Światowy Dzień Książki Wrocław - Europejska Stolica Kultury - będzie obchodził wyjątkowo. Stanie się Światową Stolicę Książki UNESCO. Wśród wydarzeń są m.in. otwarcie Muzeum Pana Tadeusza czy specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, ale gwoździem programu będzie "Gazeta Pisarzy".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z inspiracji ESK Wrocław 2016 w tym dniu numer "Wyborczej" zostanie w całości przygotowany przez kilkudziesięciu pisarzy. Wezmą oni udział w redagowaniu gazety w redakcji warszawskiej. Wybiorą tematy, opiszą wydarzenia, opatrzą redakcyjnymi komentarzami, zapełnią kolumny "Magazynu Świątecznego". Tego dnia czytelnicy "Wyborczej" spojrzą na świat oczami autorów literatury, zresztą nie tylko polskich. W przededniu tej edycji będziemy towarzyszyli z kamerą naszym gościom w redakcji na Czerskiej, a na serwisie wyborcza.pl będzie można śledzić proces przygotowywania gazety, oglądać rozmowy z pisarzami, zadawać pytania za pośrednictwem Facebooka .

Na nasze zaproszenie do pracy nad newsową częścią gazety odpowiedzieli: Marek Bieńczyk, Wojciech Kuczok, Sylwia Chutnik, Maciej Hen, Jerzy Sosnowski, Małgorzata Rejmer, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ziemowit Szczerek, Wioletta Grzegorzewska, Piotr Siemion, Zbigniew Mentzel, Anna Dziewit-Meller, Mariusz Szczygieł, Joanna Fabicka, Cezary Łazarewicz, Janusz Rudnicki, Marcin Wroński, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Halber, Berenika Miszczuk, Wit Szostak, Magdalena Parys, Wojciech Tochman, Krzysztof Varga, Katarzyna Tubylewicz, Beata Chomątowska, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Ziemiański, Piotr Adamczyk, Agata Passent, Andrzej Bart.

Gościem we Wrocławiu będzie 23 kwietnia słynny norweski autor kryminałów Jo Nesbo, a tego samego dnia wywiad z nim będzie jedną z atrakcji "Gazety Pisarzy".

Dlaczego to robimy? Bo chcemy przypomnieć, że to literatura i pisarze dają nam język, którym możemy się porozumieć. W czasach, gdy narzekamy, że rozpada się nam społeczeństwo, że brakuje nam wspólnych mianowników do podjęcia rozmowy, że zamiast wspólnoty doświadczeń, na podstawie której można próbować się dogadać z obcym człowiekiem, mamy do czynienia wyłącznie ze zbiorem doświadczeń jednostkowych, które coraz bardziej się rozjeżdżają - to mówimy właśnie o znikaniu literatury.

Z badań wynika, że ponad 20 milionów Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki , 10 milionów nie ma ani jednej w domu. My chcemy ten trend odwrócić, przekonać każdego, że literaturą lepiej się myśli i że tylko ona daje nam kompetencje, by radzić sobie w nowoczesnym świecie.

Filmy, seriale, płyty, koncerty, książki, spektakle, wystawy, komiksy. Przez cały dzień i cały tydzień.

 

Dołącz do nas na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Przydatne linki

Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
kto to jest Tubylewicz ? Nic w ksiegarni w Walbrzychu nigdy nie bylo i dzisiaj nie ma.
@gregor25 ciesz się że jest Wałbrzych
już oceniałe(a)ś
0
0
90 procent tych ludzi nikt nie zna już za granicą na Odrze, a i ci tłumaczeni zajmują w liczących się księgarniach takie miejsce jak u nas literatura bułgarska, albo słoweńska i ok. tylko po co się tak nadymać?
już oceniałe(a)ś
1
2