"Nasz świat jest jeden - czemu więc zaświaty są w liczbie mnogiej? Owszem, dla ludzi średniowiecza dzieliły się na piekło, czyściec i niebo, ale przecież i świat dzielił się wówczas na trzy części: Europę, Azję i Afrykę.
Jednak w czasach, kiedy Patinir malował swój obraz, wszystko zaczynało się komplikować: nowo odkryty kontynent nazwano Ameryką, a renesansowi uczeni od paru pokoleń dogrzebywali się do kolejnych antycznych tekstów i zgłębiali dawną filozofię i mitologię. I Ameryka, i antyk były wciąż w dużej części nieznane i niezrozumiałe, więc próbowano je jakoś dostosować do tego, co swojskie.
Za co płaci się Charonowi obola? Za przeprawę z naszego, ludzkiego brzegu do Hadesu. Była to kraina znacznie bliższa Grekom niż nam niedosiężne niebo z naszej mitologii; geografia Hadesu łączyła się z Helladą wspólnymi rzekami: Acherontem płynącym w Epirze i Styksem, potokiem z północnej Arkadii. To takie odległości jak między podwarszawskim Świdrem a podkrakowską Rudawą. Ale, jak w "Stranger Things", pod powierzchnią naszego świata kryły się rejony bezkresne: jedne straszliwe, jak płonący Flegeton czy otchłanie Tartaru, inne powabne, jak Wyspy Szczęśliwe. A jeszcze Ereb, Elizjum, Leta, rzeka zapomnienia... Większość cieni zmarłych snuła się tak czy owak po mrocznych nizinach porośniętych asfodelami. Wszystko tam było mdłe: nikłe światło, sączące się znikąd plumkanie lir i blade kwiaty, których cebulki w świecie żywych stanowiły pożywienie biedoty. To tak, jakbyśmy na wieczność mieli zostać uwięzieni na porośniętej cebulą Nizinie Mazowieckiej i dreptali do wtóru muzyki jak w gigantycznej nieruchomej windzie".
Maciej Musiałowski w 99. odcinku "Mistrzów Słowa" czyta cykl tekstów "Coś pięknego" Jacka Dehnela.
Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Jerzy Schejbal, Agata Buzek, Stanisław Brejdygant, Grzegorz Damięcki, Magdalena Schejbal, Cezary Żak i inni.
Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.
Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.
„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".
Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące – Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak – to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmują tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady: „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych.
Polecamy też serię audiobooków wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze