Co piąty weterynarz myślał o samobójstwie. Musiałam uśpić sukę w ciąży wraz z całym miotem. Klienta nie było stać na cesarkę. We własnej lecznicy rozłożyłabym płatność na raty, ale dla właścicieli tej przychodni ważne były tylko cyferki. Uśmiercanie zostawiono mnie. W 79. odcinku "Mistrzów Słowa", który przypada w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Zofia Zborowska czyta reportaż Anny Kiedrzynek "Po dziewiątej eutanazji pękłam".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku zadanie: policz, ile osób z twojego otoczenia w ostatnich latach popełniło samobójstwo.

Weterynarze są sumienni, dokładni, świetni w naukach ścisłych. Z liczeniem radzą sobie bez problemu.

Magda Jaszczak przez chwilę się zastanawia. Raz, dwa, trzy… U niej to będzie 13 osób.

Pierwsza z nich – lekarz, który 16 lat temu przyjmował ją do pracy w lecznicy w północnej Anglii. Był na tyle miły, że dał Magdzie aż dwa miesiące na wyprowadzkę z sąsiedniego miasta i zorganizowanie sobie życia w nowym otoczeniu. Kiedy przyjechała tam na stałe, już nie żył. Kolejne osoby: trzy znajome lekarki. W 2019 roku odeszły jedna po drugiej w ciągu trzech miesięcy. Jedna z nich była mentorką Magdy, niedawno założyła świetnie prosperującą klinikę. Druga była międzynarodowej sławy nauczycielką akademicką. Uczyła pielęgniarki weterynaryjne. Parę miesięcy temu odszedł kolejny znajomy, 50-letni lekarz. Też samobójstwo. W miasteczku w Szwecji, w którym obecnie prowadzi lecznicę, cztery lata temu zabił się weterynarz. Całkiem niedawno w szpitalu w dużym mieście obok – młoda dziewczyna zaraz po studiach, stażystka. I tak dalej.

Magda: – W tej branży każdy zna kogoś, kto tak skończył, nieważne, czy mowa o Polsce, Anglii czy Szwecji.

W 79. odcinku "Mistrzów Słowa", który przypada w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, Zofia Zborowska czyta reportaż Anny Kiedrzynek "Po dziewiątej eutanazji pękłam". 

2 czerwca 2022 r. reportaż zdobył II nagrodę European Press Prize w kategorii The Distinguished Reporting.

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy - klubowy - pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

"Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl - od poniedziałku do piątku rano - pojawia się podcast "8:10", w którym dziennikarze "Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem