3 października kobiety chcą wziąć wolne, by zaprotestować przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Udział deklarują mieszkanki już 50 miast. Niektóre mają wsparcie pracodawców
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Ogłaszamy jednodniową akcję ostrzegawczą. Nazwaliśmy ją Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. 3 października nie idźcie do pracy albo na uczelnię. Skorzystajcie z urlopu na żądanie, z dnia wolnego na opiekę nad dzieckiem. Zamknijcie prowadzone punkty usługowe" - wzywa na Facebooku "społeczny komitet inicjacyjny".

Stoją za nim kobiety związane z grupami Dziewuchy Dziewuchom, Ratujmy Kobiety, KOD i "inni, zwykli wkurzeni ludzie", którzy nie zgadzają się na zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych. W ubiegłym tygodniu projekt liberalizujący usuwanie ciąży został odrzucony w Sejmie. Posłowie do dalszych prac skierowali za to projekt całkowicie zakazujący aborcji. "Nie godzimy się na odbieranie praw kobietom. Ten Sejm dalej nie pójdzie!" - komentują pomysłodawczynie strajku.

 

#czarnyponiedziałek. Maria Sadowska

Wzorem Islandii

Ideę protestu podsunęła w sobotę Krystyna Janda na swoim profilu na Facebooku. Hasło do protestu dała w niedzielę na wrocławskim rynku prawniczka Marta Lempart. - Zróbmy im czarny poniedziałek! - wezwała. Dzień później udział w proteście deklarowało na Facebooku ponad 30 tys. osób. We wtorkowe popołudnie było ich 45 tys. i cały czas przybywało kolejnych. "Nie spodziewałam się takiego odzewu. Nikt się nie spodziewał. Zostaliśmy zalani wiadomościami" - komentowała Lempart.

Kobiety wzorują się na mieszkankach Islandii, które sparaliżowały swój kraj 41 lat temu. 24 października 1975 r. na jeden dzień Islandki masowo wzięły wolne. Pracę przerwało wtedy 90 proc. kobiet. Te, które były gospodyniami domowymi, przestały gotować, sprzątać i zajmować się dziećmi. Przez Reykjavik przemaszerowało ponad 20 tys. kobiet. Domagały się równości i sprawiedliwych płac. W efekcie wiele zakładów zostało sparaliżowanych. W pracy pojawili się niemal wyłącznie mężczyźni - objuczeni gotowymi daniami i dziećmi.

"Co my robimy 3 października? Organizujemy protesty i happeningi w swoich miastach albo w nich uczestniczymy. Spotykamy się w gronie kobiecym. Wybieramy się na spacer, zapełniamy miejsca publiczne ubrane na czarno. Robimy coś pożytecznego - oddajemy krew, jedziemy wyprowadzić psy w schronisku, robimy zbiórkę rzeczową. Protesty w różnych miastach kończymy o 18, czyli godzinie K. Wszyscy jednocześnie, z przytupem" - instruują pomysłodawczynie akcji.

Studentki, kelnerki, urzędniczki

Rzesze kobiet odpowiedziały na apel, organizując protesty w swoich miejscowościach. We wtorek na liście było blisko 50 miast. Najwięcej osób deklarowało udział w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku, ale też w mniejszych miejscowościach. Manifestacje planowały Polki mieszkające za granicą, m.in. w Londynie, Sztokholmie czy Budapeszcie. Mniejsze protesty są przygotowywane np. na uczelniach.

"Nie zmuszę nikogo, by nie przyszedł na zajęcia. Jestem studentką, ale jestem też kobietą, która ma prawo decydować o swoim życiu. Zjednoczmy się, pokażmy, że bez nas Politechnika byłaby nic niewarta" - pisze Aleksandra, która organizuje protest na Politechnice Śląskiej.

"Drogie studentki, informuję, że nie wyciągnę żadnych konsekwencji z powodu nieobecności na zajęciach dnia 3 października" - zapowiada na Facebooku dr Małgorzata Michel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"3 października wszyscy studentki, studenci i pracownicy WSZKIPZ bez względu na płeć mają wolność wyboru tego, co będą robić. Nie wyciągnę żadnych konsekwencji z faktu niestawienia się na uczelni. Z faktu stawienia się też nie. Wolność jest wartością nadrzędną!" - zapowiada dr Katarzyna Pytkowska, rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Ze wsparciem pracodawców

Do protestu włączył się Instytut Kultury Polskiej UW. Strajk kobiet popierają już niektórzy pracodawcy. Pierwsza była Agnieszka Łabuszewska z warszawskiej Café Kulturalna.

"Kulturalna jest kobietą, więc 3 października wszystkie kobiety z nią pracujące mają wolne. Jeśli nie uda się skompletować w tym dniu męskiej obsługi - zamykamy" - pisze na Facebooku. "Zachęcam was, pracodawczynie i pracodawcy, byście także poczuli powagę sytuacji i pomogli kobietom wziąć udział w najważniejszym dla nas strajku" - dodaje.

"Strajkowe wolne" 3 października wzorem Kulturalnej dostały wszystkie kobiety pracujące w "Gazecie Wyborczej".

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk do wszystkich swoich podwładnych rozesłał maila. Do kobiet: że rozumie protest i popiera, jeśli chcą się do niego przyłączyć. Do mężczyzn: żeby je zastąpili w pracy.

Już wiadomo, że w poniedziałek 3 października o godz. 14 z pl. Daszyńskiego na pl. Biegańskiego ma ruszyć marsz protestacyjny, który organizują wspólnie różne organizacje uznające proponowane prawo za barbarzyńskie. Potem na "Bieganie" ma powstać protestacyjne czarne miasteczko.

Pracodawcy dołączają cały czas. "Wszystkie kobiety, które u mnie pracują, mogą tego dnia strajkować bez konsekwencji" - pisze na FB Anna Jaworska z Gdyni. "Przyłączam się. I u mnie mogą strajkować bez problemów" - odpisuje jej Beata Zielińska, która prowadzi biuro rachunkowe w Luzinie.

Panowie, róbcie kanapki

Wsparcie dla kobiecego strajku deklaruje także wielu mężczyzn. "Za czasów Solidarności pierwsi załamywali się mężczyźni. Tak, to nam siadała psyche. Nas dopadało zniechęcenie. To polskie kobiety, a może raczej Kobiety!, dawały radę. Prowadziły dom, przenosiły bibułę i wspierały strajkujących. Nasze żony, partnerki, przyjaciółki, siostry chcą strajkować 3 października. Wesprzyjmy je" - napisał na Facebooku Tomasz Skowronek, tworząc wydarzenie "Męskie wsparcie strajku kobiet" (2,8 tys. panów zadeklarowało dotąd poparcie).

Założyciel innej grupy "Daj ać ja pobruszę, a ty idź strajkować" tak zachęca mężczyzn: "Panowie, dołączajcie. Przejmijmy obowiązki, zróbmy kobietom kanapki, niech walczą!".

