To dzięki młodym świat dowiedział się o katastrofie klimatycznej. Zapraszamy licealistów, by poszerzali swoją wiedzę o tym kluczowym wyzwaniu współczesności, sprawdzili się w naszym Wielkim Teście Wiedzy o Klimacie - a potem zmieniali świat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TU ZNADZIESZ WSZYSTKIE INFORMACJE O WIELKIM TEŚCIE WIEDZY O KLIMACIE

Naukowcy od lat alarmują o tym, że na Ziemi trwa poważny kryzys klimatyczny. Powstawały liczne raporty Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), z których jasno wynikało, że przez nadmierną eksploatację Ziemi i emisję gazów cieplarnianych zmierzamy w kierunku katastrofy.

To jednak nie podziałało na ludzkość. Dopiero dzięki młodzieży dowiedzieliśmy się o tym, że kryzys klimatyczny jest najważniejszym wyzwaniem współczesności. Jako pierwsza z tą wiedzą na skalę naprawdę międzynarodową wybiła się piętnastolatka Greta Thunberg, która zamiast pójść do szkoły, stanęła z transparentem przed budynkiem parlamentu w Sztokholmie.

Wraz za nią poszły tysiące młodych na całym świecie, którzy stworzyli ruch Fridays for Future. Również w Polsce to Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, złożony z licealistów, najgłośniej mówi o potrzebie poważnej zmiany w gospodarce cały czas przecież opartej na węglu.

Jako "Gazeta Wyborcza" już jakiś czas temu zauważyliśmy wagę tematu. Stworzyliśmy specjalny dział dotyczący klimatu i środowiska. Codziennie - również na łamach kilkudziesięciu oddziałów lokalnych - piszemy o energetyce, transporcie, drzewach, suszy i innych tematach, które wiążą się ze skutkami zmian klimatu, a także próbą przeciwdziałania im.

Potrzeba działania jest coraz bardziej paląca. Każdego dnia słyszymy o suszy, tornadach, gwałtownych ulewach i burzach na całym świecie, często również w Polsce.

Naukowcy wykazali, że ostatnia wielka katastrofa ekologiczna na Odrze to także efekt zmieniającego się klimatu: niskiego stanu wód i suszy hydrologicznej, na którą nałożyły się kolejne błędy człowieka.

Żeby poradzić sobie z wielkim wyzwaniem, czeka nas wiele zmian w stylu życia i gospodarce. To młodzi ludzie są ich inicjatorami i wykonawcami. Dlatego chcemy, żeby młodzież poszerzała swoją wiedzę dotyczącą zmian klimatu, ich przyczyn i skutków. A potem edukowała innych i zmieniała świat.

6 października rozpoczniemy zapisy na nasz Wielki Test Wiedzy o Klimacie. Zachęcamy do zgłoszeń szkoły ponadpodstawowe: licea, technika i szkoły branżowe. Uczniów zapraszamy, by rejestrowali się wraz ze swoimi nauczycielami. 

Zgłoszenia przyjmować będziemy do 26 października za pomocą specjalnej strony dla każdego z pięciu ośrodków, w których będzie można przystąpić do testu:

  • Kraków: Uniwersytet Jagielloński
  • Opole: Uniwersytet Opolski
  • Trójmiasto: Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej
  • Warszawa: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wrocław: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

ZAPISY NA TEST


Nasze wydarzenie rozpocznie się 3 listopada w pięciu miastach o tej samej godzinie (10.30). Po skończonym teście każdy będzie mógł sprawdzić się również dzięki quizowi z tymi samymi pytaniami, który opublikujemy na naszym serwisie.

Przewidzieliśmy cenne nagrody w każdym mieście dla trzech najlepszych uczniów, a także dla szkoły, której uczniowie uzyskają średnio najwięcej punktów.

Nagrody dla uczniów:

I miejsce: Tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite SM-P619N 64GB LTE

II miejsce: Tablet Samsung Galaxy Tab A8 2021 10,5" WiFi 4/128GB

III miejsce: Samsung Galaxy Watch 4 R875 44mm LTE

Nagroda dla szkoły, której uczniowie uzyskają najlepszy wynik, to 2000 zł

W międzyczasie na naszych łamach będzie można się dokształcić i poszerzyć wiedzę. Na podstawie książki "Klimatyczne ABC" wydanej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Magdaleny Budziszewskiej, Aleksandry Kardaś i Zbigniewa Bohdanowicza powstaną specjalne materiały, dzięki którym będzie można przygotować się do testu. Materiały edukacyjne są dostępne na specjalnej stronie wydarzenia.

Liczne teksty dotyczącego spraw klimatycznych będzie można znaleźć także w drukowanym wydaniu "Gazety Wyborczej" oraz na serwisach internetowych Wyborcza.pl, w tym serwisach lokalnych.

Regulamin akcji

Zapisy na test

W razie pytań, prosimy o kontakt:
testoklimacie@wyborcza.pl

Test wiedzy o klimacie
CO WIESZ O KLIMACIE?
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem