W 2015 r. zdecydowanie zwiększyła się liczba przestępstw motywowanych kolorem skóry, narodowością czy wyznaniem - mówił w Sejmie prokurator Dariusz Romańczuk. PiS bagatelizuje problem.

Raport na temat przestępstw z nienawiści przedstawił w środę w Sejmie prok. Dariusz Romańczuk z Prokuratury Krajowej. Słuchało go kilkunastu posłów z komisji mniejszości narodowych i etnicznych. - To sprawozdanie bije na alarm. Dane są porażające, jeśli weźmie się pod uwagę, jak bardzo wzrosła liczba przestępstw. Poraża to, co już się dzieje, i czym to grozi w przyszłości - komentowała przewodnicząca komisji Danuta Pietraszewska z PO.

Szczegółowe statystyki obejmują okres od 2013 do 2015 r. W tym czasie prokuratorzy w całym kraju obserwowali rosnącą z roku na rok liczbę postępowań w sprawie przestępstw motywowanych rasizmem i ksenofobią. W 2013 r. było ich 835. W 2014 - już 1365. Wzrost miał związek z decyzją ówczesnego prokuratora generalnego, który wydał wytyczne, jak prowadzić postępowania o przestępstwa z nienawiści. Ale przestępstw nadal przybywało. - W 2015 r. mieliśmy aż 1548, w tym 1168 to sprawy nowe. Ilość postępowań w 2015 roku zwiększyła się zdecydowanie - ocenił prokurator Romańczuk.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Komentarze
Niektórzy z PiSu bardzo się zdziwią, jak im ktoś w imię Wielkiej Polski nos złamie, bo wyda mu się zbyt krzywy.
@bmmb dobre!
już oceniałe(a)ś
5
1
Brunatnie się robi. Niech mi nikt nie mówi, że porównanie tej sytuacji do wydarzeń z lat 30-tych u zachodNich sąsiadów jest niewłaściwe.
już oceniałe(a)ś
34
4
To przedsmak tego, co nas czeka w najbliższym czasie, czyli narodowosocjalistyczne bojówki pisu na ulicach. W Łodzi już chodzą.
@crash Akurat ta moda przyszła z zachodu. Jak to ktoś śpiewał, nam niepotrzeba śmierć aby umierać. Tak samo nie są nam potrzebni imigranci aby tworzyć bojówki do ochrony naszych kobiet przed nimi. Trzeba tylko podrasować odpowiednie wzorce.
już oceniałe(a)ś
0
0
PiS przytuli każdego przestępcę. A zwłaszcza takiego, który w bliższej czy też dalszej perspektywie wydaje mu się pożyteczny, jak te dzielne naziole.
@demetria11 Faktycznie. Szacunek dla prawa nie jest cnotą w PISie
już oceniałe(a)ś
1
1
Co w tym dziwnego że PIS drwi z ofiar nienawiści rasowej-sami przecież segregują ludzi na sorty i kategorie -wprowadzanie faszyzmu wymaga ofiar,tu sama dobroć nie wystarczy
już oceniałe(a)ś
28
3
Co takiego tkwi w głowach ludzi, którzy uważają przemoc za sposób na ich problemy? Tkwi niepohamowana żądza władzy, a nie żadne wartości, czy żaden interes jakiegokolwiek suwerena. Ta przemoc do nich wróci. Niech sobie pooglądają na youtubie dyndających nazistów czy zdjęcie czegoś co kiedyś było Hitlerem. Powojenna Europa została zbudowana na sprzeciwie, może czasem naiwnym, wobec systemowej przemocy. Teraz garstka psychopatów z 19% poparciem przy faktycznej bierności pozostałej części rozpieprza na naszych oczach wspólnotę wartości ludzkich - prawdziwych i uniwersalnych.
@asp Co takiego tkwi w głowach ludzi, którzy uważają przemoc za sposób na ich problemy? Wiele rzeczy: kolejny rok na zasiłku albo dorywczej roboty, narzekania rodziców, że syn się nie ożenił, kolejny dyplom, który do niczego się nie przydaje... itd. To nie garstka przychopatów. To naród Polski wpatrzony na przemian w Jarosława i Warsaw Shore, czekający na kolejny hit Disco Polo, powoli zapominający jak się czyta
już oceniałe(a)ś
2
2
@mariti22 Chyba Polski nie oglądałeś od dawna!
już oceniałe(a)ś
0
0
@pospiecha Moglbys jakoś rozwinąc swoją myśl?
już oceniałe(a)ś
0
0
z przyjemnością zdyskryminowałbym pana Giżyńskiego, nawet nie za kolor skarpetek, ale za jego buractwo, które może iść w szranki tylko z jego głupotą
już oceniałe(a)ś
25
2
Masakra
już oceniałe(a)ś
20
2