Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przeciw projektowi całkowicie zakazującemu aborcji, który Sejm przyjął do dalszych prac, kobiety zaprotestują w poniedziałek . Kilkadziesiąt tysięcy z nich nie przyjdzie do pracy.

"Nie biorę udziału w strajku kobiet, bo...". 13 POWODÓW. Poradnik dla nieprzekonanych i wahających się W Poznaniu inicjatywa Dziewuchy Dziewuchom organizuje w tym dniu spotkanie na placu Mickiewicza. Rozpocznie się o godz. 14 od przygotowania banerów, transparentów, będą też warsztaty, dyskusje i strefa dla dzieci. O godz. 16 rozpocznie się zaś demonstracja. "Jeśli nie możesz przyłączyć się do strajku - przyjdź do pracy w czerni; jeśli musisz mieć uniform - zawiąż na ramieniu czarną wstążkę" - piszą organizatorki.

Łódź w poniedziałek o 11.30 organizuje "kawę protestu" w centrum OFF Piotrkowska. A redakcja "Wyborczej" w Łodzi zaprasza czytelniczki na wycieczkę śladami znanych łódzkich kobiet.

We Wrocławiu o godz. 16 wyruszy marsz ze skrzyżowania ulic Hallera i Powstańców Śląskich, pół godziny później sprzed Muzeum Narodowego wyjedzie rowerowa "czarna masa krytyczna". Obie manifestacje spotkają się około godz. 18 w Rynku.

">W Gdańsku kobiety zbiorą się na placu przed hotelem Scandic w okolicy kina Krewetka, będą protestować w godz. 9-20. W Gdyni spotkają się o godz. 12 na skwerze Kościuszki. O godz. 15 rozpocznie się przemarsz ul. Świętojańską pod urząd miasta.

Protest w Rzeszowie odbędzie się już w sobotę o godz. 14 przed budynkiem urzędu wojewódzkiego. W Gliwicach w poniedziałek o godz. 9 - pikieta na placu Krakowskim.

Warszawa demonstruje w sobotę o 13 pod Sejmem, ale strajkuje też w poniedziałek. O 8.30 zaczyna się pikieta w parku Świętokrzyskim (róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej), o godz. 10 zmiana miejsca na Nowogrodzką (pod siedzibą PiS), gdzie zaplanowano "ścianę furii". W południe publiczne czytanie książki Kathy Pollitt "Pro: odzyskajmy prawo do aborcji" na placu Powstańców Warszawy. O 15.30 początek manifestacji na placu Zamkowym.

To tylko niektóre z kilkudziesięciu miast w kraju i za granicą, w których kobiety będą strajkować. Wykaz tych miast, a także informacje, co się będzie w nich działo - możesz sprawdzić na mapce na końcu tekstu.

Co PiS zrobił dla kobiet?

* Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odmówił dotacji łódzkiemu oddziałowi Centrum Praw Kobiet, bo jego działanie "nakierowane jest wyłącznie na pomoc kobietom, a dyskryminuje mężczyzn będących ofiarami przemocy domowej". W fundacji prawniczki, psycholog, pedagog i wolontariuszki pomagają kobietom - ofiarom gwałtów, przemocy ze strony męża lub partnera i mobbingu. Interweniował rzecznik praw obywatelskich. Bez skutku.

* Jedną z pierwszych decyzji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła była likwidacja refundacji in vitro. Szef resortu zamknął realizowany przez trzy ostatnie lata rządów PO program, dzięki któremu udało się zajść w ciążę ponad 17 tys. kobiet. W zamian dorzuci 80 mln zł na program rutynowych zabiegów ginekologicznych, które od lat są w pełni refundowane przez NFZ. W ministerialnym dokumencie nie pada słowo "naprotechnologia", ale według ekspertów jej filozofia przyświeca całemu programowi. "Niebudząca etycznych emocji" metoda polega na precyzyjnym monitorowaniu cyklu miesięcznego. Jest bezużyteczna, gdy kobieta cierpi np. na niedrożność jajowodów. Pacjentki mogą więc stracić lata, czekając na ciążę, której nigdy nie będzie.

* Sejm pracuje też nad zmianami w ustawie, które drastycznie obniżą skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Projekt zezwala na zapłodnienie tylko jednej komórki jajowej, zakazuje mrożenia zarodków. Zaostrzenie przepisów to pomysł niezrzeszonego posła Jana Klawitera, pod którym podpisali się posłowie Kukiz'15. Za dalszymi pracami nad nim zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS.

* Minister zdrowia zapowiedział też, że wprowadzi recepty na tzw. pigułkę dzień po (środek stosowany po stosunku, który opóźnia owulację). Rząd PO zniósł takie obostrzenia na skutek unijnych rekomendacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.