Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego głosy "poważnych uczonych [...] są bardzo podzielone [na temat przyczyn zmiany klimatu]". Otóż nie są. Tę wypowiedź szefa PiS można "nagrodzić" w dziewiątej już edycji plebiscytu Klimatyczna bzdura roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klimatyczna bzdura roku to plebiscyt, w którym internauci wybierają najbardziej absurdalną wypowiedź na temat zmiany klimatu, jaka padła w polskich mediach w ubiegłym roku. To już dziewiąta edycja. Organizatorem jest portal "Nauka o Klimacie", a partnerami w tym roku redakcje "Crazy Nauka" i "Demagog".

"Zmiana klimatu Ziemi to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom. [...] Mimo to wciąż zdarza się, że uczestnicy debaty publicznej negują podstawowe, potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu lub dzielą się własnymi wymysłami nieznajdującymi oparcia w faktach" - piszą organizatorzy "konkursu".

Konkurencja jest... spora

Kto jest nominowany za 2022 rok? Lista wygląda następująco:

 • Jarosław Kaczyński, prezes PiS, za wypowiedź: "Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmiany klimatu]";
 • Bogdan Pęk, eurodeputowany z PiS, za słowa: "Człowiek przy dzisiejszym stanie wiedzy, techniki i technologii nie jest zdolny do realnego wpływu na cykliczne przemiany klimatyczne";
 • Tomasz Sommer, prawicowy publicysta i redaktor naczelny tygodnika "Najwyższy CZAS!", za wypowiedź: "[...] nikt nie kwestionuje tego, że temperatura na Ziemi się zmienia [...] Natomiast to są naturalne zmiany temperatury";
 • Witold Waszczykowski, eurodeputowany PiS i były minister spraw zagranicznych, za słowa: "Dziś straszy nas Greta [...] [globalnym ociepleniem]. Ale... 40-50 lat temu zakładano nadejście epoki lodowcowej";
 • Adam Wielomski, prawicowy profesor politologii i publicysta, za wypowiedź: "Grenlandia to po polsku 'zielona wyspa', ponieważ w średniowieczu była żyzna i urodzajna, aby ok. XIV-XV w. wychłodzić się i pokryć lodem".

Co w powyższych cytatach nie gra?

Kaczyński oczywiście nie ma racji, bo wszystkie znaczące instytucje naukowe zgodnie stwierdzają wpływ człowieka na klimat.

Opinia Pęka jest nieprawdziwa, ponieważ jest wiele badań, które pokazują, jak nagrzewa się Ziemia w wyniku ludzkich emisji, głównie ze spalania paliw kopalnych. Tak samo opinia Sommera.

Waszczykowski nie bierze pod uwagę tego, że na globalne ocieplenie wskazywano już w latach 70. ubiegłego wieku.

A jeśli chodzi o Grenlandię, to badania geologiczne i glacjologiczne jasno wskazują, że lądolód grenlandzki ma miliony lat. Zaś jego nazwa to "zabieg promocyjny Eryka Rudego [wikińskiego odkrywcy Grenlandii - red.] lub zniekształcone, używane przez wikingów słowo Gruntland oznaczające po prostu ziemię/grunt".

Głosować można do 28 stycznia 2023 r. TUTAJ.

***

>> Globalne ocieplenie, wycinka lasów, smog, wymieranie gatunków. Piszemy o tym, co ma znaczenie dla zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Zapisz się na newsletter ekologiczny! <<

WYBORCZA.PL/KLIMAT
CZYTAJ WIĘCEJ NA: WYBORCZA.PL/KLIMAT
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wszyscy naukowcy i wszyc zdrowo myślący ludz nie przekonają Kaczora, ponieważ Lenin, jego guru, nic nie mówił i nie pisał o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu, a zatem te tematy dla Kaczora nie istnieją
  @BS
  Errata: wszyscy
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @BS
  Jest tylko mały problem. Lenin był oczytany. A jego bolszewicki pseudo-naśladowca, tchórz Kaczyński, jest głąbem, cwanym i przebiegłym głąbem. Fakt o niebo mądrzejszy i cwańszy niż 4mln debilnych wyborców pismatolka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  I pomyśleć, że takie ścierwo rządzi Polską... :-(
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Chyba po raz pierwszy Kaczyński powiedział prawdę... i jest nominowany do anty-nagrody... nagrodę za bzdurę roku powinna dostać wypowiedź "środowisko badaczy klimatu jest w tej kwestii wyjątkowo zgodne"... nigdy w żadnej dziedzinie naukowcy nie są "wyjątkowo zgodni", a jeśli są, to albo znaczy że są opłacani przez tego samego sponsora, albo że należą do jakiejś sekty.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Takie właśnie błazny nami rządzą
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Portal Nauka o Klimacie trudno uznać za w 100% procentach obiektywny. Gdy naukowcy biorą się za politykę zawsze cierpi na tym ich rzetelność. A w kwestii Grenlandii to typowe odwracanie kota ogonem. Wystarczy w jakiejkolwiek kwestii mieć krytyczne zdanie wobec opinii forsowanych przez portal lub ośmielić się mieć wątpliwości by zostać nominowanym w takim konkursie. Uznanie za głupotę klimatyczną opinii, że przy dzisiejszym stanie wiedzy i techniki nie jesteśmy w stanie wpłynąć w znaczący sposób na zmiany klimatyczne świadczy wyłącznie o stronniczości portalu. Czy gdy program Zielonej Rewolucji zostanie wdrożony ogromnym kosztem, a zmiany klimatyczne dalej nieubłaganie będą zachodzić to czy będzie można liczyć na słowo przepraszam ze strony fanatyków przebranych w szaty naukowców?
  @Qwertz_81
  Świetnie ujęte.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0