Od początku istnienia "Gazeta Wyborcza" opisuje sprawy kluczowe dla ochrony klimatu i ochrony środowiska. Deklarujemy, że zaangażujemy się w to jeszcze bardziej. Oto nasz plan na najbliższe 12 miesięcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Założona w 1989 r. „Wyborcza" to największa redakcja prasowa w Polsce, najbardziej opiniotwórczy dziennik w tej części świata. Od kilku lat skutecznie wprowadza model subskrypcyjny. Jest liderem w Polsce i w światowej czołówce mediów z największą liczbą subskrybentów.

Od pierwszych wydań opisywaliśmy ochronę środowiska – temat ważny dla demokratycznego społeczeństwa, lekceważony przez władze PRL. Już w 1990 r. publikowaliśmy artykuły o zmianach klimatycznych i globalnym ociepleniu, które od tamtej pory przyspieszyło przede wszystkim z powodu działalności człowieka (ludzkość spala potężne ilości paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu ziemnego). W kolejnych latach razem z organizacjami ekologicznymi broniliśmy Doliny Rospudy, protestowaliśmy przeciwko wycinkom w Puszczy Białowieskiej. Jako pierwsze medium na szeroką skalę nagłośniliśmy problem zanieczyszczenia powietrza w naszych miastach (zorganizowaliśmy m.in. akcję „Oddychać po ludzku"). Angażowaliśmy się w dziesiątki innych spraw ważnych dla ochrony klimatu i środowiska.

Tydzień z klimatem
CZYTAJ NA WYBORCZA.PL/KLIMAT

Uważnie słuchaliśmy naukowców. Polska, Europa i świat potrzebują bardziej zdecydowanych działań. Dlatego w „Wyborczej" uznaliśmy, że także nasza redakcja musi zrobić więcej. 2 lutego 2021 r. – w Światowym Dniu Ochrony Mokradeł – uruchomiliśmy nowy dział: klimat i środowisko. Serwis odwiedziło do dziś ponad 8,2 mln użytkowników. Opublikowaliśmy w nim około 600 artykułów, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem Czytelniczek i Czytelników.

Klimatem zajmujemy się nie tylko z perspektywy globalnej, w „Wyborczej" opisują go dziennikarki i dziennikarze m.in. z działu nauka, Wyborcza.biz, z „Wysokich Obcasów", a także z 33 redakcji lokalnych „Wyborczej".

W najbliższych 12 miesiącach deklarujemy jeszcze większe zaangażowanie w ochronę klimatu i środowiska. W planach mamy następujące działania:

* Popieramy Unię Europejską w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 r. UE osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.

* Wspieramy postulat Koalicji Klimatycznej zrzeszającej organizacje pozarządowe (m.in. ClientEarth i Greenpeace), który zakłada, że Polska powinna odejść od spalania węgla do 2030 r. Będziemy regularnie opisywać działania, które musi podjąć rząd w drodze do tego celu.

Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

* Będziemy rozwijali dział klimat i środowisko, by był w stanie jeszcze lepiej i częściej opowiadać na naszych łamach o tym, co się dzieje w Polsce, w Europie i na świecie.

* Zamierzamy być wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne dla ochrony klimatu wydarzenia. Nasi korespondenci będą na miejscu śledzić i relacjonować szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

* Wspieramy organizacje pozarządowe prowadzące projekty ważne dla ochrony środowiska i klimatu. Jednym z takich projektów jest „Pogotowie dla drzew" prowadzone przez fundację Dzika Polska. Do tej pory przekazaliśmy tej fundacji prawie 60 tys. zł.

Tydzień z klimatem
CZYTAJ NA WYBORCZA.PL/KLIMAT

* Od lat sprzeciwiamy się betonozie w polskich miastach i nieuzasadnionym wycinkom drzew. Jednym z priorytetów redakcji lokalnych „Wyborczej" będą tematy związane z terenami zielonymi w naszych miastach i regionach.

* Wspierając firmy, które prowadzą transformację w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, weryfikujemy przekazywane przez nie informacje. Sprzeciwiamy się „greenwashingowi". Stworzymy przestrzeń do debat na te tematy dla przedsiębiorców, aby mogli się od siebie nawzajem uczyć i się inspirować.

* Będziemy kontynuować działania technologiczne, by codzienne wydawanie papierowego i cyfrowego wydania „Wyborczej" prowadzić z coraz mniejszym śladem węglowym.

Fot.Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl

* Dla naszych dziennikarzy zorganizujemy szkolenia z ekspertami od ochrony przyrody i klimatu.

* Będziemy pokazywali, a także promowali wśród naszych Czytelniczek i Czytelników wzorce dobrych ekologicznie zachowań, będziemy dawali praktyczne porady.

* Zorganizujemy projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który poświęcimy kryzysowi klimatycznemu i ochronie środowiska.

* Będziemy współpracować z zagranicznymi ekspertami, a także dziennikami w ramach naszych sojuszy: LENA (Leading European Network Alliance), a także z „New York Timesem" i magazynem „The Conversation". Tłumaczenia tekstów o ochronie klimatu i ochronie środowiska przygotowanych przez te znane, wiarygodne redakcje będziemy publikować regularnie na naszych łamach.

* W tym roku na zlecenie „Wyborczej" badania opinii publicznej oraz badania stanu wiedzy na temat zmian klimatu przeprowadziła pracownia Kantar. Zobowiązujemy się wykorzystać wiedzę z tych badań i jeszcze bardziej zgłębiać tematy ekologiczne, aby sprostać oczekiwaniom naszych Czytelniczek i Czytelników.

* Czekamy na Państwa sygnały. Będziemy rozwijać zaproponowane tematy. Już teraz propozycje można wysyłać na adres: klimat@wyborcza.pl

* Będziemy nie tylko rozliczać polityków z ich obietnic, ale także weryfikować ich wypowiedzi na temat zmian klimatu.

* W październiku 2022 r. przedstawimy Czytelniczkom i Czytelnikom stan realizacji naszych zobowiązań, a także podejmiemy nowe na kolejny rok.

***

>> Globalne ocieplenie, smog, wymieranie gatunków. Piszemy o tym, co ma znaczenie dla zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Zapisz się na newsletter ekologiczny! <<

Tydzień z klimatem
CZYTAJ NA WYBORCZA.PL/KLIMAT
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Jestem z Wami. Przy okazji. Uważam, że państwa narodowe nie są zdolne stawić czoła zmianom klimatycznym, z racji wpisanego w ich dna, związanego z niewielkim geograficznie obszarem egoizmu. Żadne, nawet największe i najbardziej ekologiczne państwo nie jest w stanie ocalić klimatu. Musimy przestać myśleć kategoriami naród, państwo. Jeśli chcemy przetrwać, musimy czuć się i działać nie jak obywatele ale ludzie.
    @obds
    Musimy działać jak ludzie i obywatele świata (w pierwszej kolejności). W upadającym świecie nie przetrwa żaden samotny kraj.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @obds
    Po cichu, bo mało kto rozumie, zdradzę: od lat działam jak żywy organizm.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @obds
    Głównym problemem jest nadmiar ludzi na Ziemi. Co Gazeta robi aby zmniejszyć populację ludzkości teraz i w przyszłości?
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @fan.darwina
    Przetrwają jedynie najbogatsi oraz ich służący.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @obds
    Całkowita Zgoda. Ale zupełnie tego nie widzę, gdy przy sterach jest "TERAZ MY" ferajna z nieudacznikow z podstawowki, ktorzy podstepem dorwali sie do kasy i władzy i ich celem jest nachapanie sie tak ,aby sie porzelewało! Ch... tam wszystko inne. Niestety takie mamy realia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @dzynksowicz2
    propaguje wojny plemienne i nie-szczepienie sie, oraz bazdzietność!
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @obds takie komunały to sobie możesz pisać z pozycji najedzonego, bogatego Europejczyka żyjącego w rozwiniętych państwach pełnych wygód. Jak bogaty, najedzony Europejczyk chce żeby inni nie truli planety to niech wyłoży setki miliardów Euro dla takich państw jak Angola czy Bangladesz, a nie powtarza okrągłe hasełka.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Przyłączam się i mam nadzieję na kręgi na wodzie:)
    już oceniałe(a)ś
    36
    2
    Ja bym jeszcze chciała, żebyście tam gdzie to możliwe (nie trzeba być na miejscu natychmiast) dojeżdżali pociągami zamiast samolotów, rowerami zamiast samochodów albo robili carsharing i podjęli działania nakłaniające Waszych pracowników do tego. Należy świecić przykładem :)
    Eliminacja z biur kubeczków i innych jednorazowych naczyń i sztućców. Promowanie wody z filtrem i syfonów, a nie butelek itd. I różne inne tego rodzaju działania, które na dłuższą metę pomogą Waszym pracownikom zmienić niektóre przyzwyczajenia i części z nich przenieść je do domu i dalej.
    Bardzo chciałabym regularnych artykulików z cyklu: co wybrać? Ile razy stoję przed wyborem produktu A i produktu B i nie mam pojęcia, który jest mniej szkodliwy dla środowiska (załóżmy, że nie ma trzeciego neutralnego rozwiązania). Od natłoku informacji można zgłupieć i w końcu już nie wiem, czy lepszy produkt w "twardym" plastiku czy takiej kiepskiej buteleczce (to tak dla przykładu).
    W tej deklaracji brakuje mi również jakiegoś wsparcia/inicjatywy edukacji najmłodszych. Nie ma tego w szkole, rząd się tym nie interesuje, a to dzieci przenoszą dobre nawyki i nakłaniają rodziców do zmiany złych (tak jest choćby w Australii), a potem wyrastają na mądrzejszych obywateli. A nie jak teraz, że cola w butelce, tamto w plastikowym opakowaniu, bez chwili refleksji.
    @obzbzi
    Odnosnie edukacji dzieci i mlodziezy deklaracja w tekscie jest.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @obzbzi
    Dobry pomysł z tymi porównaniami opakowań. Przydały by się także opakowań o samych produktach - o tym, jak wpływają na środowisko różne procesy produkcyjne.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @Idril_K
    Przydałyby się informacje o produktach. Słownik mi zamieszał w wypowiedzi.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Moze po prostu poprzyjcie projekt budowy elektrowni atomowych. Prosty ruch i zalatwia 90% tematu. Czemu o tym noe wspominacie?
    @Nietoperz_Shi_Zhengli
    Napisz, konkretnie, co zrobić z odpadami. Czemu przemilczasz problem?
    już oceniałe(a)ś
    8
    13
    @Szafirowlosa
    nic nie robic. Odpady leza i moga lezec milion lat. Nie ma zadnych szkod z dotychczasowych odpadow to histeria
    już oceniałe(a)ś
    13
    4
    @Szafirowlosa
    Mamy kilka kopalni schodzących ponad 500m poniżej poziomu gruntu, daleko poniżej poziomu zagrażającego w jakikolwiek wodom gruntowym lub głębinowym, nie mówiąc o życiu na powierzchni. Możemy w jednej zbudować składowisko zgodne z bieżącą wiedzą i składować tam odpady przez następne lika milionów lat.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @Szafirowlosa
    Odpady z elektrowni atomowych to nie jest żaden wielki problem. Zwłaszcza, że Francuzi pracują nad nową generacją elektrowni w których paliwem będą odpady ze starych. Zdecydowanie większym problem przez który co roku umiera mnóstwo ludzi w Polsce są elektrownie węglowe.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @Nietoperz_Shi_Zhengli
    Jestem zdecydowanie za budową elektrowni jądrowych, ale nie, elektrownie jądrowe nie załatwiają 90% tematu. Może jakbyśmy w latach 50tych ubiegłego wieku się przestawili na budowę elektrowni jądrowych zamiast węglowych to by załatwiły, ale teraz nie mamy czasu i nie mamy wystarczająco dużo przemysłu jądrowego żeby zbudować wystarczająco dużo elektrowni jądrowych, po prostu. Nie mówiąc o tym, że elektrownie na świecie nie odpowiadają za 90% emisji CO2, mamy transport, mamy rolnictwo, mamy wylesianie, mamy produkcję cementu itp.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @fnord1975
    transport potrzebuje paliwa a paliwa syntetyczne mozna robic dzieki energii reaktorow w zamknietym cyklu CO2. Niczego nie trzeba elektryfikowac. Rolnictwo - odpowiedzia jest technologia genetyczna produkcji miesa. Cement trzeba drewnem zastapic gdzie sie da Japonia juz to robi. I tyle. Odpowiedzia jest technologia. Francja swoje reaktory postawila w 10 lat. Dlatego pakowanie sie w mrzonki OZE to strata czasu
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @fnord1975
    Przede wszystkim powinniśmy (nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska i generalnie bogate kraje) przestać eksportować zanieczyszczenia do krajów, które się ekologią w ogóle nie przejmują. Cały handel CO2 itp i kompletne zignorowanie tego, jakie zanieczyszczenia (nie tylko CO2) powstają tam gdzie produkcja się odbywa. Nie wspominając o emisjach powstających przy transporcie tych wszystkich dóbr do nas. Tego aspektu jak na razie kompletnie brakuje w polityce UE.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Szafirowlosa
    Problemem (palącym) dla całego globu są średnie temperatury, nie odpady atomowe. OZE jest potrzebne, ale bez atomu się chyba nie da niczego zrobić szybko.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @anj2
    każdy odpad to realny problem niezależnie od rodzaju...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    brawo!
    już oceniałe(a)ś
    21
    2
    Droga Redakcjo, nie zapominajcie, że masowy chów zwierząt i przemysłowa produkcja mięsa również przyczyniają się do negatywnych zmian klimatycznych. O klimacie warto też pamiętać decydując się na udostępnienie swoich stron reklamodawcom: zakładom mięsnym, firmom odzieżowym, producentom wód i napojów w PETach, wielkim sieciom handlowym...
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    Zabrakło mi w artykule co Agora robi, choć dla przykładu innym w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego tak jak chwali się Onet.
    @fxxyy
    No właśnie!
    już oceniałe(a)ś
    5
    2
    @fxxyy
    GW ma mały wpływ na Agorę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Obecny rząd pisowski zmienił przepisy dobrze rozwijającej się energii wiatrowej w Polsce, czyli wiatrak mógł być budowany w odległości 200m od zabudowań, teraz odległość to 10 wysokości wiatraka czyli daje to odległość około od 400, 500m.Terenow takich w Polsce jest mało. Teraz zmieniają przepisy w stosunku do paneli fotovoltaicznych, co również dojf, ie do zaniechania ich budowy jako nieoplacajacych się
    Moim zdaniem to wszystko po to, żeby kupować węgiel w Rosji i chyba nawet ten, który za Gierka był masowo wysyłany do Rosji i zasypywane były nim jeziora, jako magazynowanie. Cała ta walka i zarzucanie wszystkim krajom, że nie walczyli z budową Nort Streem 2 to ściema rządu pisowskiego!
    już oceniałe(a)ś
    14
    1