Wydarzeniem towarzyszącym strajkowi będzie sobotni protest pod Sejmem organizowany przez Barbarę Nowacką z Inicjatywy Polskiej. Na manifestacji pod hasłem "Żarty się skończyły" wspólnie wystąpią Partia Razem, Nowoczesna, Platforma Obywatelska, KOD i Inicjatywa Polska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pomysl dobry, ale ryzykowny. Jezeli protest bedzie masowy, to zapewne wystraszy oszolomow i bedzie skuteczny. Ale jezeli protest okaze sie niewypalem (niska frekwencja wobec szumnych zapowiedzi), to tylko zacheci poslow PiS do szybkich i radykalnych dzialan. Takie troche igranie z ogniem.
  @p_hra Tchorzem jestes podszyty, czy to Szydlo Cie tak zeszylo?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @p_hra Protest moźe być udany ale to nie ma znaczenia bo i tak prasa reżymowa i Ku...zja stwierdzą że protest był klapą.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @p_hra Igranie z ogniem to igranie z kobietami z Polski.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Uwazam ze sprawa zakazu aborcji nie jest sprawa tylko kobiet ale rowniez mezczyzn o tych samych pogladach. Oni rowniez sa pokrzywdzeni, nie zapominajmy ze sa ojcami i mezami takze staja w obliczu krzywdy.Nie robmy z tego walki plci niech bedzie to walka ludzi o tych samych pogladach...Mezczyzni, 3 pazdziernika jest rowniez dniem waznym dla was i waszych pogladow!
  @patrycjagerc Właśnie! Mężczyźni też ludzie!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Tak, faceci plodza dzieci ale nie swiadomie!! Wiekszosc kobiet chce swiadomego macierzynstwa! To nie grupa facetow w wiekszosci bedzie decydowac za kobiete!!!! A bajki ze jesli bog dal dzieci to I da na dzieci spalic na stosie?? Uswiadomic nalezy zarowno dziewczyny jak I chlopcow od najmlodszych lat jakie konsekwencje niesie za soba samowola seksualna, niechciana ciaza itd. A decyzja czy dziwczyna, kobieta ma urodzic powinna nalezec tylko do niej. Zaplodnic, urodzic to nie sztuka. Wychowac dziecko to kontrakt na Cale zycie!!! Chowac dzieci tez Nic wielkiego ale wychowac dxiecko na wartosciowego cxlowieka to ciezka praca I wymaga duzego zaangazowani emocjonalnego jak rowniez nakladow finansowych. Maciezynstwo powinno byc chciane I swiadome. Finito
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Popieram calkowicie!!!! Nikt nie powinien decydowac za kobiete!!!!
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Panie, pamietajcie jest jeszcze strajk włoski, pracujmy wooolno, bardzo wooolno, ubrane na czarno. Na stacji benzynowej, w szkole, przedszkolu, urzedzie.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  Przeciež nikt nie zamierzał zaostrzać aborcji...już tak kreujecie rzeczywistość że sami w to wierzycie.BTW strajku nie będzie bo dworce też staną,nie mówiąc o stacjach benzynowych.Chyba że dla was pracownice ww podmiotów to podludzie.
  @sandokan85 Pachołku kapłański, Ty znowu tu? Jako impotent nie interesuj się kobietami...które walczą o swoje słuszne prawa. Jak trafisz do szpitala to powinny pielęgniarki Cię olać...
  już oceniałe(a)ś
  18
  17
  @inkwizytorstarszy ..nikt nie zamierzał zaostrzać aborcji.. Tak i krasnoludki projekt całkowitego zakazu aborcji przekazały do dalszego procedowania.
  już oceniałe(a)ś
  18
  17
  Ja pierdziu nie ma to jak kreować alternatywną rzeczywistość. Kobiety się juz wypowiedziały podpisując ten projekt. Kobiety go także przygotowały i zbierały podpisy. Jeśli już oczywiście idziemy w ten absurdalny tok myślenia.
  już oceniałe(a)ś
  18
  15
  Do aunthelka26 Przedstawiasz tylko jeden punkt widzenia. Oskarżasz kobiety tylko na podstawie jednego zarzutu. Że z racji swojego niechcenia będą usuwać ciąże. W całej sprawie właśnie nie o to chodzi. Odpowiedz mi na pytanie: co zrobisz kiedy okaże się że dziecko które nosisz Cię zabije? Że nie wiadomo czy ono samo przeżyje? Co wtedy zrobisz? Piszę jako mąż oraz ojciec 2.5 letniego synka. Odpowiedz mi jeszcze na jedno pytanie... co stanie się z małżeństwem i dzieckiem kiedy okaże się że drugie może zabić moją żonę? I nie podawaj nie prawdziwych informacji. Aborcja nie jest pomysłem Lenina. Związek Radziecki jako pierwszy na świecie zalegalizował aborcje, natomiast historia aborcji sięga czasów starożytnych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Absolutnie popieram !!!! Barbarzyńców trzeba powstrzymać i wyeliminować z polityki !!! Dość zastanawiania się jak KALKULACJE POLITYCZNE JEDNEGO SZUBRAWCA wpłyną na życie i zdrowie tysięcy kobiet w Polsce. PODŁA ZMIANA NIECH WYPIER*** NA KSIĘŻYC Dla Jarka bilet w jedną stronę na Madagaskar - dla pewności niech leci Tupolewem !!!!!!!
  @maciek7783 ciebie czeka coś złego, jesteś zagrożony, idź na badania - Jarek cię przeżyje zobaczysz, bo diabeł już bierze cie w objęcia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0