Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Magdalena Rigamonti została nagrodzona za trzy wywiady zamieszczone w zeszłym roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” - dwa z Tomaszem Zimochem („Stan wojenny”, „Dzwonili politycy. Nie dam im się zagarnąć”) oraz z Marcinem Wolskim („Zasady są jasne - wygrała ta partia i morda w kubeł”).

Do nagrody nominowani też byli Donata Subbotko z „Gazety Wyborczej” (za wywiady „Bezczelny jestem trochę” i „Jestem Polakiem, znaczy jestem coś wart”), Wojciech Cieśla i Michał Krzymowski z „Newsweek Polska” (za tekst „Klimat Ziobry”) oraz Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej” (za artykuł „Tupolewizm na pokładzie embraera”).

Z kolei Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa otrzymała Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”. Wyróżniono ją za odświeżenie i wzbogacenie formuły pisma, nawiązanie do najlepszych jego tradycji z jednoczesnym otwarciem na młodych autorów i odważne podejście do poruszanych tematów.

O przyznaniu obu nagród zdecydowała kapituła, w której zsiadają: Jerzy Baczyński („Polityka”), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Marcin Lewicki (Press Club Polska), Piotr Mucharski („Tygodnik Powszechny”), Paweł Siennicki („Polska The Times”) i Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”).

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" z Nagrodą Dziennikarstwa Ekonomicznego

Z kolei Nagrodą Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska zostali wyróżnieni dziennikarze "Gazety Wyborczej" - Leszek Baj, Vadim Makarenko i Piotr Skwirowski - za cykl publikacji w „Gazecie Wyborczej” o efektach międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego w sprawie tzw. Panama papers, jednej z największych afer podatkowych w historii. Nominowani do tej nagrody byli też Anna Popiołek z „Gazety Wyborczej” za cykl tekstów o polisach ubezpieczeniowych oraz Mateusz Gawin z Bankier.pl za publikacje na temat zawiłości produktów bankowych i ubezpieczeniowych.

Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby

Nagroda im. Dariusza Fikusa przyznawana jest za dziennikarstwo najwyższej próby. Została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” oraz jej wydawcę 1 marca 1997, w pierwszą rocznicę śmierci Dariusza Fikusa – dziennikarza, redaktora, menedżera oraz wydawcy.

W roku 2009 rodzina Dariusza Fikusa odebrała „Rzeczpospolitej” prawo używania jego nazwiska przy nagrodach, które przyznaje dziennikarzom. Nagroda w nowej formule została wznowiona w 2011 roku przez Press Club Polska. Ideą przewodnią ustanowienia nagrody było dążenie do umocnienia wolnych i niezależnych mediów, tworzonych z uwzględnieniem zasad etyki zawodowej i wysokiego standardu moralnego.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik laureatkami Nagrody im. Fikusa w 2016 r. 

W zeszłym roku Nagrodą im. Dariusza Fikusa zostały uhonorowane dziennikarki "Gazety Wyborczej" Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za serię artykułów ujawniających kulisy warszawskiej reprywatyzacji, które ukazały się na łamach "Gazety Wyborczej" i jej stołecznego dodatku w 2015 roku.

W serii tekstów Iwony Szpali i Małgorzaty Zubik docenionych przez kapitułę Nagrody im. Fikusa znalazły się takie jak: "Kolekcjoner" o kupcu roszczeń do znacjonalizowanych po wojnie nieruchomości Marku Mossakowskim, który przejął wiele kamienic wraz z lokatorami, "Sprawa Królewskiej, czyli kurator z Karaibów o tym, jak inny kupiec roszczeń i reprezentujący go prawnik próbowali przejąć działkę w centrum, posługując się pełnomocnictwami od notariusza z egzotycznych wysp St. Kitts & Nevis, oraz wywiad "Czy ktoś z państwa chce sprzedać roszczenia", w którym prawowici spadkobiercy odsłaniają niejasne procedury zwracania znacjonalizowanych nieruchomości.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.