Thwaites i Pine Island - dwa główne lodowce zachodniej części Antarktydy - topnieją w zastraszającym tempie. W ciągu najbliższych stuleci mogą znacznie podnieść globalny poziom wód morskich.

Antarktydę pokrywają dwie wielkie masy lodu - wschodnia i zachodnia. Każda z nich zasila wiele pojedynczych lodowców. Badacze z University of Maine, British Antarctic Survey i Imperial College London przyjrzeli się dwóm głównym lodowcom Antarktyki Zachodniej - Thwaites i Pine Island. Okazało się, że są one szczególnie wrażliwe na procesy globalnego ocieplenia.

Naukowcy odkryli, że szybkość cofania się lodowców jest niespotykana od 5,5 tys. lat (czyli od połowy holocenu), bo w ciągu ostatnich 30 lat tempo ustępowania lodu podwoiło się. Powierzchnie Thwaites i Pine Island wynoszą kolejno 192 tys. km kw. - to wielkość równa niemal Wielkiej Brytanii - i 162,3 tys. km kw.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Miałem nadzieję, że klimatyczni denialiści wymarli pod naporem faktów. Czytając komentarze, odkrywam ze smutkiem, że łączenie kropek ciągle jest dla nich zbyt trudne.
    @ur
    To pewnie jakaś kampania troli po wprowadzeniu zmian w wyborczej przez "szefa". Przecież do zalania wszystkich artykułów dezinformacją wystarczy dwóch, trzech troli na etacie. A są ich w Polsce setki...
    Przecież te komentarze są tak durne, że nie mógł ich napisać, ktoś, kto płaci za czytanie wyborczej.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @ur
    Wiedz, że na propagowaniu każej idei ktoś, gdzieś zarabia. Nawet te szczytne kiedy znajda się na celowniku co cwańszych ludzi tego świata zostaną wypaczone i posłużą jako narzędzie w zdobywaniu władzy i pieniędzy. Dlatego trzeba negować i zadawać trudne pytania, nawet jesli coś jest "powszechnie uzgodnione" Bo wyobraź sobie że na biciu piany ekologicznej ktoś zwietrzył ookazję i ciśnie ponad miare często, niezgodnie z obecnym stanem wiedzy. Poza tym stan wiedzy w zakresie klimatu i zmian w nim ni e jest tak olbrzymi i bez szans na podważenia więc uszanuj fakt że nie wszyscy lubią się zgadzać z autorytetami które to często nas zawodzą co pokazuje historia i czasy współczesne. W każdej dziedzinie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @bolando_rotorro
    Wiedz, że do każdej głupoty można dorobić ideologię...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Fajnie, że uaktualniliście te teksty o zagładzie bo jeszcze niedawno pisaliście że stopnieją do końca stulecia, czyli w jakieś 85-80 lat. Teraz że już kilkaset lat im to zajmie.
    Tylko że to nie nasz problem.
    To problem ludzi którzy mają dzieci. A ponieważ dzieci się ma z wyboru (pomijam "z głupoty", totalnie mnie to nie interesuje) to jest to ich problem w jakich warunkach te dzieci będą żyły za 50 czy 100 lat.
    Ergo - absolutnie żadnego ograniczania się w przyjemnościach :)
    @fingeer
    Charakterystyczna logika dla dzieci. Kiedyś zrozumiesz, ze posiadanie dzieci uzupełnia cię jako człowieka a jeśli poczekasz dość długo to nic nie zrozumiesz i będziesz żałował/a
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @bolando_rotorro
    No co ma mówić ktoś kto wszedł w projekt na całe życie który polega na praniu ubranek, gotowaniu zupek, sprzątaniu, kupowaniu pieluch, czytaniu lektur, robieniu prac plastycznych, chodzeniu na wywiadówki, wydawania kasy na gadżety i zabawki zgodnie z modą i na końcu (w wiekszości przypadków) braniu kredytu aby zorganizować wesele? Oczywiste jest, że kazdy tą swoję gehenne będzie zachwalał i mówił, że fajne, że uzupełnia, że sens życia, że bąbelek to takie cudowne doświadczenie...

    A ja tam wolę wydawać na siebie, podróżować, spać w hotelach, odwiedzać fajne miejsca, jeździć po torach wyścigowych jak Nurburgring czy Spa, włoczyć się nocami i spać do południa, sprawiać sobie przyjemności. Możesz mówić że jestem niekompletny i że nie rozumiem ale dobrze mi tak :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    czy kiedykolwiek klimat byl stabilny ? Nie byl, nie jest i nie bedzie. Mrowka nie zatrzyma slonia jak mowia w Tajlandii. Rowniez ludzie nie powstrzymaja zmian klimatycznych, nawet jezeli beda palili galeziami zamiast gazem.
    @cmazui@yahoo.com
    Tu akurat zgoda. Zmiana paliw kopalnych na biomasę nie będzie zbyt pomocna w zatrzymaniu globalnego ocieplenia ;-)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Cykl Ziemii, czyli rok precesyjny, to 25920 lat. Jesteśmy w połowie tego cyklu, jakieś 13 tys. lat od młodszego driasu. Więc teraz będzie gorąco, czy coś z tym zrobimy, czy nie.
    @wujek_zbyniu
    Wujek zbyniu udaje że coś wie, ale to fake news.
    Szczegóły tutaj: demagog org pl /fake_news/nie-zmiany-orbity-ziemi-nie-sa-przyczyna-obecnych-zmian-klimatu/
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @wujek_zbyniu
    Nie. Akurat zgodnie ze stanem obecnej wiedzy, gdyby nie antropogeniczne emisje CO2 klimat byłby dość stabilny przez najbliższe 20 tys. lat.
    www bbc com/news/science-environment-35307800
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @wujek_zbyniu
    Sam Mlodszy drias to bylo skomplikowane wydarzenie niezwiazane z orbita ziemi.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czyli 5500 lat temu topniały równie szybko? Ciekawe, bo nie wydaje mi się żeby Babilończycy i starożytni Egipcjanie jeździli samochodami i latali na wakacje na Malediwy?
    @kaalusrufus
    Lądolód z terytorium obecnej Polski ustąpił ledwie 12-10 tys. lat temu. Ze środkowej Skandynawii jakieś 8 tys. lat temu. Te 5500 lat temu na Antarktydzie, to było zapewne jeszcze "pozostałości" topnienia po epoce lodowcowej (te lodowce sięgały wówczas głębiej w morze). Które potem spowolniło.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "zagrażając mieszkańcom linii brzegowych na całym świecie" - mieszkańcom linii brzegowej????
    @Obserwator88+3
    Liczba mnoga.
    "Do najbardziej urozmaiconych linii brzegowych należą te tworzone przez fiordy, m.in. Sognefjorden w Norwegii, oraz ujściowe odcinki rzek, jak np. delta wsteczna Świny i Zalew Szczeciński, oraz linie brzegowe jezior rynnowych, m.in. jezior Jeziorak, Gopło i Wdzydze."
    Wikipedia
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ten artykuł to woda na młyn dla denialistów klimatycznych. Nie spodziewałam się tego po Tobie, Gazeto.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Kiepsko dopóki nie powoła się ogólnoświatowego rządu nie da się zwalczyć globalnego ocieplenia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0