Dziś to może brzmieć zabawnie, ale w Krakowie kilku śmiałków z grupy "Niech maszty runą" wdarło się na dach budynku ze szlifierką kątową i chciało obalić stację bazową. Robili z tej akcji transmisję na żywo, a jakże, korzystając z telefonu. Mocno się dziwili, że ścina im internet.

Rozmowa z Rafałem Pawlakiem, kierownikiem Zakładu Badań Systemów i Urządzeń w Instytucie Łączności

Aleksander Gurgul: Zacznijmy od „foliarstwa" czyli od osób, które wierzą w teorie spiskowe, zjawiska paranormalne, pseudonaukowe teorie itp."

Rafał Pawlak: - Samo „foliarstwo" to i tak miękka kwestia. Dezinformację badamy od dawna, walczymy z nią od ponad czterech lat, a przez trzy prowadziliśmy projekt edukacyjny na temat PEM, czyli pól elektromagnetycznych. Dobrze też sprawdziliśmy kierunki, z których ta dezinformacja płynie do Polski.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Ja jednego nie rozumiem. Imperium, które nie potrafi zapewnić 40% swoich obywateli bieżącej wody i normalnych warunków do defekacji w postaci najprostszego wychodka, chce urządzać życie innym narodom. Ogromne zasoby naturalne, praktycznie cała tablica Mendelejewa i nie potrafią tego zagospodarować tak by zagwarantować cywilizowane warunki do życia własnym obywatelom. Czym chcą zaimponować - wódą i słoniną albo najnowszym modelem walonek? Nic od nich nie chcemy. Niech sobie żyją w tym ruskim mirze, tylko na litość boską niech nie oczekują, że my też tego będziemy chcieli.
  @puchacz43
  Boso, ale w ostrogach. To jest po prostu zjebany do samego konca narod, ktory wyswiadczylby przysluge calej Europie przestajac istniec.
  już oceniałe(a)ś
  47
  1
  @puchacz43
  ja ci wytłumaczę mniej więcej : oni chcą żeby wszyscy mieli tak jak oni w tych 40% o których napisałeś , a nie mieli tych 60% które oni mają a my nie mamy - wtedy jest ruski mir
  już oceniałe(a)ś
  38
  1
  @puchacz43
  bo to jest Imperium, które nie ma analoga w całym mirze
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  @puchacz43
  Nie potrafi i nawet nie chce, nie zamierza.
  Jak w tym dowcipie o sąsiadach gospodarza posiadającego super krowę. Niemiec się modli, Herr Gott, daj mi taką samą, polski sąsiad, Panie Boże, niech mu zdechnie. Więc Rosjanie chcą, żeby inni też nie mieli wychodków, ale dodatkowo, chcą, żeby inni się ich bali, To nawet jest racjonalny wybór, nie mają innych atutów, a strach innych ich dowartościowuje, świadczy o potędze państwa. Skoro nie mogę mieć wychodka mam potężne państwo. Skoro żyję jak niewolnik, niech inni też tak mają. W gruncie rzeczy u nas też są tacy ludzie, różnica w skali zjawiska.
  Poczytaj "Listy z Rosji" Astolphe de Custine, tam się nic nie zmieniło pod względem mentalności. Rosja to kraj niewolników i każda próba wyjścia z tego stanu kończy się smutą.
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  @puchacz43

  Jeden z analityków Rosji (pracował kiedys w ich ministerstwie gospodarki) opisał tę sytuację tak - jeśli umiesz dobrze kraść to nie musisz umieć nic więcej.

  Dlatego nie ma żadnej rozsądnej polityki gospodarczej, społecznej, żadnej - bo oni umieją dobrze kraść i to im wystarczy.

  Jedyne miejsce gdzie musisz coś umieć i byc dobry, ale za to masz bardzo dlugą smycz - to ministerstwo gospodarki, bo mają na tyle instynktu zachowawczego, żeby starać się utrzymać pole na którym mogą kraść bezkarnie jak najdłużej.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @puchacz43
  Ciekawe te 40%, możesz podać link to uwiarygadniający, jeśli sam tego nie zbadałeś? Niemniej jednak kraj bez sedesów, ledwie 3x liczniejszy od Polski i z porównywalnym PKB produkuje wszystkie rodzaje własnej konstrukcji uzbrojenia, w tym atomowe, wszystkie rodzaje maszyn, pojazdów, samolotów, chemii i metalurgii, wyrobów domowego użytku, ma rozwiniętą astronautykę i energetykę jądrową, także na eksport. To teraz wymień co z tych tematów ma Polska. Nie licząc sedesów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  46
  @mirkomzz

  W tym zdaniu Rosja jawi się nam normalnie jako jakieś supermocarstwo.

  W tylko jednej dziedzinie - produkcji samolotów, elementy kadłuba to tłoczone aluminium. Do niedawna, być może jeszcze do dziś do samolotów SU- (wszystkie wersje) blachy tłoczono na prasie, którą Armia Czerwona ukradła z Niemiec, chyba od Messerschmidta.

  "Wszystkie rodzaje maszyn" - obecnie na północy, na kierunku charkowskim rosyjscy żołnierze atakują na motocyklach marki Ural i Dniepr - oba projekty to efekt tego, że naziści przekazali sojusznikom plany i narzędzia do produkcji tych motocykli w 1939 roku.

  Tak, że ten. :)
  już oceniałe(a)ś
  45
  1
  @puchacz43
  Immanentną cecha tego imperium jest pogarda dla czlowieka.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @mirkomzz
  Przypomnij mi, bo nie pamiętam, jaki model telefonu rosja sprzedaje z sukcesem na świecie?
  A może podpowiesz, jakie sprzęty domowe rosja eksportuje do różnych państw?
  Wymień też inne wspaniałe produkty rosyjskiej myśli technicznej, bo mi pamięć szwankuje?
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @mirkomzz
  no sedesy mamy. i produkujemy.
  Kiedyś na PWr na wydziale inżynierii sanitarnej funkcjonowało hasło:"zamiast bomby i rakiety zbudujemy cud klozety". I tak trzymać ;)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @groniar
  Rosja za to takie sedesy musi importować z zagranicy. Nie stój! Nie importuje tylko kradnie na Ukrainie!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tekst za długi dla szurów i foliarzy. Ale niewykluczone, że i tak za chwilę pojawią się tu po raz tysiącstofafnasty kacapskie i konfederuskie trolle ze swoimi pierdami. :)
  @szeloja
  Oni przesylabizuja tylko tytul. I beda kopiowac i wklejac kacapskie teksty
  już oceniałe(a)ś
  29
  1
  @yogi&ranger
  Do nich dotrze tylko filmik na fejsbuczku albo tiktoczku
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @szeloja
  Się śmiej.
  U mnie na wsi zbudowali kolej żelazną. I co? Krowy u sąsiada przestały się cielić.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @szeloja
  ważne, żeby też czytać i chociaż próbować dyskutować, choć nie jest to łatwe. znam osoby, które nawet lubię, ale jak dochodzi do dyskusji o tym, co czytały w internetach, to mi ręce opadają. X widział, Y potwierdził, Z wie, bo jest ekspertem, ale władze go tłamszą itd
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Rosja prowadzi wojnę totalną.
  @plutarch
  Najgorsze, że sobie całkiem nieźle radzi.
  już oceniałe(a)ś
  8
  8
  @plutarch
  USA chyba też? Bo po kiego mieszają się do konfliktów na całym świecie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  11
  @makatar
  Po pierwsze nie prowadzi żadnej wojny totalnej. Polecam sprawdzić co się kryje pod tą nazwą. Po drugie, nie, zupełnie sobie nie radzi. Wprost przeciwnie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  ta na marginesie :"....Jakie były główne kierunki dezinformacji?
  - Przede wszystkim nacisk na depopulację ludzkości. Już samo hasło „depopulacja" robi wrażenie. Albo inne, np. „eksperyment" czy „nieprzebadana technologia" albo „technologia wojskowa", „broń mikrofalowa". To tylko kilka nośnych sloganów..." A jakie to głośne nazwisko można do tych słów kluczy można dodać? np. były minister obrony pan poseł Macierewicz, połączyć kropki??
  @heynal309
  Kropki to on wciąga nosem
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @heynal309
  Depopulacja to powinien być główny kierunek "zielonych". Wszystkiego by trzeba było mniej. Jedzenia, mieszkań, samochodów... itd. Jeśli myślicie, że pandemia to tak sobie uciekła z laboratoriów, to może jednak...
  już oceniałe(a)ś
  1
  9
  @tghyujki
  lecz dieta MŻ jest rewelacyjna , Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @heynal309 Inna odmiana to ŻP........................... Żryj Połowę (aby dłużej żyć).
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Każda debilna teoria znajdzie swoich wyznawców. Im niższe wykształcenie i intelekt wyznawcy tym łatwiej takim typem kierować.
  @Leo767
  Gleba jest inna: poczucie niedopasowania do rzeczywistości i "gorszości". A to z domu wyniesione, ciągnie się pokoleniowo.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @Leo767
  No nie wiem - podobna kury nie będą się nosić , świnie prosić a krowy cielić - i co wtedy ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Leo767
  "święta" prawda
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @adam_jozef
  kuniec świata wtedy! :D
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nieprawdą jest że w szkole nikt nie lubi fizyki.Problemem jest nauczyciel który nie umie tej wiedzy w sposób zrozumiały przekazać uczniom.
  @baza
  Nieprawda. Zawsze się znajdzie kilku tępaków-kujonów, ktorzy myślą że nauki ścisłe można wykuć na pamięć.
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @baza
  Jeśli ktoś coś umie robić, to to robi. Jeśli czegoś nie umie robić, to tego uczy?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @barok-and-roll
  Wszystko można wykuć na pamięć.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @tghyujki
  Tak, tak. Foliarze właśnie wykuli i nic nie zrozumieli.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Dopóki mózgi ludzkie od kołyski poprzez religię będą szkolone do myślenia magicznego, a nie racjonalizmu - tak będzie. To sto spotkało żywność GMO i szczepionki - jedne z najważniejszych wynalazków ludzkości.
  @eolo
  miało być 'to samo'
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Zauważyliście, że obszary występowania świrów zwanych szurami ściśle pokrywają się z terenami o bardzo wysokim poparciu dla PIS, jak i dużego zaangażowania religijnego jej mieszkańców.
  No cóż, ciemnota ma tu wspólny mianownik.
  Idol morderców drzew Szyszko występował nawet w sejemie przeciw chemitrails, są na to protokoły (któryś jeszcze PiS dzielec też). Jak ktoś wierzy w bozie zrodzone z dziewicy z udziałem jakieogś gołębia i anioła, to uwierzy we wszystko.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0