Ta opowieść, jak niemal wszystkie ważne opowieści, zaczyna się baśniowo: w średniowiecznym Palermo, na dworze królewskim jak z najwspanialszych legend, gdzie spotykały się normańska brutalność, arabska nauka i bizantyjskie złoto, rywalizowało dwóch wielmożów. W 99. odcinku "Mistrzów Słowa" Maciej Musiałowski czyta cykl tekstów "Coś pięknego" Jacka Dehnela.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Nasz świat jest jeden - czemu więc zaświaty są w liczbie mnogiej? Owszem, dla ludzi średniowiecza dzieliły się na piekło, czyściec i niebo, ale przecież i świat dzielił się wówczas na trzy części: Europę, Azję i Afrykę. 

Jednak w czasach, kiedy Patinir malował swój obraz, wszystko zaczynało się komplikować: nowo odkryty kontynent nazwano Ameryką, a renesansowi uczeni od paru pokoleń dogrzebywali się do kolejnych antycznych tekstów i zgłębiali dawną filozofię i mitologię. I Ameryka, i antyk były wciąż w dużej części nieznane i niezrozumiałe, więc próbowano je jakoś dostosować do tego, co swojskie. 

Za co płaci się Charonowi obola? Za przeprawę z naszego, ludzkiego brzegu do Hadesu. Była to kraina znacznie bliższa Grekom niż nam niedosiężne niebo z naszej mitologii; geografia Hadesu łączyła się z Helladą wspólnymi rzekami: Acherontem płynącym w Epirze i Styksem, potokiem z północnej Arkadii. To takie odległości jak między podwarszawskim Świdrem a podkrakowską Rudawą. Ale, jak w "Stranger Things", pod powierzchnią naszego świata kryły się rejony bezkresne: jedne straszliwe, jak płonący Flegeton czy otchłanie Tartaru, inne powabne, jak Wyspy Szczęśliwe. A jeszcze Ereb, Elizjum, Leta, rzeka zapomnienia... Większość cieni zmarłych snuła się tak czy owak po mrocznych nizinach porośniętych asfodelami. Wszystko tam było mdłe: nikłe światło, sączące się znikąd plumkanie lir i blade kwiaty, których cebulki w świecie żywych stanowiły pożywienie biedoty. To tak, jakbyśmy na wieczność mieli zostać uwięzieni na porośniętej cebulą Nizinie Mazowieckiej i dreptali do wtóru muzyki jak w gigantycznej nieruchomej windzie".

Maciej Musiałowski w 99. odcinku "Mistrzów Słowa" czyta cykl tekstów "Coś pięknego" Jacka Dehnela.

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące – Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak – to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmują tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady: „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    A miszcz słowa Duda nie czyta ? Co za strata dla kultury.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0