O teczce TW "Bolka" i pierwszych stu dniach rządu mówili Aleksander Kwaśniewski i biskup Tadeusz Pieronek w pierwszym odcinku programu "Tomasz Lis." emitowanym na stronach Onet.pl i Newsweek.pl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

 

- To przeszukiwanie i publikowanie materiałów, które mają charakter prywatny, jest niedopuszczalne - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując wejście policji do domu Marii Kiszczak i zarekwirowanie znalezionych tam dokumentów.

Zobacz pierwszy odcinek programu Tomasza Lisa

- O co w tym wszystkim chodzi? To oczywiste. Jednym z planów PiS jest rewizja historii III RP. Chcą myślenia, że chodzi o wolną Polskę tworzoną tylko przez nich. W tej rewizji Wałęsa jest postacią kluczową. Odebranie mu sławy i uwikłanie go w dawne sprawy ma zdjąć Wałęsę z postumentu. (...) Odebranie Wałęsie tytułu do sławy, tworzenia niepodległej Rzeczpospolitej, ma zdjąć Wałęsę z postumentu. To akcja adresowana do młodych ludzi, którzy urodzili się w czasach mojej prezydentury. W opinii Jarosława Kaczyńskiego jedynym politykiem polskim, który zasługuje na szacunek, jest Lech Kaczyński - mówił Kwaśniewski w rozmowie z Lisem. I dodawał: - Wałęsa jest częścią polskiej historii, dobrze się zasłużył pokojowemu dochodzeniu do wolności. Niszczenie go to wielki błąd elit polskiej prawicy i części ludzi "Solidarności". Poznałem Wałęsę. Był niesterowalny, także przez swoich dwóch doradców: Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka.

Najważniejszy człowiek w państwie

Pytany o pierwsze sto dni rządu PiS Kwaśniewski mówił: - To zepsucie państwa na wieki. Jakie argumenty przekonają nową władze, żeby nie skorzystać z instrumentów przygotowanych przez PiS? Najbardziej wpływowy człowiek w Polsce nie ponosi dziś odpowiedzialności konstytucyjnej. Mamy, oczywiście, prezydenta, który jest z nominacji prezesa, mamy premier Beatę Szydło, także wskazaną przez niego. Mamy do czynienia z sytuacją nienormalną. Lojalność Dudy wobec prezesa jest tak wielka, że nie jest w stanie zachowywać się niezależnie. A prezydent powinien łączyć Polaków; z tej roli Andrzej Duda abdykował.

Kwaśniewski przyznał jednak, że "chęć zrobienia czegoś w kwestiach demograficznych dawno powinna znaleźć się wśród priorytetów rządzących". Na pytanie, co powstrzyma PiS, odpowiedział:

- Zagrożenia dla tej kadencji nie ma. Jest szansa na drugą. Temu służy konsolidacja władzy. Nie dziwię się, że poparcie jest w okolicach wyniku wyborczego. Są spełniane obietnice. 500 zł jest, ludzie, którzy mieli być wyrzucani, są wyrzucani. Hamulcem mogą być manifestacje KOD. One dowodzą, że buduje się społeczeństwo obywatelskie - dodał.

Winy mogą być wymazane

- Jestem jednak zadziwiony skalą ataku na Wałęsę. Wydaje mi się, że to jakaś sprawa polityczna; chodzi o skrzywdzenie człowieka, który ma inne poglądy - mówił w programie Tomasza Lisa biskup Tadeusz Pieronek. - Szanuję go za to, co zrobił dla Polski. Nie zamierzam zmieniać tego zdania w związku z opublikowanymi przez IPN materiałami. Nie osądzam ich, nie jestem ekspertem. A wiele wątpliwości co do ich autentyczności. SB były zdolne zrobić wszystko. Nawet gdyby Lech Wałęsa był w kontakcie ze służbami przez sześć lat, ale nikogo nie skrzywdził, dzięki temu, co zrobił dla Polski i świata, winy mogą być mu wymazane - dodał.

Pytany o brak wsparcia Kościoła dla Lecha Wałęsy mówił: - Jestem przekonany, że ludzie Kościoła, którzy znają sytuację z bliska, którzy wiedzą, jak działał reżim, mają uznanie dla Lecha Wałęsy za to, jak się z nim rozprawił.

Lis zapytał biskupa, czy Janowi Pawłowi II spodobałaby się Polska pod rządami PiS.

Czy JPII marzyłby o takiej Polsce?

- Na pewno takiej sobie nie życzył. Z tymi sposobami postępowania, które są lekceważeniem prawa, demokracji. Te procedury są po to, żeby chronić obywateli przed nadużyciami władzy. Jeśli codziennie słyszymy o nowych rozwiązaniach służących omijaniu przepisów, widzę przyszłość w ciemnych barwach.

Tomasz Lis przez osiem lat prowadził w TVP 2 program publicystyczny "Tomasz Lis na żywo". W styczniu wygasła jego umowa z TVP, której poprzedni prezes Janusz Daszczyński nie przedłużył.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie wykluczone że Kaczyński ma teczkę na Dudę. Taki mały szantażyk I Duda tańczy do muzyczki Kurdupelka.
  @dwcan Pewnie są w niej m.in. "zaginione" grafiki zajęć prowadzonych przez Dudę na uczelni, na które jeździł za sejmowe pieniądze...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @dwcan Duda to karłowaty Ducze ze struną grzbietową w miejscu kręgosłupa. Postaw rybę na kształtowej podpórce na ogonie, to sekundy nie ustoi. Duda - w gorsecie poleceń Prezia - zachowuje się podobnie. Obrzydliwa istota bez morale.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brakuje mi tutaj jednego, ważnega zdania, które wypowiedział o "dobrej zmianie" bp Pieronek: "Jako obywatel patrzę nq to ze zgorszeniem."
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  Wczoraj w programie "Bez retuszu" poświęconym Lechowi Wałęsie Dominika Wielowiejska poświęcała się w dyskusji z plejadą gwiazd pisoprawicy. Jako sekundanta przydzielili jej gniewnego licealistę. Miałem wrażenie, jakby ktoś próbował dyskutować o wartości architektury barokowego pałacu z pracownikami PGR-u, którzy właśnie wycinają z niego (bez przeszkód) belki stropowe na opał. Dlatego (z przerażeniem) zgadzam się, że ta kadencja (na ten moment) wydaje się niezagrożona...
  już oceniałe(a)ś
  30
  4
  "Najbardziej wpływowy człowiek w Polsce nie ponosi dziś odpowiedzialności konstytucyjnej" W TYM JEST SĘK!!!
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  Czułam, że episkopat Pieronka wysunie, by jakoś to bagno ogarnał. Ale... jestem zdziwiona jednak tak ostrymi słowy biskupa. Nie przypuszczałam, że ktoś z wierchuszki Krk się poważy. Pozostanę ostrożna, bo nie ufam purpuratom, ale miło słyszeć poparcie dla działań KOD. Choć nie w sposób jednoznaczny sformułowane.
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  Czyli jednak nawet w Episkopacie można znaleźć kogoś rozsądnego? Dobre i to.
  @tf1978 szkoda, że szanowny episkopat nie głosi swoich opinii otwarcie i jednoznacznie...przykro mi, ale nie wierzę w szczerość krytyki ekipy rządzącej ze strony kościoła - za dużo wspólnych interesów i za dużo dbałości kościoła o własne interesy
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Już sie chce rzygać, PiSA zajmuje się prywatnymi animozjami swego wodza.Niszczy kanony demokracji, bezszczelnie Kaczyski obnaża swoja taktykę, "gdyby Kom, WEn, weszła póżniej to wiele spraw już byśmy zakończyli", czy to jest chamskie działanie, bezszczelność JK zaczyna zatruwać zdrowy rozsądek, na dodatek coraz więcej "ideologa" Ziobry-Zero, Jak na zamówienie zaczynaja się przeszukania, aresztowania oskarżania niedobrze.I gwóżdż programu "żołnierze przeklęci", jeszcze żyją ludzie którzy zaznali dobrodziejstw od tyc watażków. Nikt nie robi sprawiedliwej oceny ich działalnosci, hurtowo zostają awansowani, odznaczani PiS się spieszy aby utrudnić historyką weryfikację poczyniań tej formacji. Już dochodząc do głosu JK od zawsze zmienia historię na swoją modłe.Teraz bandyci są cacy, a żołnierze przebywający szlak od Lenino do Berlina to jakaś banda, Jeśli ktoś się nie zgadzał z nową polityką powojenną to nie powinien niszczyż i mordować swoich obywateli. Gra prowadzona przez IOPN teczkami wcześniej czy póżniej wyda owoce o jeszcze innych "skażonych" współpracą z SB, czas na kler i aktywistów PiS-u.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Jeśli teraz IPN szuka nerwowo kwitów np. u Jaruzelskiego, to dałbym głowę, że przede wszystkim po to, by wyłowić te najbardziej niewygodne dla kaczystów - te na nich samych. Akcja z tzw. "teczkami Bolka" miała m. in. stworzyć wygodny pretekst do przeprowadzania takich nalotów. A poza tym, co szkodzi takiego jednego czy drugiego biskupa albo Rydzyka trzymać w garści?...
  już oceniałe(a)ś
  16
  0