Rozpoczął się proces lustracyjny 99-letniego bohatera AK, w którym schorowany generał zapewne nie weźmie udziału.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Jestem starym, chorym człowiekiem, a to długa historia do opowiadania - głos gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego w słuchawce jest wciąż mocny i pewny, ale o swoim procesie lustracyjnym, który wkrótce się rozpocznie, nie chce mówić.

Ma 99 lat. Jest najstarszym stopniem żyjącym uczestnikiem powstania warszawskiego. Był żołnierzem Września 1939, walczył w 27. Wołyńskiej Dywizji AK, brał udział w operacji "Burza". W powstaniu dowodził kompanią "Motyla" w zgrupowaniu "Radosław".

"Twardy w obronie, bystry i szybki w natarciu. Wybitny oficer. Wyposażony w dużą inicjatywę, inteligentny, niezwykle ofiarny i odważny. Posiada dużą intuicję bojową. Przeprowadził samodzielnie udane akcje wypadowe, nocne na Stawki i Fort Traugutta" - tak we wniosku awansowym pisał o nim dowódca batalionu "Czata 49" mjr Tadeusz Runge pseudonim "Witold". Za udział w powstaniu Ścibor-Rylski dostał Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.

Po upadku powstania wycofał się z miasta z ludnością cywilną. Po wojnie zamieszkał w Poznaniu, a następnie w Warszawie.

Był jednym z inicjatorów powołania Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest prezesem Związków Powstańców Warszawskich, był członkiem komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2010 i 2015 r.

W ostatnich latach naraził się prawicowcom, uciszając awanturników zakłócających obchody powstania warszawskiego. Wielokrotnie apelował, by nie upolityczniać tych uroczystości. Był atakowany przez prawicę i oskarżany o sympatyzowanie z PO.

Kapituła podlega lustracji

W 2004 roku został członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari i stąd jego dzisiejsze kłopoty. Członkowie kapituły, tak jak ministrowie i posłowie, podlegają ustawie lustracyjnej, składając oświadczenia o swoich związkach z UB i SB. Ścibor-Rylski takie oświadczenie złożył w 2007 r., ale nie wspomniał w nim o kontaktach z UB i SB.

Po raz pierwszy informacja o tym, że został zarejestrowany przez UB jako tajny współpracownik o pseudonimie "Zdzisławski", pojawiła się w 2012 r. w książce Marka Lachowicza "Wspomnienia cichociemnego".

Pion lustracyjny IPN wszczął wtedy procedurę weryfikacyjną oświadczenia lustracyjnego generała. W marcu tego roku wystąpił do sądu o wszczęcie postępowania, podejrzewając kłamstwo lustracyjne.

Według IPN był on tajnym współpracownikiem poznańskiego UB w latach 1947-64, a potem, po przeprowadzce do Warszawy, miał podjąć współpracę z wywiadem, którą kontynuował aż do 1981 roku.

W archiwach IPN zachowała się jego teczka personalna i teczka pracy, 34 ręcznie pisane przez niego meldunki oraz kilkadziesiąt raportów ze spotkań z oficerem prowadzącym.

Z dokumentów UB wynika, że został zmuszony do współpracy na podstawie materiałów kompromitujących. Był początkowo wykorzystywany do rozpracowywania środowiska polonijnego w USA i osób przyjeżdżających na Międzynarodowe Targi Poznańskie.

"Nie negując powszechnie znanego faktu, iż Zbigniew Ścibor-Rylski w okresie II wojny światowej, walcząc jako żołnierz w obronie kraju, wykazał się wyjątkowym męstwem i odwagą, należy stwierdzić, iż w świetle zebranego materiału dowodowego zachodzą wątpliwości co do prawdziwości jego oświadczenia lustracyjnego" - napisał prokurator Piotr Dąbrowski, domagając się lustracji.

Donosiciel czy konspirator?

Generał podczas śledztwa nie zaprzeczał związkom z UB. Twierdzi jednak, że podjął współpracę na polecenie swojego dowódcy z AK "Radosława", czyli Jana Mazurkiewicza. "Jako oficer wywiadu AK zgodziłem się w Poznaniu na współpracę z UB, ale moim faktycznym celem było uzyskiwanie informacji, kim interesuje się Urząd, i następnie ostrzeganie tych osób. Pytano mnie o kolegów z powstania, a ja nie udzielałem żadnych informacji, wykręcałem się. Natomiast później informowałem taką osobę, że UB się nią interesuje, w ten sposób ostrzegałem kolegów" - zeznał prokuratorowi IPN.

Twierdzi, że do takich osób wysyłał anonimowe listy z ostrzeżeniami, które sam pisał na maszynie. Podpisywał je "przyjaciel" i wysyłał pocztą. W ten sposób ostrzegł kilkanaście osób. Nie był jednak w stanie wymienić ani jednego nazwiska ani w inny sposób wskazać osoby, której pomógł. Opowiedział, że spotkania z funkcjonariuszami UB odbywał w ich mieszkaniach lub w hotelach. Z dokumentów SB, które zachowały się z lat 1969-81, wynika, że było ich 71. Najczęściej spotykał się z oficerem prowadzącym w warszawskiej restauracji Arkady. "Ubecy głównie interesowali się moimi kolegami z AK, ale pytali też o inne osoby z państwowych nieruchomości ziemskich. Starałem się wymigiwać z tych spotkań" - mówił.

Generał twierdzi, że o swojej działalności informował wiele osób, m.in. Władysława Stasiaka, szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari generała Stanisława Nałęcza-Komornickiego. To właśnie on zasugerował, żeby nie wpisywał do oświadczenia lustracyjnego kontaktów z UB i SB. "Co masz się tym chwalić" - miał powiedzieć.

Takie życie

Pierwsze posiedzenie, na którym stołeczny sąd zdecydował o wszczęciu postępowania lustracyjnego, odbyło się kilka dni temu i trwało tylko 20 minut. Generała, który od wielu lat nie może chodzić, wwieziono na salę rozpraw na wózku inwalidzkim.

Powiedział, że nie jest w stanie wysłuchać postanowienia sądu, bo bardzo źle słyszy. Poprosił, by pisemne postanowienie o wszczęciu lustracji sąd przesłał listownie, by mógł się z nim zapoznać. Poprosił też o obrońcę z urzędu, gdyż nie zna żadnego prawnika, który mógłby go bronić.

W aktach jest odręcznie pisane drżącą ręką jego oświadczenie. Zapewnia, że z powodu jego spotkań z funkcjonariuszami SB i UB żadna z osób trzecich nie poniosła żadnej krzywdy i nie doświadczyła żadnych przykrości. Napisał też, że ze względu na wiek i kłopoty ze zdrowiem nie będzie mógł osobiście stawić się na procesie.

- To może poważnie utrudnić pana obronę - zauważam. - Cóż robić, takie jest życie - mówi generał. - Teraz jestem chory. Niech pan zadzwoni, gdy trochę wydobrzeję, to o tym porozmawiamy.

*Ur. w 1966 r., dziennikarz i publicysta. W latach 80. zaangażował się w działalność opozycyjną. Pracował w "Wyborczej", "Przekroju", "Polityce". Autor zbioru "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie" (2012), książek "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich" (2013) i "Elegancki morderca" (2015). Ostatnio w książce "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" opisał historię studenta zabitego w 1983 r. przez milicję.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Barbarzyńskie metody politycznej policji, bezczelnie mieniącej się instytutem naukowym. Menda, jaką jest prokurator stanu wojennego Piotrowicz jest obdarzana honorami należnymi przedstawicielowi narodu, podobnie panowie ze złodziejską przeszłością, Brudziński czy Pięta. Tchórz i nieudacznik Jarosław Kaczyński za nasze pieniądze chce wznosić pomniki swego brata, najgorszego z prezydentów. Złodziej i naciągacz Tadeusz Rydzyk jest obdarowywany naszymi pieniędzmi jako łapówką za promowanie zorganizowanej grupy przestępczej o szyderczej nazwie „Prawo i Sprawiedliwość" Narodowych bohaterów, u schyłku Ich życia, stawia się przed sądem. A tak zwany „prezydent" i tak ma to wszystko w dudzie, dobra, murwa kać, zmiana!!!
  @ktl Dokladnie tak. Najbardziej mi sie podoba "zlodziej i naciagacz"...super
  już oceniałe(a)ś
  67
  8
  @legnicka4 Na inne słownictwo i nie dla jaj te sukinsyny nie zasługują.
  już oceniałe(a)ś
  55
  10
  @legnicka4 Niewątpliwie wezmę te niezwykle cenne i głębokie spostrzeżenia pod uwagę, po uprzednim wnikliwym przemyśleniu.
  już oceniałe(a)ś
  30
  9
  @legnicka4 Popracuj nad sobą: ortografia spod budki z piwem!
  już oceniałe(a)ś
  34
  4
  @gramaar Legnicka4 pisze jak slyszy. A ze koordynator grupy uderzeniowej trolli dyktuje z dialektem to wyszlo 'z pod'.
  już oceniałe(a)ś
  26
  9
  @ktl Powinienem każdemu prokuratorowi IPN życzyć długiego życia i przejścia przez to, przez co musieli przejść ludzie, którymi rzeczeni prokuratorzy się zajmują. Przez walkę, cierpienie, bezsilność, zależność od pachołków kolejnych totalitaryzmów, pragnienie wolności i przez konieczność dokonywania codziennych wyborów by jakoś przeżyć i nadal móc patrzeć w lustro. A wszystko po to, by na koniec jakiś dupek żołędny postawił ocenić to życie i wystawić ocenę. Niedobrze mi.
  już oceniałe(a)ś
  40
  9
  @legnicka4 Tez tak mysle tylko z wyjatkiem,ze pewne istepowanie i ludzi trzeba nazwac DOSADNIE a w jezyku literackim mozna tez nawet czasami uzyc slowa MENDA I CH.. I KU... Jakie postepowanie taki jezyk. Gowno nawet w paierku podane gownem pozostanie.
  już oceniałe(a)ś
  15
  7
  @ktl Byłem pewny , że tego nigdy nie powiem ( napiszę ). Stanowczo sprzeciwiam się nazywanie Lecha Kaczyńskiego najgorszym Prezydentem. Długopis bez wkładu wskoczył na I miejsce i nie wyobrażam sobie żeby mógł go ktoś wyprzedzić ( o Lechu K. też tak kiedyś myśłem :( )
  już oceniałe(a)ś
  29
  7
  IPN należy zamknąć na najbliższe 50 lat. Inaczej ciągle będziemy kąpani w tym szambie. Tu się nie bierze pod uwagę okoliczności, motywów dla których ktoś mógł współpracować z UB. Tu się liczy polityczne zamównienie, kogo i w jaki sposób należy zniszczyć. Jestem przekonany, że gdyby Szwejk był Polakiem, to też byłby uznany za zdrajcę i kolaboranta.
  już oceniałe(a)ś
  31
  7
  @pis_won_za_don A kto tu mówi o współpracy? Chyba tylko IPN.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @legnicka4 Szanowna purystko językowa (lub purysto). Nie "z pod", tylko "spod". Obiło się kiedyś o ucho coś o źdźble i belce?
  już oceniałe(a)ś
  11
  7
  @pis_won_za_don IPN należy po prostu zlikwidować. Archiwa zachować i niech tam sobie historycy, za własne pieniądze grzebią z 500 lat. A prokuratorzy niech ścigają dzisiejszych przestępców.
  już oceniałe(a)ś
  16
  9
  @iwonazetka On pisze w języku wolskim, więc się nie czepiaj. Zacznij zgłębiać nowonowę.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @legnicka4 Każdy wyraża co myśli w swój sposób.Odpowiem ci Osmańską przypowieścią. "Nimrot nienawidził Ibrahima. Aby go zniszczyć nakazał wiec rozpalić wielki ogień który wznosił się aż do nieba.Mała mrówka z kropla wody ruszyła w środek ognia na pomoc Ibrahimowi. Zobaczył to orzeł i powiedział do mrówki - gdzie idziesz? Ugasić ogień, odparła. Co możesz zdziałać kroplą wody? Pewnie nic, odparła mrówka, ale będzie wiadomo po której jestem stronie". Człowiek którego starasz się obrazić nie chce być kiedyś posądzony przez instytucję podobną do IPN, o konszachty z bolszewikami, z IPN.
  już oceniałe(a)ś
  13
  7
  @legnicka4 Styl nie wazny legnicka, przekaz wazny. Gdyby nie tacy jak on to by cie wogole nie bylo
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @ktl Bardzo dobrze powiedziane, brawo! Widzę rownież narodziny świetnego polskiego powiedzenia: mam to wszystko w dudzie! Ha ha, trzeba rozprzestrzeniać i propagować ????
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @ktl Barbarzyńskie metody politycznej policji, ( myślałem ze masz na myśli UB) bezczelnie mieniącej się instytutem naukowym. Menda, jaką jest prokurator stanu wojennego Piotrowicz ( a dlaczego TW UB jest lepszy ? ) jest obdarzana honorami należnymi przedstawicielowi narodu, podobnie panowie ze złodziejską przeszłością, Brudziński czy Pięta ( urzędnicy Komorowskiego i Tuska z taśm z restauracji nie są złodziejami ?), a Kaczyńscy dawno powinien siedzieć (ale Urban to komuch i kłamca, ale jedyny pisał o przekrętach braci ) itd itd wszystko zależy jak leży, od tego kto z kim trzyma i przeciw komu naszym wszystko wybaczymy co?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy bydlaki zdaja sobie sprawe,ze lustracja 100 letniego,schorowanego generala,jest wyrokim smierci na bohaterze Powstania.
  @majak Gestapo nigdy sie nie przjmuje co stanie sie z czlowiekiem. A IPN to PiSowskie gestapo, jawna juz policja polityczna.
  już oceniałe(a)ś
  67
  9
  @majak Dla IPN istotne jest tylko to, ze general smial skrytykowac pisie, katolicko-faszystowskie buczenie na Pawazkach.
  już oceniałe(a)ś
  44
  8
  @skuteczny.ban.gw.haha Za to, katolickie ku... wami gardzę.
  już oceniałe(a)ś
  36
  8
  @skuteczny.ban.gw.haha Gardzę wami. Czytasz to, Szefernaker? Gardzę tobą i twoją bandą. Wami wszystkimi.
  już oceniałe(a)ś
  28
  8
  @skuteczny.ban.gw.haha jesteś śmieciem, zwykłym zasranym smieciem
  już oceniałe(a)ś
  19
  7
  @skuteczny.ban.gw.haha A mnie opinia nazioli i szmalcowników.
  już oceniałe(a)ś
  15
  7
  @skuteczny.ban.gw.haha I skończysz gnoju jak twoi nazistowscy kumple.
  już oceniałe(a)ś
  12
  7
  @skuteczny.ban.gw.haha Tak, tak... Jeżeli kobieta posądzona o uprawianie czarów, wrzucona do wody, wypływała na powierzchnię to z pewnością była czarownicą, a jeżeli szła na dno, to już nie musiała się niczym martwić bo została uznana za niewinną.... Czasami praca IPN kojarzy mi się z polowaniami na czarownice.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @lodzermensz1 Chooj mnie obchodzi czy jesteś potomkiem łudzkich Żydów, Niemców czy przaśnych Polaków, ważne, że piszesz z sensem i bez zacietrzewienia. Miłego weekendu życzę, zapomnij o pisich trollach w pięknych okolicznościach przyrody.
  już oceniałe(a)ś
  12
  8
  @vito60 Jestem potomkiem wszystkich razem i każdego z osobna. Być Lodzermenschem to wybór, a nie geny :) Przyznaję, że czasami trudno mi się nie zacietrzewiać... Wszystkiego dobrego życzę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  7
  @majak Najzabawniejsze jest to że kiedy SLD ostrzegało PO aby nie wyciągali upiorów tworząc IPN, to PO nie słuchało. Teraz IPN lustruje tych których wskaże PiS. Jak zawsze rewolucja zjada własne dzieci.
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  @majak To jest ich ubecka zemsta, obiecali to Stalinowi na obozach pionierow na Krymie, ubecki syn z cudzej, ukradzionej willi na Zoliborzu. Pasozyt, oblesny staruch.
  już oceniałe(a)ś
  3
  7
  dla tych pisowskich drani nie ma żadnych świętości... Sprawili, że ja, ojciec trojki dzieci, spokojny i uczciwy czlowiek, jestem wypełniony odraza i nienawiścią do tych podłych ludzikow z prawem w nazwie...
  @legnicka4 Bo co śmieciu? Naślesz mi kryminalistę Kamińskiego do domu o 6 rano?
  już oceniałe(a)ś
  30
  7
  @honorny Szczur stein vel Kaminski powinien wrocic jak nie za Bug to do kraju przodkow.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wstrętne to, jak cały PiS jest wstrętny.
  @wroctom PiS i IPN poslugujac sie archiwami , gorliwie wypelniaja statutowe zadania komunistycznych sluzb.Walka z przeciwnikiem politycznym z pomoca hakow to sprawdzona ubecka metoda.Szczegolnie pod nadzorem wszechmocnego Ziobry UB ozyla w pelnej krasie. Skoro juz powstala taka sytuacja proponuje,zeby zlustrowac wszystkich dowodcow powstania oraz ich uczestnikow i oskarzyc ich o wymordowanie 200 tys. ludzi oraz obciazyc wina za zniszczenie Warszawy. Posmiertny wyrok lustracyjny powinien rowniez dosiegnac Bartoszewskiego bo przeciez suweren niejednokrotnie dawal sygnaly buczeniem na Powazkach,a wola suwerena stoi ponad wszystko. DO ROBOTY PIS-UB-OWCY.
  już oceniałe(a)ś
  20
  7
  @wroctom Od kiedy prawda jest wstrętna ? Która prawda jest wstrętna ? Ta, która odbrązawia generała a nie ta, na przykład tutejsza, która wytrwale i kłamliwie demaskuje nasz wojenny donosicielski "antysemityzm" . . I co 99 lat ma wspólnego z prawdą ? Niemcy nie tak jeszcze dawno wozili 90-latkow na rozprawy sądowe. Czy prawda się zmienia wraz z tym jak przybywa nam lat ? Wraz z upływem czasu jeśli cokolwiek się zmienia to przede wszystkim łatwość manipulacji nie tylko zresztą własną przeszłością. Manipulacji której celem jest tuszowanie tego wszystkiego czym wstyd jest dzisiaj się chwalić ( czego wyrazem była kompromitująca, jak na zajmowaną pozycje rada generała Stanisława Nałęcza-Komornickiego: "Co masz się tym chwalić" ) Narodowe autorytety i symbole jeden po drugim okazują się medialnie, na użytek plugawej służby która na polityków wyrosła, malowana wydmuszka. General Zbigniew Ścibor Rylski nie musiał zostać członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Został wybrany czy mianowany ale mógł przecież, jak zrobił to w swoim czasie wybrany przez sp prezydenta Lecha Kaczynskiego nieszczęśliwy kandydat na szefa NBP, zrezygnować. I nie byłoby sprawy. Członkostwo Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari to nie tylko jest funkcja honorowa, to nie tylko jest nobilitująca funkcja. Za to są rowniez pieniądze i państwowe przywileje Wszystko to, cale to tłumaczenie generała to jest jeden wielki stek kłamstw: skoro General Zbigniew Ścibor Rylski nie miał i nie ma, jak dzisiaj mówi, czego się wstydzić to nie miał rowniez powodów przemilczać swojej współpracy z UB i SB.w oświadczeniu lustracyjnym I ta powszechna wśród byłych współpracownik UB i SB łatwa szczegolnie wraz z upływającym czasem linia obrony, że jakoby swoja współpracą nikomu krzywdy nie wyrządzili. Pitolenie na miarę debilów do ktorych jest adresowane. Swoją współpracą z UB i SB umacniali sowieckie namiestnictwo w naszym kraju. A to zwyczajnie nazywa się dobrze jeśli tylko kolaboracją a nie zdradą. W świetle tej tradycyjnej już własnej obrony byłych tajnych współpracowników UB i SB z teściami prezydenta Komorowskiego włącznie, UB i SB to były państwowe ochronki dla niewinnych aniołków .. Tyle, że nie wiadomo skąd są te odkopywane dzisiaj bezimienne trupy, tyle, że nie wiadomo kto sial stalinowski terror w naszym kraju ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  11
  @1stanczyk Kto "pilnował" "dyktatury proletariatu" ? Kto "pilnował" "komuny" w naszym kraju ? Skoro nie pilnowali jej dzisiaj zadeklarowani wyznawcy demokracji i praworządności cały czas ci sami sędziowie występujący w PRL-u imię "sprawiedliwosci ludowej", skoro nie pilnowały jej urzędy ani służby bezpieczeństwa, bo według byłych współpracowników UB i SB nigdy nikomu żadnej krzywdy nie wyrządzily to do ku... nędzy dlaczego te sprzed 26 lat zmiany są powodem do dumy tych co nimi kierowali, tych co w nich aktywnie i odważnie uczestniczyli. I niby po co była im ta odwaga skoro mieli do czynienia z niewinnymi aniołkami w SB. Z niewinnymi aniołkami, które jak na bandytów przystało, wysłały nie tylko zresztą Popiełuszkę na tamten świat Ta ich dzisiejsza "historyczna" kunktatorska narracja jest na miarę tego odmóżdżonego okrągłostołowego pokolenia podwórkowego gowniarstwa. zdominowanego przez dobrze jeśli tylko nomenklaturowe kolaboracyjne a nie zdradzieckie gó... W imię zachowania dotychczasowych przywilejów dobrze jeśli tylko nomenklaturowej karierowiczowskiej kolaboracji urąga elementarnej inteligencji nie wspominając już o krzywdzie tych wszystkich bardzo licznych bezimiennych którym PRL dlatego, że się nie ugięli zrujnował życie. .
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @1stanczyk Kto "pilnował" "dyktatury proletariatu" ? Kto "pilnował" "komuny" w naszym kraju ? Nie wiesz? Pewnie twoi starzy. Więc zlustruj najpierw swoją matkę i swojego ojca, piewco PRAWDY.
  już oceniałe(a)ś
  6
  8
  @1stanczyk Chciałbym ci pomóc i chociaż minęło sporo czasu od obalenia komuny znalazłem kilku "aniołków" którzy brali czynny udział w aparacie represji. Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości IVRP- członek PZPR do jej końca. Skazywał w stanie wojennym. Skazał między innymi Bronisława Komorowskiego z PO za udział w manifestacji na warszawskim Placu Zwycięstwa w rocznicę odzyskania niepodległości. W uzasadnieniu wyroku pan Kryże napisał m.in., że `demonstracyjnie okazywali lekceważenie dla narodu polskiego, twierdząc m.in., że nie jest on narodem wolnym i niepodległym'. Kryże jako przewodniczący Wydziału IV Sądu Okręgowego w Warszawie organizował też usuwanie sędziów wydających łagodne wyroki wobec działaczy podziemnej opozycji. Wojciech Jasiński- Minister Skarbu IV RP- członek PZPR w latach 1976 - 1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. w czasie debaty sejmowej, indagowany na okoliczność przynależności do PZPR Jasiński nie przyznał się do tego, a w jego życiorysie zaprezentowanym posłom nie było na ten temat ani słowa. Andrzej Aumiller- Minister Budownictwa IV RP- zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR, a następnie i Unii Pracy. 6. Anna Kalata - Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD. Zbigniew Graczyk- Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP - przez 20 lat należał do PZPR, będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  Jakim trzeba być bydlakiem żeby 100 letniego człowieka do sądu ciągnąc, bo rozmawiał z UB 60 lata temu.IPN sięgnął dna.
  @skuteczny.ban.gw.haha Porównanie człowieka, który przelewał krew w Powstaniu, a którego szantażem skłoniono do współpracy z ubecją, z hitlerowskimi oprawcami, to dowód na zbydlęcenie. Twoje własne.
  już oceniałe(a)ś
  31
  7
  @skuteczny.ban.gw.haha Nie mnie rozstrzygać czy jest winny. Skoro są dokumenty, że podpisał. To podpisał. Nie chodzi o to co kto podpisał, tylko co później z tym robił.
  już oceniałe(a)ś
  6
  9
  Sam sobie winien... Gdyby się z kapituły Orderu Orła Białego nie wycofał, to nikomu by się nie chciało nawet zajrzeć do jego teczki. Niestety, wycofał się, jak reszta przyzwoitych członków kapituły i teraz ma za swoje. A stara prawda, że nie należy się interesować sekretami wyrobu kiełbasy i kulisami polityki jest wciąż aktualna. Chce się Ż!!! Te kundle, które się dorwały do władzy nie spoczną, dopóki nie zniszczą każdego wybitnego człowieka, który nie stanął po ich stronie, nie stoi na dwóch łapkach i nie "służy". Nic dziwnego, że nie wspomina się nawet słowem o innym bohaterze PW, o Rajmundzie Kaczyńskim. Też odznaczonym orderem Virtuti Militari za bohaterstwo w walce. On jednak od razu znalazł się po słusznej stronie i zapewnił swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, za co odpłacili mu milczeniem o jego zasługach. Przepraszam za nieco afektowany tekst, ale muszę to napisać; Hipokryzja to najskuteczniejszy sposób, aby zdobyć władzę i usuwać z drogi każdego, wyrażającego inne zdanie, pozostawiać zaś tych, co wyją na cmentarzach. Będzie dobry powód, aby pana generała pochować bez zbytniego rozgłosu. Może nawet nie koniecznie na Powązkach, bo tam leżą prawdziwi bohaterowie!?
