyński jest tak samo nienaturalna i dziwaczna jak życie tego człowieka. Nie zna smaku miłości dwojga, nie wie, co to odpowiedzialność za dzieci i duma z wnuków. Obcy jest mu trud zwyczajnej pracy. Najgorsze są jego złe emocje oraz ideologicznie zdeformowany obraz historii. Kształt aktualnej Polski jest projekcją tej koszmarnej plątaniny kompleksów, resentymentów i fobii.

  Dziś dowiedzieliśmy się rzeczy nowej i bardzo groźnej - że Kaczyński "życiowo" wcale nie jest idealistyczną safandułą bez konta i prawa jazdy, za którą wielu z nas go miało, a suweren kochał. To bezwzględny człowiek interesu, który w dążeniu do celu wykorzystuje wszystkie chwyty, także te, na które prawo nie pozwala.
  -----------------
  A po wyborach Srebrną trzeba rozkułaczyć, jak kiedyś RSW, własność nieboszczki PZPR, na której to partii PiS się wzoruje. Z RSW właśnie wzięła (tu Glapiński) ten smaczny kąsek.
  @jerjar
  "Nie zna smaku miłości dwojga, nie wie, co to odpowiedzialność za dzieci i duma z wnuków. Obcy jest mu trud zwyczajnej pracy."

  To wszystko wielokrotnie powtarzane frazesy, którymi on się nie przejmuje i te rzeczy na niego nie mają wpływu zupełnie. Znam wielu podobnie do niego działających, którzy mają żonę i dzieci, ale to wszystko jest na pokaz, bo nie rodzina jest najważniejsza, ale najważniejsze i tak jest wygrywać kosztem innych za wszelką cenę, naciągając zasady (jeśli nie prawne, to etyczne; bo zawsze musi być wszystko zgodnie z literą prawa; naruszyć prawo oznacza podłożyć się bardzo głupio, a wtedy wygrać może być trudno). Narcyzm, socjopatia itd.
  już oceniałe(a)ś
  79
  1
  @jerjar
  Prezes chciał być jak 'Bob budowniczy', ale wyszli 'Sąsiedzi'...
  już oceniałe(a)ś
  61
  1
  @jerjar
  "Ucho Opatrzności", powiadasz?? Raczej "ucho" dobrego dyktafonu i jakieś słabo działające "szumidło" :-) Ale to tyle z rzeczy zabawnych. Rzeczywistość jest smutna. Naród polski został okrutnie oszukany (nie po raz pierwszy w swojej historii) a co najgorsze - nie za bardzo się tym przejmuje. Tzn. przejmuje się tym garstka bardziej świadomych. Reszta za 500+ zwiedza Afrykarium we wrocławskim ZOO (też pójdę z obowiązku) i wiele innych atrakcji dla dzieci albo wyjeżdża na zimowisko korzystając z ferii. Komu by się chciało/kto by miał czas w tym momencie czytać "Gazetę" ?? To wszystko przejdzie bokiem, ujdzie w tłoku, ludzie maja inne zajęcia niż bieżąca polityka. A ilu ludzi niewiele z tego zrozumie? Albo zrozumie na opak, bo tak wytłumaczą im to partyjna telewizja?
  Nie wierzę, że ta i inne afery spowodują jakiś znaczący spadek poparcia dla PiS. Nie wierzę.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @indywidualismus [Naród polski został okrutnie oszukany (nie po raz pierwszy w swojej historii) a co najgorsze - nie za bardzo się tym przejmuje]:

  taka jest bowiem natura tego narodu, przynajmniej sporej jego części, i z tym faktem lepiej się pogodzić. I zająć sie swoimi, konkretnymi problemami. Wtedy może demokracja u nas zacznie działać.

  Zresztą ów "Naród polski", to fikcja. Przecież 97% populacji naszego kraju identyfikuje się jako Polacy, a choćby z wyników wyborów wynika jasno, że ci Polacy mają bardzo różne poglądy i stosunek do swojego państwa (na ogól mało konstruktywny). Część, najbardziej radykalna - różni Prawdziwi Polacy - to już raczej obca agentura.

  Zatem skoro większości realne problemy kraju i tak "zwisają" (i powiewają), to może lepiej by było, gdyby każdy pilnował własnego interesu w całym tym bajzlu. Wtedy może do czegoś, zusammen, dojdziemy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @indywidualismus
  Więcej optymizmu i nadziei życzę :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @fuczka
  Cofnęli Cię w czasie o 10 dni, a Ty o nadziei???
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jerjar
  W Panskiej wypowiedzi umknela mi jakos wspolna platforma PIS i PZPR - czy moze Pan jakos przyblizyc w paru slowach ten watek?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Na suwerenie to nie zrobi żadnego wrażenia. Wytłumaczą, że to miało być dla dobra kraju i tyle.
  @Wokul
  Pewnie powiedzą, że mieszkania socjalne chcieli zbudować.
  już oceniałe(a)ś
  43
  0
  @Wokul
  suweren bierze 500 zł i to ich co miesiąc przekonuje że tylko Pis o nich dba, innego przekonywania nie potrzebują, a tego artykułu i tak nie przeczytają, bo oni nie czytają, a jeżeli już to Gościa Niedzielnego. A jeśli ktoś przeczyta to zada sobie pytanie że przecież w całej Warszawie rosną wieżowce więc dlaczego jeżeli Pis chce zbudować wieżowiec to ma to być coś złego?
  już oceniałe(a)ś
  34
  2
  @Wokul
  Suweren nie czyta GW a ku...zja tego nie puści i afery nie będzie....
  już oceniałe(a)ś
  33
  2
  @Wokul
  Geniusz pisu polega na wytworzeniu w głowie sutenera prostego rozumowania. Tamci kradli ci też kradną ale przynajmniej trochę się podzielą.
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  @havranek

  Jest to przestępstwo, bo PiS chce budować nie ze swoich, jak to zresztą przewiduje prawo, a z naszych pieniędzy.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @polakpawdziwy
  "Geniusz pisu polega na wytworzeniu w głowie sutenera prostego rozumowania. "

  wtłoczenie czegoś takiego w głowę suwerena to geniusz PISu? Oszukiwanie niepełnosprytnych jest raczej podłością, a nie geniuszem
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Wokul
  Już teraz mówią (właśnie czytałem w - tfu tfu - TVP), że opozycja ociepliła wizerunek Kaczyńskiego. I to jest to, co mają (i będą) myśleć pisomatołki.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @Wokul
  Nie chodzi o mission impossible i przebudowę zawartości suwerennych łbów, ale o całą resztę Polaków. Przecież wiadomo, że ostatnich wyborów nie wygrał ogłupiały suweren, lecz przerżnęła leniwa egipsko-resortowa większość.
  Całe to biadolenie, że "suweren i tak nie łyknie" świadczy o osłabionej nauką religii kondycji intelektualnej owej większości.
  Natomiast prawdą jest, że z każdym nowym rocznikiem katonaziolska edukacja zasila armię pisich hunwejbinów i zmienia proporcje na niekorzyść dzisiejszej - jeszcze - większości. Więc teraz albo...
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @lwej
  Nie mogę sobie nawet wyobrazić w jakim napięciu dzisiejsze wydanie wieczornych wiadomości będzie oglądał cały zespól redakcyjny i w jaki wyrafinowany sposób nastąpi uderzenie w Wyborczą.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @lwej
  Sorry, ale zdecydowanie za bardzo upraszczasz. Rzucanymi na wiatr zbyt mocnymi neologizmami wykrzywiasz rzeczywistość. "Katonaziolska edukacja" ?? Młody, niedoświadczony człowieku, opanuj się! Młodzież nadal uczy się normalnej matematyki, historii, polskiego. Religii jest mało i większość licealistów ją omija. Widać, że nie masz dzieci - nasza edukacja jest taka sama jak w czasach PO. Nic się nie zmieniło! W zasadzie to od XIX wieku niewiele się w niej zmieniło, jest wyjątkowo odporna na zmiany.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Robia narod w balona rowno.
  @andecjusz
  Ale narodowi się to bardzo podoba
  już oceniałe(a)ś
  35
  4
  @andecjusz
  Podatki wasze w kieszenie nasze. Oto pisie państwo.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @andecjusz
  Jedno mnie zastanawia.
  Ci ludzie rozmawiają tak, jakby NAPRAWDĘ byli przekonani, że działają w absolutnej zgodzie z prawem. Nie łamią konstytucji, itd..
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @mdzj

  Alternatywna PiSia rzeczywistość.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @zwinka1
  "a przecież PO też kradło. Jeszcze więcej k-wa kradło".
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @andecjusz
  nie naród ,a niedouczonego suwerena .Działają jak włoska mafia ,ochłapami zyskują sobie przychylność najuboższych mas i dla nich są dobroczyńcami .Tak zdobywają głosy i tak doszli do niepodzielnej władzy .Teraz mają media ,bank ,budżet ,KNF ,sądy itd w swoich rękach ,więc kradną ile się da .Nie wiem też ,czy te wypasione pensje ,premie dla totumfackich trafiają do ich kieszeni ,czy może są sposobem na wyprowadzanie pieniędzy ,i otrzymujący zobowiązują się za przekazywanie części na rzecz "partii " ?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @andecjusz
  Za 500 naród ślepnie i niedosłyszy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @andecjusz
  Mnie nie robi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kto taśmami wojuje, ten od taśm ginie (mam nadzieję)...
  @arekk1975

  Ginie politycznie raz na zawsze. A kysz zmoro, dręcząca Polskę.
  już oceniałe(a)ś
  34
  1
  @arekk1975
  Ja też !
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @arekk1975
  U nas to nie działa. Chrzanowski wolny.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Czekamy na ciąg dalszy. Skoro jest jedna taśma, to pewnie są kolejne.
  @walenrod
  np.:z Izby Wytrzeżwień lub klubów go-go!
  przecież prezes to taki normalny członek/człowiek!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  wczorajsze zatrzymanie aptekarze Misiewicza nie przykryje tego skandalu
  @shawmut
  Oj nie :-)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @shawmut
  Masz pan plusa ale z zastrzeżeniem, że Misiek nie jest aptekarzem lecz jedynie zwykłym subiektem.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @halice1
  Oj wydaje mi sie, ze przykryje tak jak wszystko dookola.Pan generalny prokurator, prezydent, premier, prezes trzymaja na tym raczke.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @shawmut
  Maciar szykuje mu drugi medalaby nie był zbt rozmowny
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W sumie to majątek w latach 90-tych mają większy chyba nawet od SLD... ciekawe, a tak psioczą na komunistów a sami na ich przewrocie dorobili się największego majątku... podobnie jak byli agenci UB.
  już oceniałe(a)ś
  223
  5
  W poniedziałek aptekarz Bartłomiej M. I Polska Grupa Zbrojeniowa w zestawie z ojcem chrzestnym w KGHM-ie. Dzisiaj, wtorek sam specjalista ?od układów i sieci? tubalnie i z przytupem daje znać o sobie. W środę, aż strach będzie internet otworzyć. Jak widać, ?nasi na swoim? i koryto+ funkcjonuje bez zarzutu, a państwo teoretyczne jak było, tak
  jest dalej. W kontekście tego artykułu zastanawiam się się, dlaczego i w jakim celu M. Chrzanowski chciał złupić Czarneckiego na 40 mln? W pazerność tej wysokości, aż trudno uwierzyć. W dziwny sposób obie kwoty oscylują wokół magicznej liczby 40 milionów. Interesujące.
  @girapa
  40 mln dla Austriaka
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @girapa
  Już Cię walnęli na 0,5 mld za kolekcję Czartoryskich.Radziwiłł żeby był spolegliwy to dostał zwrot Pałacu w Jadwisinie ,ten pałac był przez cały okres powojenny Rządowym Ośrodkiem Szkoleniowo Wypoczynkowym był dobrze dofinansowany ,Przylegfły Park też zwrócono Radziwiłłowi.W zamian Radziwiłł zgodził się zostać prezesem Fundacji Czartoryskich i zgodził się sprzedać Glińskiemu kolekcję Czartoryskich kolekcja ta był darem Czartoryskich dla Narodu Polskiego ja się pytam kto kupuje coś co jest już mu podarowane,otóż taki majstersztyk to mógł wymyśleć tylko GLAPIŃSKI.Capo di tutti capi.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @gabrys
  Na domiar W Luksemburgu jest filia banku SKOK od Capo di tutti capi i poprzez tą filię Skoki miały zmniejszać swoje straty by się uwiarygodnić dla klientów.Polega to na sprzedaży trefnych nieściągalnych kredytów SKOK krajowego dla takiego podmiotu zasilonego niby przez Upadającą fundację Czartoryskich w Likwidacji ,która jest tylko słupem Morawieckiego i Glapińskiego ten słup został otwarty w LUKSEMBURGU jako fila SKOK a to dla tej fili SKOK sprzedał część trefnych nieściągalnych kredytów między innymi takich jak ten ,który sobie wziął funkcjonariusz CBA Kamińskiego obecnie funkcjonariusz zawieszony w postępowaniu wyjaśniającym.to jest ogrom przestępstw.bo tysiące są jeszcze nie odkryte.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0