Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na kijowskim Majdanie w czwartek i piątek śmierć poniosło 77 osób, a ok. 1500 zostało rannych. Te tragiczne wydarzenia poruszyły całą Polskę. Od kilku dni niemal w każdym większym mieście w kraju spontanicznie organizowane są akcje wsparcia dla protestujących Ukraińców. Organizowane są manifestacje oraz zbiórki darów i pieniędzy. Akcji jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, lecz jedynie te najważniejsze w największych miastach. O to one (miasta w kolejności alfabetycznej).

Bydgoszcz - apel prezydenta i koncerty

"W piątek o godz. 20 zapalmy w oknach znicze na znak solidarności z narodem ukraińskim - apeluje na swoim blogu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Przekażmy w ten sposób opowieść o sytuacji na Majdanie dalej. Tyle każdy z nas może zrobić".

Najpewniej w przyszłym tygodniu w Bydgoszczy odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Ukrainy w klubokawiarni 1138. Przygotowuje go Lilia Chekanova, studentka z WSG, promować go ma zabytkowy tramwaj oklejony żółto-niebieską flagą. Szczegóły przekaże w przyszłym tygodniu. Bydgoscy Ukraińcy i ich sympatycy wspierają się i informują m.in. poprzez facebookową grupę Euromajdan Bydgoszcz. Pieniądze zbiera też Caritas Diecezji Bydgoskiej (ul. Cienista 2, 85-819 Bydgoszcz). Można je wpłacać na konto: BNP Paribas Bank SA: PL 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001 z dopiskiem "Ukraina".

Częstochowa - w weekend zbiórka materiałów opatrunkowych

W piątek o godz. 18 mieszkańcy Częstochowy będą zapalać "światełko dla Ukrainy". Manifestacja odbędzie się na skwerze Solidarności, od strony urzędu miasta. Zaprasza na nią Alex Kopia z fundacji Miasta dla Ludzi, ten sam, który kilka tygodni temu był jednym z organizatorów transportu darów dla protestującego Majdanu. Zbiórkę darów dla Ukrainy organizują również dwie częstochowianki związane z miejską kulturą - performerka Anna "Fugazi" Biernacka i malarka Anna Wójcik.

W sobotę i niedzielę przy ul. Ogrodowej 14/16 czekają na materiały opatrunkowe: bandaże, sterylne opatrunki, opaski uciskowe, plastry z opatrunkiem i bez niego, wodę utlenioną, jednorazowe rękawiczki (rozmiar 7-9) czy maseczki na twarz. Zbierają też koce i pościel, przede wszystkim zaś prześcieradła. Jeśli ktoś nie może sam dostarczyć ich na Ogrodową, niech dzwoni: 506 814 148.

Elbląg - zbiórka leków podczas meczu

Władze Elbląga wystosowały list poparcia dla demonstrujących na Majdanie. Podpisali się pod nim prezydent Elbląga Jerzy Wilk, przewodniczący rady miejskiej Janusz Nowak oraz elbląscy radni. Samorządowcy wspólnie z Elbląskim Oddziałem Związku Ukraińców w Polsce planują również zbiórkę leków, żywności oraz odzieży. 26 lutego podczas dwóch meczów piłki ręcznej w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc społeczności ukraińskiej (tego dnia mecze rozegrają elbląskie drużyny EKS Start Elbląg oraz KS Meble Wójcik Elbląg). W planach jest również koncert, z którego dochód ma być przeznaczony na ten cel.

Gdańsk - manifestacja na placu Solidarności, pikiety pod konsulatem

W Gdańsku w czwartek odbyła się chyba największa manifestacja poparcia dla Majdanu w kraju. Na placu Solidarności zgromadziło się ok. 800 osób, w tym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz trzej prezydenci - Gdańska, Gdyni i Sopotu.

- Nie możemy zrozumieć, jak można strzelać do własnego narodu - mówiła podczas demonstracji Elżbieta Krzemińska ze Związku Ukraińców w Polsce z oddziału w Gdańsku. - Do tej pory nie używałam słowa "banda", ale dzisiaj mogę powiedzieć, że to jakaś bandycka horda demonstruje swoją siłę w Kijowie. Codziennie spontaniczne pikiety odbywają się pod konsulatem Ukrainy w Gdańsku. Ludzie przynoszą znicze i ukraińskie flagi.

W sobotę na molo w Gdańsku-Brzeźnie o godzinie 20 zapalone zostaną żółto-niebieskie znicze w hołdzie ofiarom starć na Majdanie w Kijowie.

Tymczasem NSZZ "Solidarność" organizuje zbiórkę i konwój z transportem humanitarnym na Ukrainę. Do potrzebujących trafią przede wszystkim środki opatrunkowe i materiały pierwszej pomocy medycznej. Pierwszy transport powinien wyruszyć już w przyszłym tygodniu i zostanie sfinansowany ze zbiórki wśród członków Związku.

Pomóc można także finansowo, przelewając dowolne środki na konto Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Nr konta: 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 z dopiskiem "Ukraina".

Gdynia - solidarność w trolejbusach

Na gmachu Urzędu Miasta Gdyni obok flagi narodowej, europejskiej i miasta zawisły w piątek ukraińskie barwy narodowe. Pojawił się także dwujęzyczny baner "Gdynia z wolną Ukrainą". To samo hasło wyświetlane jest na multimedialnych ekranach w gdyńskich trolejbusach i autobusach.

Katowice - zbiórka lekarstw i opatrunków

Katowickie stowarzyszenie Pokolenie organizuje pomoc dla protestujących na kijowskim Majdanie.

- Potrzebne są lekarstwa, środki opatrunkowe i pieniądze - mówi Przemysław Miśkiewicz, lider organizacji. Miśkiewicz kilka dni temu wrócił z Ukrainy.

- Proszę wszystkich o pomoc. Taką zwykłą, ludzką. Tam dzieją się rzeczy straszne. Wiem, że nie mamy na to wypływu, ale możemy uratować niejedno ludzkie życie - apeluje Miśkiewicz. Dodaje, że w tej chwili oprócz pieniędzy bardzo potrzebne są lekarstwa i środki opatrunkowe.

- Tych rzeczy tam brakuje najbardziej. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Nie wiemy, czy będzie można coś dostarczyć legalnie. Transport wyruszy z Przemyśla jutro lub pojutrze - dodaje.

Wszyscy, którzy chcą pomóc protestującym Ukraińcom, mogą też wpłacać pieniądze na utworzone przez stowarzyszenie specjalne konto: 89 1050 1214 1000 0023 1985 370.

Ponadto w Zabrzu odbędzie się akcja pisania listów w ramach akcji Amnesty International. Maraton pisania rozpocznie się w Zabrzu (niedziela, godz. 9-14, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Rokitnicy, ul. gen. W. Andersa 64) oraz w Żywcu (sobota i niedziela, godz. 14-22, kino Janosik, ul. Sobieskiego 1).

Kielce przyjmują rannych Ukraińców

Dwóch rannych Ukraińców jeszcze w piątek trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Będą leczeni prawdopodobnie na oddziałach chirurgii i ortopedii.

- Na razie wiem, że jeden z nich ma roztrzaskane kolano, a drugi ranę postrzałową klatki piersiowej - opowiada Jan Gierada, dyrektor szpitala na Czarnowie. Dodaje, że nie wiadomo jeszcze, o której godzinie ranni zostaną przetransportowani do Kielc. - W każdym razie jesteśmy przygotowani. Czeka blok operacyjny i są specjaliści gotowi do pomocy - zapewnia Gierada.

Przez cały czas trwa również akcja świętokrzyskiej "Solidarności". Zachęca ona Polaków do przyjmowania rannych z Ukrainy pod swój dach i zapewnienia gościny przez tydzień bądź dwa.

"S" ma deklarację również z Wrocławia, Krakowa i Przemyśla. Zgłoszenia można podawać pod numerem telefonu 533 263 987. Cały czas można też wpłacać pieniądze na konto "S": 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 z dopiskiem "Ukraina". Środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów opatrunkowych i żywności.

Łódź - manifestacja i zbiórka

W piątek o godz. 19 na pl. Wolności w Łodzi władze miasta zorganizowały pikietę solidarności z narodem ukraińskim. "Na łódzkim Majdanie Wolności damy znak naszym sąsiadom, że w tych trudnych chwilach jesteśmy z Nimi. Tego dnia Tadeusz Kościuszko też będzie Ukraińcem" - zapowiadają organizatorzy. Na Facebooku udział w pikiecie zapowiedziało już ponad 700 osób. Z kolei Caritas Archidiecezji Łódzkiej zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zamieszek. Wpłacone przez łodzian kwoty na konto Caritasu zostaną przeznaczone na zakup leków, żywności, środków opatrunkowych i innych potrzebnych produktów. Numer konta: Bank Pekao SA V O/Łódź 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

Olsztyn - artyści zbierają pieniądze

Olsztyńscy aktorzy też nie chcą pozostawać obojętni wobec tego, co się dzieje na Ukrainie. Poniedziałkowe wydanie Czytanek Marginesu poświęcą twórczości ukraińskich i polskich pisarzy, która jest związana z przemianami za wschodnią granicą. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 18 na scenie Margines.

Podczas spotkania czterech aktorów zaprezentuje fragmenty utworów ukraińskich i polskich autorów, których twórczość odwołuje się do przemian po 1989 r. i do dzisiejszego życia na Ukrainie. Olsztynianie będą mogli zapoznać się m.in. z twórczością Jurija Andruchowycza, Tarasa Prochaśki, Serhija Żadana i Oksany Zabużko. Artyści zaprezentują też widzom przejmujący wiersz młodego Ukraińca, który zginął na Majdanie. Chociaż do tej pory wstęp na Czytanki był wolny, tym razem organizatorzy postanowili to zmienić.

Publiczność będzie proszona o przekazywanie dowolnych sum na konto fundacji Edukacja dla Demokracji i przyniesienie do teatru dowodów wpłaty. Organizacja od kilku tygodni zbiera pieniądze na pomoc dla uczestników Majdanu. - Zbieramy tylko pieniądze. W Polsce kupujemy kamizelki kuloodporne, bo u nas są one trzy razy tańsze niż na Ukrainie - mówi Ewa Romanowska, przedstawicielka fundacji. Numer konta i inne informacje na temat zbiórki znajdują się na stronie www.edudemo.org.pl .

Płock - akcja pisania listów, iluminacja ratusza

Od godz. 18 w piątek w holu Urzędu Miasta w Płocku można się wpisać do księgi "Solidarni z Ukrainą". Zostanie ona przekazana ambasadzie ukraińskiej.

Księga będzie wystawiona w piątek w godz. 18-21, w sobotę i niedzielę w godz. 10-18. W piątek zmienił się też kolor iluminacji płockiego ratusza. Przez weekend budynek będzie oświetlony w barwach Ukrainy - na niebiesko i żółto.

Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku wspólnie z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki przyłączają się z kolei do akcji Amnesty International. Każdy, kto chce wziąć udział w tej akcji, może przyjść w sobotę w godz. 10-13 do Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Tumskiej 9a. Organizatorzy zapewniają materiały (papier, koperty, długopisy, informacje).

Poznań przyjmuje rannych

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poprosił szpitale w Poznaniu i okolicy o pomoc w rehabilitacji rannych na kijowskim Majdanie. Ranni będą mogli leczyć się w Lesznie, Kaliszu i Koninie, a także Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii - marszałek Marek Woźniak jest już po rozmowach z Witoldem Horowskim, konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu. Szpital Wojewódzki przy ul. Lutyckiej już zabezpieczył 19 łóżek - informuje Anna Parzyńska-Paszke, rzecznik urzędu.

Demonstranci mają się leczyć na oddziałach: ortopedii, chirurgii, chorób płuc. Nie tylko w Poznaniu, ale też w szpitalach w regionie: Lesznie, Kaliszu i Koninie. Marszałek Woźniak rozmawiał też z konsulem Horowskim w sprawie możliwości zorganizowania pomocy rzeczowej dla demonstrantów - zbiórki artykułów medycznych i żywności.

Hołdem dla Ukraińców będzie też piątkowy koncert poznańskiego rapera Mezo, czyli Jacka Mejera. Wraz ze swoimi przyjaciółmi o godz. 19 wystąpi w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie przy ul. Szkolnej 16. Koncert będzie nosił wymowny tytuł "Mezo & Friends: Jest nas wielu". Wraz z Mezo na scenie pojawią się wokaliści Kasia Rościńska i John James, a także beat-boxer i showman - Vito WS. Cała trójka jest znana z programu telewizyjnego "Bitwa na głosy".

Szczecin przyjmuje dzieci i studentów

Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska zadeklarował w piątek, że miasto zorganizuje i sfinansuje w tym roku letni pobyt dzieci i ich opiekunów z Dniepropetrowska. To miasto partnerskie Szczecina. Szczecin sfinansuje też co najmniej roczny pobyt dla kilkunastu studentów, którzy ze względów politycznych zostaną usunięci z uczelni. Będą mogli studiować na szczecińskich uczelniach. Krzysztof Soska zapowiedział na konferencji prasowej, że z władzami większości uczelni już odbył rozmowy.

- Szczecin jako miasto najbardziej oddalone od wydarzeń, które dzieją się za naszą granicą, ma możliwość spojrzenia na zaistniałą sytuację z innej perspektywy - powiedział Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. - Szczecin ma tradycję miasta zbuntowanego, nasze doświadczenia z lat poprzednich, pomoc Węgrom w 56 roku, wydarzenia lat 70., pozwalają inaczej spojrzeć na to, z czym aktualnie mamy do czynienia na Ukrainie. Wiemy, że Ukraińcy potrzebują teraz jak największej liczby gestów solidarności.

W Szczecinie pieniądze i dary zbiera fundacja Edukacja dla Demokracji, ul. Nowolipie 9/11. Można je wpłacać na konto: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813 z dopiskiem "Zachodnie Pomorze dla Ukrainy".

Zbiórkę pieniędzy pod hasłem "Szczecinianie solidarni z Ukrainą" prowadzi również Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Konto: PKO BP SA II o. Szczecin 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757. Hasło: "Ukraina".

Tarnów - przejmują rannych, zbierają krew

- Miasto jest gotowe na przyjęcie rannych do miejscowych szpitali. Wyraziły na to zgodę dyrekcje miejskiego szpitala im. Szczeklika oraz wojewódzkiego im. św. Łukasza. Może się to stać w każdej chwili - zapowiedział w piątek zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański. W mieście prowadzona jest zbiórka pieniężna, będzie można również oddać krew.

Zbiórkę pieniędzy koordynuje Stowarzyszenie Dzieci Tarnowa. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej, nr konta: 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 PKO BP I O/Tarnów, z dopiskiem "Ukraina".

Odbędzie się także zbiórka uliczna - w najbliższy poniedziałek 24 lutego (na placu Sobieskiego między godziną 12 a 16), w piątek 28 lutego (pod Domem Handlowym "Świt"), a także w sobotę 1 marca (przed centrum handlowym Gemini Park Tarnów). Zebrane pieniądze posłużą także na sfinansowanie leczenia rannych z Ukrainy. Tarnowski PCK zorganizuje zbiórkę krwi dla rannych. Odbędzie się ona w sobotę 1 marca przed Gemini Park Tarnów. Osoby lub instytucje zainteresowane udzieleniem dodatkowej pomocy - niezależnie od prowadzonej akcji - proszone są o kontakt z Tarnowskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. św. Anny 5, tel. 14 3070131 - w godzinach od 8 do 16 w dni powszednie), koordynowanym przez Fundację Hetmana Tarnowskiego w Tarnowie. Komunikat o udzielanej pomocy zostanie przekazany także podczas niedzielnych mszy świętych w tarnowskich parafiach.

Tarnów ma trzy miasta partnerskie na Ukrainie - są to Winnica, Tarnopol i Biała Cerkiew.

Toruń - utwór "Majdan" i wakacje dla dzieci

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu noszą od piątku przypięte do ubrań kokardki w barwach narodowych Ukrainy. Apelują równocześnie o przyłączenie się do zbiórki pieniędzy na leki i żywność dla poszkodowanych w zamieszkach, którą w całej Polsce przeprowadza Caritas.

Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że w tym roku do Torunia przyjedzie na wakacje więcej dzieci z Ukrainy niż w latach poprzednich w ramach międzynarodowej wymiany.

Na antenie radiowej Trójki miał też w piątek premierę dedykowany Ukrainie utwór "Majdan" zespołu Kto To Taki. Nagrali go muzycy z Torunia, Golubia-Dobrzynia i Bydgoszczy. Można go posłuchać także na YouTubie.

"Nie obchodzi nas, kto strzela, do kogo. Na Ukrainie giną ludzie. Zbierzmy się we wtorek o godz. 19 pod pomnikiem Kopernika, przynieśmy świeczki i okażmy wsparcie dla rodzin i przyjaciół ofiar ostatnich wydarzeń" - apelują z kolei internauci na Facebooku.

Warszawa - codziennie akcja i podświetlony Pałac Kultury

W stolicy codziennie odbywają się spontaniczne manifestacje pod ambasadą Ukrainy. Bez przerwy przychodzą ludzie i zapalają znicze.

Władze Warszawy wydały również zarządzenie o podświetleniu na żółto i niebiesko Pałacu Kultury i Nauki na znak solidarności z protestującymi. Ma on być tak podświetlany codziennie i bezterminowo.

Premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski potwierdzili, że wezmą dzisiaj udział w akcji pt. Światło dla Ukrainy .

Oprócz prezydenta i premiera swój udział w inicjatywie potwierdziło ponad 17 tys. osób. O godz. 20 świeczki zapłonęły też w oknach Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu i w oknach Belwederu. Światło dla Ukrainy zapaliło się także w oknach kancelarii premiera.

"21 lutego 2014 (piątek) o godzinie 20 zapalmy świeczki w naszych oknach. Będzie to symbol naszej solidarności z narodem ukraińskim. Jest to odpowiedź na apel premiera i wszystkich polityków, którzy spotkali się dziś i ponad podziałami chcą działać dla Ukrainy" - czytamy na profilu akcji.

W piątek godz. 19.30 w kościele św. Marcina odbyła się msza święta i czuwanie modlitewne o pokój na Ukrainie i za poległych w trakcie walk. W sobotę 22 lutego Teatr Polski zaprasza na Salon Poezji Ukraińskiej. Wiersze Jurija Andruchowycza, Serhija Żadana, Wasyla Stusa i Wasyla Hołoborodki przeczytają aktorzy Olena Leonenko i Mariusz Bonaszewski. Rozpoczęcie o godz. 12, Teatr Polski, ul. Karasia 2, bilety po 8 zł. Również w sobotę odbędzie się Maraton Pisania Listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie, przygotowywany przez Amnesty International i fundację Projekt: Polska. Wydarzenie odbędzie się w lokalu Państwomiasto przy ul. Andersa 29 w godz. 10-19. Adresatem będą ukraińskie władze. Natomiast w sobotę o godz. 18 w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar poległych na Majdanie i pokoju na Ukrainie.

W niedzielę 23 lutego w południe na placu Zamkowym odbędzie się wiec solidarności z Ukrainą. Organizuje go Społeczny Komitet "Euromajdan Warszawa". To mieszkający w stolicy Ukraińcy, osoby związane z Ukrainą, organizacje pozarządowe, m.in. Związek Ukraińców w Polsce. W niedzielę o godz. 11 zostanie odprawiona msza św. w archikatedrze św. Jana w intencji pokoju na Ukrainie oraz za poległych na Majdanie. W godz. 14-18.30 czuwanie modlitewne "O pokój na Ukrainie", a także adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela. Natomiast w poniedziałek 3 marca odbędzie się Koncert Dzień Pamięci Ofiar Majdanu. Wystąpią m.in.: Daniel Olbrychski, Lena Leonenko, Olga Pasiecznik, artyści białoruscy i ormiańscy. Miejsce: Teatr Polski, Karasia 2. Koncert organizują: Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, Związek Ukraińców w Polsce i warszawski ratusz.

Wrocław zaprasza represjonowanych

Wrocławsko-warszawski Komitet Wsparcia Ukrainy powstał z inicjatywy członków Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, eurodeputowanego Pawła Kowala oraz historyków Adolfa Juzwenki i Jana Malickiego.

W czwartek dołączyli do nich m.in. naukowcy, w tym rektorzy wrocławskich uczelni oraz ludzie ze świata kultury, np. Andrzej Wajda czy Adam Zagajewski. - Jestem w kontakcie telefonicznym z merem Lwowa, naszego partnerskiego miasta - mówi Dutkiewicz. - Apeluję do wrocławian, by deklarowali zaproszenie do swoich domów osób represjonowanych, które wychodzą z polskich szpitali lub muszą wyjechać z Ukrainy.

lja Tandur, który organizował wiece poparcia dla Ukrainy we Wrocławiu, planuje kolejną akcję na najbliższą niedzielę.

- Wstępnie chcemy zebrać się o godz. 11.30 na pl. Nankiera i odbyć milczący protest. Ale o szczegółach będziemy jeszcze informować, bo w Kijowie sytuacja zmienia się i nie wiadomo, co wydarzy się do niedzieli - wyjaśnia. Organizatorzy wiecu proszą o przynoszenie ze sobą świec i zniczy, żeby uczcić pamięć zmarłych podczas zamieszek Ukraińców. W niedzielę o godz. 16 w katedrze greckokatolickiej odbędzie się polsko-ukraińska msza za ofiary zamieszek.

- Apeluję też o wspólną modlitwę w intencji Ukrainy. Codziennie o godz. 20 połączmy się myślami z tymi, którzy protestują - mówi ks. Andrzej Michaliszyn z parafii greckokatolickiej, który w środę wrócił ze Lwowa. - Ukraińców wspierają też mali wrocławianie. W przedszkolach przy ul. Wietrznej i Sudeckiej zawisły plakaty z życzeniami powodzenia dla Ukrainy i odciśniętymi śladami małych dłoni.

Amnesty International "Grupa Wrocław" organizuje akcję pisania listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie. Akcja odbędzie się w niedzielę 23 lutego o godz. 14 i potrwa do 19. Swoje listy można przynosić i pisać w klubie Pod Pałacykiem przy ul. Kościuszki.

Dzisiaj o godz. 14 pod pomnikiem Aleksandra Fredry na wrocławskim Rynku zapłoną świeczki ułożone w napis "Ukraina". Swoje świeczki - razem z setkami innych wrocławian, którzy zadeklarowali udział w wydarzeniu - można też postawić w oknie. Wszystkie mają zapłonąć równo o godz. 20. Informacje o wrocławskich akcjach oraz wzory listów poparcia można znaleźć też na stronie Komitetu Wsparcia Ukrainy oraz na stronie Wrocław dla Ukrainy . Tam też znajduje się aktualizowana na bieżąco lista miejsc, do których można przynosić lekarstwa, opatrunki i odzież. Do niedzieli dary można zanosić do Karavanu (ul. św. Antoniego 40/1, od godz. 12), Turbulencji (pl. Teatralny 1, od godz. 17), CK Zamek w Leśnicy (od godz. 10 do 11.30), restauracji Agawa (od godz. 10), CEH Komspiracja (pl. Solny, od godz. 12) oraz stowarzyszenia Tratwa (ul. Legnicka 65, od godz. 12 do 20).

W niebiesko-żółtych barwach ma być także od piątku podświetlany Stadion Wrocław. Codziennie do końca tygodnia od godz. 19 do północy stadion rozbłyśnie w narodowych barwach Ukrainy.

Zielona Góra - manifestacja aktorów i zbiórka

Teatr Lubuski nie pozostaje obojętny na wydarzenia, które od dwóch miesięcy podzieliły Ukrainę. W geście solidarności aktorzy organizują dzisiaj akcję artystyczną o godz. 20 przed budynkiem teatru.

"Pokażmy, że dramatyczna sytuacja na Ukrainie nie jest nam obojętna! Pomóżmy narodowi ukraińskiemu w walce o życie w demokratycznym kraju!" - piszą artyści.

Apelują również o wpłacanie pieniędzy na konto Caritasu w Zielonej Górze: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina". Uruchomiony został też charytatywny SMS na rzecz poszkodowanych. Wystarczy wysłać SMS-a o treści "POMAGAM" na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.