  @anca38 Tak dla porządku przypomnijmy, że w Kapitule Orderu Orła Białego obecnie pozostał już tylko Andrzej Duda.
  już oceniałe(a)ś
  20
  6
  @anca38 wycofał się z Kapituły Orderu Virtuti Militari - gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski (2005-2015)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @janko555 Taż w pierwszym zdaniu mojego wpisu jest to właśnie napisane. Gdyby się nie wycofał, to jego teczka by spokojnie leżała na dolnej półce regału. Samo życie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Kościuszko też współpracował, o Mickiewiczu nie wspominając
  @quinc2 Kosciuszko, chwała mu na wieki, był wielkim patriotą! W tamtych czasach wiedział że trzeba powywieszać biskupów, bo inaczej nigdy nie będzie wolnego państwa.
  już oceniałe(a)ś
  28
  7
  @quinc2 Piłsudski też współpracował - z HK-Stelle i Kempeitai. Tak po prostu wygląda twardy świat dużych chłopców, czego mali chłopcy zrozumieć nie potrafią.
  już oceniałe(a)ś
  29
  1
  @cyniczny.komentator niscy tym bardziej...
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  Hitlerowcy tez odznaczonych krzyzem zelaznym Niemcow "lustrowali". Tylko dlatego ze byli pochodzenia żydowskiego. Rowniez jeden najwybitniejszych fizykow swiata, Heisenberg byl "lustrowany" i spedzil dwa tygodnie w Gestapo. Pozniej Heisenberg zostal mianowany szefem hitlerowskich badan nad bomba atomowa. Majac bezposrednia lekcje z "lustracji" nigdy nie chcial jej skonstruowac. Dwoch niemieckich fizykow pochodzenia zydowskiego, uciekajac z Niemiec i bedac w Anglii, po raz pierwszy obliczyli prawidlowo mase uranu potrzebna do reakcji łancuchowej, niecale 5 kg. Wtedy uwazano ze bedzie potrzeba kilkadziesiat ton co sprawialo ze taka bomba nie moglaby byc przeniesiona samolotem. Niemieccy naukowcy kiedy uslyszeli o bombie zrzuconej na Hiroszime uwazali ze to jest propaganda bo wtedy nie bylo samolotu by przniesc ciezar kilkudziesieciu ton. I tak to "lustracje" spowodowaly ze Hitler nigdy nie zrobil bomby atomowej pomimo ze program badawczy mial od polowy lat trzydziestych czyli 7 lat przed USA projektem Manhattan. IPN ma wiecej wspolnego z gestapo niz jakakolwiek inna organizacja. A ich dorobek jest i bedzie oceniany jako dzielacy i szerzacy nienawisc a nie pojednanie. Szef IPN, moralny idiota, tylko udowadnia jak blisko do gestapo ta organizacja jest ideowo.
  @maczimo Piotrowski jest prokuratorem stanu wojennego. IPN dostarcza materiałów wątpliwego pochodzenia nawiedzonym pampersom i dopiero gdy oni zrobią nagonkę, zaczyna kontrolować ich prawdziwość. Polska jest obecnie rządzona przez przestępców: Andrzej Duda i Beata Szydło nagminnie łamią konstytucję, na Kamińskim i Ziobrze wiszą poważne oskarżenia łamania prawa, Macierewicz jest winnym pomówień i włamania. To są fakty. Ty jesteś kretynem.
  już oceniałe(a)ś
  48
  9
  @leszek_borakiewicz Macierewicz powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za narażenie życia i wolności licznych oficerów wywiadu oraz tajnych współpracowników tegoż wywiadu, a także za narażenia życia żołnierzy polskich na misjach zagranicznych, którzy przez ten wywiad byli osłaniania. Za wysłanie na misję gó...arzy po kilkutygodniowym przeszkoleniu. Za nagonkę w sprawie Nangar-Khel - to jego wina. Całość rozpętali jego harcerze.
  już oceniałe(a)ś
  31
  7
  @adama IPN to nasze gestapo ja ich od lat nazywam PiSTAPO, mowcie tak o nich.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @leszek_borakiewicz To sa fakty, ale ci prymitywni, nawiedzeni zlem ludzie glownie jednak zza Buga w nie niewierza, jak to Azjaci i neofici wierza tylko w to co tzw. podludzie, w mity, bajki i dezinformacje, ktora sami stosuja. To sa cwiercinteligenci, z falszywymi dyplomami z PRL-u za pochodzenie gminne oraz z korupcji plemiennej jak w Krakowku.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3