Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Na tym albumie ["Brut"] słychać tęsknotę za latami 90., okresem mojego dojrzewania, poznawania muzyki za pośrednictwem MTV, VH1, inspiracji grunge'em, zachwytem nad płytami Björk, rodzącym się trip hopem - mówi Monika Brodka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami". - Tym nasiąkałam i to stanowiło dla mnie bazę. A ponieważ chciałam dodać do tego coś swojego, postanowiłam znowu dokopać się do instrumentów ludowych i brzmień, które są dla mnie organiczne, i potraktować je tym razem syntetycznie.

I dodaje: - Nagrywałam dźwięki, które mój tata grał na różnych instrumentach ludowych - na piszczałkach, okarynach, dudach, a moja znajoma Japonka Hiroko - na cytrze i harmonium. Później to samplowałam i przekształcałam w nowe, nieistniejące instrumenty.

Chyba mogę to nazwać zsyntetyzowanymi powidokami mojej przeszłości.

Przypomnijmy, że artystka jest siedmiokrotną laureatką Fryderyków, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Ostatnią statuetkę dostała w tym roku za teledysk roku (wspólnie z Przemysławem Dzienisem) do "Game Change".

 

Występowała na wielu zagranicznych festiwalach, jak SXSW, The Great Escape, Sziget, oraz na największych scenach polskich festiwali.

Na obecny status Brodka pracowała od najmłodszych lat. Masową rozpoznawalność uzyskała w 2003 roku za sprawą telewizyjnego talent show „Idol". Rok później zadebiutowała popowym albumem zatytułowanym po prostu „Album", a w 2006 roku na sklepowe półki dotarła płyta „Moje piosenki".

Gigantyczną popularność przyniósł jej jednak wydany w 2010 roku album „Granda". Bezkompromisowe folkowo-elektroniczne brzmienia wyraźnie odcięły Brodkę od wcześniejszego popowego repertuaru, płyta pokryła się podwójną platyną, a sama artystka awansowała do artystycznej ekstraklasy.

Co Jest Grane Festival Women's Voices 2022

To 10 koncertów w ciągu dwóch dni (17-18 czerwca), swobodna piknikowa atmosfera, festiwalowe spotkania i rozmowy, moc atrakcji familijnych dla rodzin z dziećmi, a także to, co nieodłącznie kojarzy się z festiwalami - czyli najlepsze foodtracki z kuchnią z całego świata

Wszystko w nowej lokalizacji festiwalu, czyli w Łazienkach Królewskich w Warszawie (ul. Myśliwiecka 1).

Bilety na: eBilet.pl, Going.pl oraz Empik Bilety. Dzieci do lat pięciu wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie.

Organizatorami Co Jest Grane Festival. Women’s Voices Edition są Agora S.A. i Wyborcza.pl.

Patronat Honorowy nad festiwalem objął Prezydent M. St. Warszawy

Partnerem głównym festiwalu jest Answear.com, partnerem strategicznym ŠKODA a partnerem merytorycznym Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Festiwal sponsoruje Perła Browary Lubelskie

Partnerami festiwalu zostali Miasto Stołeczne Warszawa, Instax Fuji Film, Szwajcarska Organizacja Turystyczna, Pandora, Belvedere, Factory Annopol i Ursus, Herbapol, Enel-Med Stomatologia, ESTELL Medycyna i Stomatologia Estetyczna

Patroni medialni: Wysokie Obcasy, Rock Radio, Helios, SundanceTV, KMAG, HIRO, KAMPUS, Radio Nowy Świat, Rytmy.pl, CGM, Noizz

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.