Przepisy mówią jasno: płot nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, a ostre elementy powinny znajdować się na wysokości powyżej 1,8 metra. Większość ogrodzeń, na których giną łosie, nie spełnia tych warunków. - Mamy więc prawo, którego nikt nie przestrzega - mówi "Wyborczej" prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Robert Jurszo, "Gazeta Wyborcza": W latach 2010-23 na ostro zakończonych ogrodzeniach zginęło w Polsce ponad 130 łosi. Tylko w poprzednim tygodniu w różnych miejscach Polski na płotach zginęło siedem tych zwierząt. W tym tygodniu mamy dwa kolejne przypadki. Pytanie laika: dlaczego w ogóle łosie nadziewają się na ogrodzenia?

Prof. Rafał Kowalczyk: Łosie żyją na dość dużych obszarach. Podczas okresowych migracji bądź w poszukiwaniu pokarmu trafiają na obrzeża miejscowości. Tam napotykają ogrodzenia, które przecinają szlaki ich wędrówek. Część z nich jest nowa, bo zabudowa stale się rozrasta, wkraczając na tereny dotąd użytkowane przez zwierzęta. No i łosie próbują je forsować, by pójść dalej. Jeśli to ogrodzenie, które nie jest ostro zakończone, to po prostu się po nim prześlizgują...

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Oburzające jest, że prawo jest nagminnie łamane i nikt się tym nie przejmuje.
  @emigrand
  No przecież pierwsze zdjęcie to płot cmentarza.
  Kto zarządcy podskoczy? Już widzę te tłumy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @emigrand
  ludzie nie wiedza, zapewne nawet architekci nie bardzo sa swiadomi tego problemu - a wystarczylo by kilka akcji w terenie gdzie odpowiednie organy (nadzor budowlany ,straz miejska/gminna czy inne uprawnione) przejda sie spacerem i uswiadomia wlascicieli - albo zmiana plotu w okreslonym czasie albo mandat/skierowanie sprawy do sadu - jestem pewny, ze sprawy staly by sie glosne i ryzyko ponoszenia kosztow sklonilo by wlascicieli do zmian
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A kogo to obchodzi z tego nie ma kasy jak przytulić , a gdyby się znalazła o oooo to dopiero zrobiliby raj .Szkoda gadać skoro nasze drzewa lądują w Chinach a chłam sprowadzamy za ciężkie pieniądze i wmawiamy ,że to cacy o czym tu rozmawiać tak postępuje pisokatol i basta jest kasa robimy ,a reszta .....
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Jesteśmy potworni! Co to za naród parszywy? Znęcamy się nad dziećmi, nad zwierzętami, trujemy środowisko, oddychamy na własne życzenie smogiem ze spalonych śmieci, pozwalamy rozkradać nasz kraj, nie trzymamy się umow, w tym tej najważniejszej - konstytucji. Byle grill i piwko i nic nas nie obchodzi.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Koszmar. Po prostu koszmar i bezmyślność ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  A co im z losia? Ukrasc sie go nie da. .
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Bijemy dzieci, mordujemy zwierzęta, wycinamy lasy za BEZDURNO!
  Czas wreszcie na rozliczenie!

  Nic nie pomogła ani edukacja zaborców, ani komunistów, ani lata wolności (krótkie). Wszelkie próby nauczenia czegokolwiek spełzły na niczym.
  Powinniśmy się wypisać z UE, bo wstyd być pariasem wśród kulturalnych ludzi.

  Na szczęście wybraliście *** i on za was to wszystko załatwi!
  Zrobi wam obozy, wypisze z UE, pozwoli kraść do woli, byle nie Pisiorowi,
  więc ok. 2 mln. Zlewców zapisze się po następnych wygranych wyborach do Prawicy Zjednoczonej Polskiej Rzeźni.
  Szczęścia życzy kominiarz!!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Domy w USA i Kanadzie nie mają ogrodzeń. Każdy wie, ile gruntu do niego należy. Bezpieczniej jest i ładniej.
  @karylion
  U nas koncepcja tzw. miru domowego wymaga zastosowania ogrodzenia. Być może w tym miejscu zaczyna się problem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  polskie prawo już dawno zostało złamane, w każdej dziedzinie. włos sie jeży na głowie...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0