Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Martyna Wojciechowska pracuje w Narodowym Banku Polskim od 11 lat, czyli od czasu, gdy rządzący wtedy po raz pierwszy PiS desygnował na prezesa Sławomira Skrzypka. Jej kariera przyspieszyła, kiedy szefem banku centralnego został Adam Glapiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego od lat 90. W 2016 r. dostała awans i została dyrektorem Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, a jej dochody poszybowały.

Pensja wyższa niż Belki

W 2015 r. Wojciechowska zarobiła 114 tys. zł, rok później – już 392 tys. zł. Do maja 2018 r. była radną sejmiku Mazowieckiego z PiS, ale – jak podaje OKO.press – zrzekła się wtedy mandatu i nie złożyła oświadczenia majątkowego za 2017 r., choć powinna. Dodatkowo zasiada jako przedstawicielka prezesa NBP w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Według naszych informacji awans dyrektorski dostała w sierpniu 2016 r. Porównując jej oświadczenia majątkowe sprzed awansu i po nim, oszacowaliśmy, że po podwyżce w sierpniu zarabia ok. 65 tys. miesięcznie wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami. Dla porównania – były prezes NBP Marek Belka dostawał w sumie ok. 57 tys. zł miesięcznie. Pensja obecnego szefa banku centralnego nie jest znana.

Na nasze szczegółowe pytania dotyczące Wojciechowskiej NBP nie odpowiada. Nie chce podać, kiedy dostała awans, ile zarabia wraz z premiami ani jakie ma wykształcenie. W internecie znaleźliśmy jedynie informację, że ma magisterium z filologii rosyjsko-ukraińskiej – tak reklamowała Wojciechowską posłanka PiS Małgorzata Gosiewska przed wyborami samorządowymi w 2014 r.

W przypadku Kamili Sukiennik, która jest dyrektorką gabinetu Glapińskiego, wykształcenie jest jeszcze większym problemem. A zasiada ona w radzie nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW), gdzie wymagania wobec zarządu i rady są wyjątkowo wysokie ze względu na specjalistyczną działalność na rynku finansowym.

NBP nie odpowiada nam na pytanie dotyczące wykształcenia pani dyrektor Sukiennik. Zapewnia jednak, że przez kilkanaście lat zajmowała się „zagadnieniami, które umożliwiły jej zdobycie doświadczenia, umiejętności oraz wiedzy z zakresu zarówno zagadnień funkcjonowania spółek prawa handlowego, instytucji administracji publicznej, banku centralnego, w szczególności sposobu i zasad funkcjonowania rynków finansowych”. NBP pisze też, że Sukiennik uczestniczyła w wielu konferencjach i seminariach o profilu ekonomicznym. Z mediów społecznościowych dowiemy się, że studiowała zaocznie reklamę w Wyższej Szkole Promocji.

KNF autoryzuje skład

Jednak wśród aktów prawnych, które regulują działanie KDPW, jest dyrektywa unijna z lipca 2014 r. w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych. Czytamy w niej, że „w skład organu zarządzającego wchodzą członkowie cieszący się dobrą opinią i reprezentujący odpowiednią kombinację kompetencji, doświadczenia oraz znajomości podmiotu i rynku”. Przepis ten dotyczy także rady nadzorczej.

Zapytaliśmy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych o kompetencje i doświadczenie Kamili Sukiennik. Pracę zawodową rozpoczęła w 2005 r. „Od tego czasu stopniowo podnosiła swoje kwalifikacje i zajmowała kolejne stanowiska służbowe” – pisze w mailu do „Wyborczej” biuro prasowe KDPW.

Jakie to stanowiska? Była zatrudniona w Polkomtelu i pełniła „rolę doradcy społecznego członków Rady Polityki Pieniężnej”. O jej przeszłości w Polkomtelu pisał m.in. tygodnik „Wprost”. Dzisiejszy szef NBP Adam Glapiński był szefem operatora sieci Plus w latach 2007-08, a Sukiennik była jego asystentką. W latach 2010-16 Glapiński był też członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Wielu naszych rozmówców z rynku finansowego wskazuje, że powołanie Sukiennik do rady może oznaczać złamanie dyrektywy unijnej. Na straży przestrzegania tych przepisów stoi Komisja Nadzoru Finansowego, która musi dokonać „autoryzacji” KDPW, aby ta spółka uzyskała pozwolenie na świadczenie europejskich, wystandaryzowanych usług jako centralny depozyt papierów wartościowych. Mówiąc prościej, musi m.in. zaakceptować decyzje personalne w Depozycie.

Sukiennik została powołana jednogłośnie do rady nadzorczej KDPW uchwałą z czerwca 2017 r. Do dzisiaj autoryzacji KNF nie wydał, choć ten proces zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do roku. Jeśli Komisja uważa, że Sukiennik nie spełnia wymogów dyrektywy, to powinna wystąpić do KDPW o zmianę na tym stanowisku. Ale nie robi tego.

Chrzanowski, protegowany Glapińskiego

Rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski potwierdził, że toczy się proces autoryzacji i że dotyczy on także składu rady nadzorczej i zarządu KDPW. Czy Komisja ma wątpliwości co do wykształcenia Sukiennik? – Z uwagi na tajemnicę zawodową wynikającą z ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym Urząd KNF nie jest uprawniony do informowania o szczegółach postępowania – dodał Barszczewski. Na pytanie, dlaczego ten proces trwa wyjątkowo długo, rzecznik Komisji odpowiedział, że dyrektywa nie wskazuje terminu, w którym autoryzacja powinna nastąpić.

W czasie gdy Sukiennik znalazła się w KDPW, szefem Komisji był Marek Chrzanowski, protegowany prezesa NBP Adama Glapińskiego i główny bohater afery korupcyjnej KNF (postawiono mu już zarzuty, został aresztowany na dwa miesiące). To Chrzanowski wedle zawiadomienia do prokuratury złożył 28 marca propozycję Leszkowi Czarneckiemu, że zostawi jego banki w spokoju w zamian za 1 proc. ich kapitalizacji za trzy lata (ok. 40 mln zł). Po tej rozmowie w cztery oczy, nagranej potajemnie przez bankiera, szef Komisji zabrał Czarneckiego do gabinetu Glapińskiego. Miał tam stwierdzić, że doszedł z bankierem do porozumienia, choć o samej propozycji korupcyjnej nie wspomniał. 7 listopada Czarnecki złożył doniesienie do prokuratury, a tydzień później aferę ujawniła „Wyborcza”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.