"Wyrażamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasz kraj i relacje międzynarodowe, mając na uwadze dokonane już procesy pojednania [polsko-niemieckiego], będą budowały na tym kapitale i w oparciu o jego wielopłaszczyznową wartość" - napisali biskupi w opublikowanym dziś na stronach Episkopatu apelu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poniżej zamieszczamy pełną treść apelu biskupów:

Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa. Równocześnie pamiętamy, że patriotycznym obowiązkiem jest „angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem” („Chrześcijański kształt patriotyzmu”).

Proces pojednania, który wspólnie pojęliśmy i konsekwentnie realizowaliśmy w minionych latach, jest wzorem dla wielu innych państw na świecie. Trzeba przypomnieć, że został on zainicjowany ponad 50 lat temu listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, sygnowanym m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupów Karola Wojtyłę i Bolesława Kominka, w którym znalazły się pamiętne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Nie straciły one swej wagi i aktualności. Przebaczenie nie jest decyzją koniunkturalną, zależną od uwarunkowań, lecz nieodwracalnym aktem miłosierdzia, które nie zaprzecza sprawiedliwości, lecz ją dopełnia.

W minionych dziesięcioleciach również ze strony niemieckiej doświadczyliśmy wielu gestów zmierzających do pojednania obydwu narodów oraz przezwyciężenia skutków tragicznych i pełnych cierpienia wydarzeń, wypełniających historię obu narodów. Trwałe miejsce znajdują w niej wypowiedziane w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego, słowa Helmuta Kohla: „Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie”. Takich gestów i słów nie wolno zapominać ani lekceważyć, bo one ostatecznie utorowały nam drogę do narodów zjednoczonej Europy i są zobowiązujące.

Wspominając bolesne chwile naszych dziejów i wzajemnych relacji, mamy również obowiązek pamiętać i przypominać, że w mrocznych czasach stanu wojennego w Polsce to właśnie niemieckie społeczeństwo znalazło się w czołówce tych, którzy na różne sposoby udzielali bardzo konkretnej, moralnej i materialnej pomocy, gdy nasz kraj znalazł się na progu humanitarnej katastrofy. Jesteśmy świadomi, że to wtedy dochodziło do spotkania nie polityków, lecz społeczeństw, to wówczas na podstawowym poziomie miała miejsce odbudowa wzajemnych relacji i rodziły się trwające do dziś więzi życzliwości i przyjaźni. Kontynuowane są one w kolejnych pokoleniach, czego przykładem mogą być spotkania młodych Niemców i Polaków w czasie ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w polskich diecezjach i w Krakowie.

Zgromadzonego przez lata kapitału dobra we wzajemnych relacjach między społeczeństwami, narodami i państwami nie wolno zmarnować ani roztrwonić. Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn, które mają misję do spełnienia – jest to misja dawania świadectwa pojednanych wobec niepojednanych w Europie i świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron.

W tym kontekście wyrażamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasz kraj i relacje międzynarodowe, mając na uwadze dokonane już procesy pojednania, będą budowały na tym kapitale i w oparciu o jego wielopłaszczyznową wartość. Jesteśmy przekonani, że nadal mogą one być tworzone w dwustronnym dialogu pełnym troski o pokojową przyszłość naszych społeczeństw.

W tym duchu działa Kościół katolicki i inne Kościoły chrześcijańskie głoszące Ewangelię przebaczenia, pojednania i pokoju. Papież Franciszek w orędziu na 50. Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2017) zaapelował do zwierzchników politycznych i religijnych, zwierzchników instytucji międzynarodowych, szefów przedsiębiorstw oraz mediów całego świata o podjęcie w działaniach „stylu polityki na rzecz pokoju”. Zwrócił uwagę, że „wymaga to gotowości do «przyjęcia konfliktu, rozwiązania go i przemienienia w ogniwo nowego procesu». Działanie w ten sposób oznacza wybór solidarności jako stylu tworzenia historii i budowania przyjaźni społecznej”. W kontekście historycznym Polski, która szczyci się tym, że moralna cnota solidarności otworzyła nam drogę ku wolności, brzmi to jak szczególne zobowiązanie. Relacje polsko-niemieckie w ostatnich dziesięcioleciach stanowią dowód, że jest to możliwe i przynosi błogosławione skutki wszystkim.

Jesteśmy pełni nadziei, że na tej płaszczyźnie „styl działania na rzecz pokoju” będzie kontynuowany przez obydwie strony.

abp Henryk Muszyński, współprzewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec w latach 1994-2005

bp Jan Kopiec, współprzewodniczący Zespołu

abp Wiktor Skworc, współprzewodniczący Zespołu w latach 2005 - 2016

kard. Kazimierz Nycz, współprzewodniczący Zespołu

bp Tadeusz Lityński, członek Zespołu

Warszawa, 08.09.2017, w święto Narodzenia NMP

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niech czytają to w kościołach to zmienię o nich zdanie
  @a.emeryt
  A kto to teraz w tym kościele zrozumie????
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @a.emeryt
  Żeby ich suweren wygwizdał i wybuczał?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Wlasnym oczom nie wierze! Najwyrazniej przynajmniej niektorzy biskupi zaczynaja dostrzegac zagrozenia jakie rzady PiS sprowadzaja na Polske. Brawo!
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  ciekawe czy odczytają to w niedzielę z ambon, żeby przeciętny katolik miał szansę się z tym zapoznać
  @21345
  Już widzę, jak Jędraszewskiemu przejdzie to przez gardło:))
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Zdumiewa mnie entuzjazm wcale licznych forumowiczów ("ludzki głos", "wielka klasa" itp.).
  Drodzy Państwo: ten sam Nycz orzekł, że nie jest w stanie zawyrokować, czy dziesiętnicze
  seanse są obrzędem religijnym, czy nie. Jak pisałem niżej, KRK prawdopodobnie doszedł do wniosku, że bezpieczniej będzie przestać stawiać na tylko jednego konia. Zgoda, może to być dla "drugiego sortu" źródłem ostrożnego optymizmu, ale ... trzymajmy się zasady: zero kredytu zaufania do tej instytucji.
  @jqu
  Przeciez to jest jedna wielka GRA. To wszystko jest ustawione, przyszykowane z premedytacja i zapięte na ostatni guzik. Paru biskupów, głos, wołanie, etc... Kto dziś naprawde wierzy, ze jakiś duchowny w poważny sposób kwestionuje władzę rozdającą krocie i przynoszącą zyski w wymiarach, nieznanych w całej polskiej powojennej historii ?? Czy ktoś naprawdę w to wierzy?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Tłumaczę z biskupiego bełkotu na nasze. Kościół jest przeciwny żądaniom reparacji. Koniec tłumaczenia. I słusznie. Ale zło, które już wyrządziliście, nie zostanie wam zapomniane.
  @gay
  ....chyba, ze spoleczenstwo gorszego sortu dostanie reparacje - a te, nie musza byc nawet w gotowce ;-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szefernakery zaraz napiszą, a Brudziński potwierdzi, że to tylko "kwik odrywanych od koryta".
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Tym właśnie powinien zajmować się Kościół. Pojednaniem.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Na ponad 100 członków ePISdiaskopu, tylko 5 "odważnych"?
  już oceniałe(a)ś
  14
  0