On nieco garbaty, nie mówi po angielsku i w Londynie poznaje Angielkę. Jej twarz wydaje mu się znajoma. Gdzie mógłby ją spotkać? W zaborowej Warszawie czy na syberyjskim zesłaniu? Zapyta... Ethel Lilian Voynich, Michał Wojnicz i ich miłość. Andrzej Zieliński w 101. odcinku "Mistrzów Słowa" czyta tekst Marii Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Wszystkie miłości Wojniczów".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest wielkanocny poranek 10 kwietnia 1887 r., bulwarami nad Wisłą spaceruje młoda, zamyślona kobieta. Nie zdaje sobie sprawy, że z Cytadeli Warszawskiej mężczyzna śledzi każdy jej krok. I jak w „Mistrzu i Małgorzacie" poraża go „nie tyle jej uroda, ile niezwykła, niesłychana samotność". Zaczyna więc śnić na jawie i oczami wyobraźni widzi już, jak idą obok siebie, ramię przy ramieniu.

Ale sen, jak to sen, rozwiewa się. Kobieta idzie dalej i przez więzienne okienko już jej nie widzi. Utracił ją na zawsze, czuje wieczną pustkę. To koniec! Pamiętajmy jednak, że zakochani często stąpają po różach, los zaś bywa przewrotny i nigdy nie ma pewności, że nie przygotował kolejnej niespodzianki.

Andrzej Zieliński w 101. odcinku "Mistrzów Słowa" czyta tekst Marii Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Wszystkie miłości Wojniczów". 

"Mistrzowie Słowa" w Klubie „Wyborczej"

Słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to podcast stworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo w co drugą sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem